Jeszcze kilka lat temu idea smart city była równoznaczna z wdrażaniem technologii przydatnych dla miast. Dziś centralną rolę odgrywają mieszkańcy, którym technologie te mają służyć.

To właśnie mieszkańcy są dziś coraz bardziej smart i wymuszają rozwiązania, dzięki którym ich życie w mieście stanie się nie tylko przyjemniejsze, ale przede wszystkim prostsze. Miasto smart to przestrzeń o nowoczesnym standardzie, z otoczeniem przystosowującym się do zmieniających się warunków.

Miasto, które ma aspiracje do bycia inteligentnym...

...powinno być projektowane i rozwijane z szacunkiem dla lokalnej społeczności i dziedzictwa kulturowego. Nie można przy tym również zapomnieć o uwzględnieniu rachunku ekonomicznego oraz ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko.

Idea smart city przenika do życia codziennego. Smart są dziś nie tylko domy, ale i budynki, w których pracujemy. Przykładowo w nowoczesnych kompleksach biurowych - żeby nadążyć za oczekiwaniami użytkowników - stosowane są inteligentne systemy do sterowania obiektem, tzw. Building Management Systems (BMS).

Ich obsługa wymaga specjalistów o interdyscyplinarnych umiejętnościach z zakresu facility management - technicznego utrzymania nieruchomości.

To nie tylko kontrola, ale liczne udogodnienia

Za pomocą takiego systemu można monitorować np. temperaturę w pokojach, natężenie ruchu pojazdów czy przemieszczających się po budynku ludzi. W praktyce czujniki parkingowe z inteligentnym dostępem pomogą zaparkować samochód. Obserwując tempo rozwoju smart rozwiązań dla miast, być może już wkrótce możliwy będzie nawet wstęp do budynku za pomocą telefonu komórkowego czy inteligentnego zegarka zamiast tradycyjnych kart dostępu.

Dzięki wykorzystaniu algorytmów w pracy instalacji można dbać o odpowiednią jakość warunków panujących w pomieszczeniu, a przede wszystkim wpływać na obniżenie zużycia i kosztów energii (cieplnej czy elektrycznej).

Takie algorytmy, harmonogramy pracy nie tworzą się same. Za nimi zawsze stoi człowiek, który poznał budynek i wie, jak nim zarządzać.

Przeczytaj także: Facility Management, czyli nowoczesne zarządzanie nieruchomościami. Jak zaoszczędzić, nie tracąc na komforcie? Zagłosuj w sondzie!

Analiza danych i wdrażanie wniosków

- Odczyt danych to jedno. Kluczowe jest jednak właściwe ich przeanalizowanie i wdrożenie wniosków. Wiemy, jak wykorzystywać potencjał i funkcjonalności systemów. Pomagamy właścicielom obiektów w generowaniu oszczędności oraz optymalizujemy parametry dla podniesienia komfortu tych, którzy na co dzień przebywają np. w budynkach biurowych - mówi Piotr Dembiński, dyrektor ds. handlu w Grupie GPEC.

Firma od kilku lat z powodzeniem poszerza zakres swoich usług m.in. o efektywne techniczne utrzymanie nieruchomości, czyli tzw. Facility Management.

Rozwiązania smart oznaczają również większe bezpieczeństwo dzięki szybszej reakcji na zagrożenia, z jakimi mamy do czynienia we współczesnym świecie: pożary, przecieki, przepięcia w instalacji elektrycznej, a nawet wtargnięcia czy zamachy.

Efektywność energetyczna

Smart to także krok w kierunku zrównoważonego rozwoju - lepsza kontrola zużycia energii, a co za tym idzie obniżenie jej zużycia. W styczniu 2018 r. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, zgodnie z którymi do 2030 r. kraje Unii Europejskiej powinny zwiększyć efektywność energetyczną o 35 proc.

Sektorem, w którym wdrożenie zmian przyniosłoby trwały efekt, jest m.in. budownictwo. Nieruchomości komercyjne, które zużywają dziś bardzo dużo energii, m.in. na oświetlenie, ogrzewanie czy klimatyzację, odpowiednio zarządzane oraz regularnie optymalizowane pod kątem zużycia energii będą miały duży wpływ na podniesienie efektywności energetycznej.

Smart to dziś nie tylko zdalne sterowanie światłem czy temperaturą. Smart to szersza idea, która wkracza w każdą dziedzinę naszego życia, nawet jeśli nie mamy z nią bezpośredniej styczności.

Czytaj także: Dobrze zarządzane, nowoczesne miejsce pracy, przyciąga najlepszych. Komfortowe warunki pracy mają dziś znaczenie!

Dowiedz się więcej na stronie www.grupagpec.pl