Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja na językach

Agata Cymanowska
8-letnią Martynę mama posłała na kurs języka angielskiego do szkoły językowej. Pierwszą lekcję ma już za sobą
8-letnią Martynę mama posłała na kurs języka angielskiego do szkoły językowej. Pierwszą lekcję ma już za sobą Przemek Świderski
Planowana reforma systemu oświaty zakłada, że w roku szkolnym 2009/2010 wejdą w życie nowe podstawy programów nauczania. Obowiązkowa nauka języka obcego wprowadzona zostanie już w pierwszej klasie podstawówki, a gimnazjaliści na zakończenie nauki, oprócz testu humanistycznego i matematyczno-przyrodniczego, będą zdawali także język obcy.

Czy pomorskie szkoły są na to gotowe?
- W klasie, w której jest 26 kilkulatków, spośród których część dopiero rozpoczyna naukę, a niektórzy posługują się już płynnie angielskim, nikt się tego języka nie nauczy - przyznają nauczyciele języka angielskiego. - Ci, co już coś potrafią, się nudzą, a ogólnie panuje rozproszenie, nad którym ciężko zapanować.

Chociaż nie w każdej szkole się tak dzieje, nauczyciele z powodów ekonomicznych, ale i własnej satysfakcji, szukają zatrudnienia gdzie indziej - np. w szkołach językowych. W efekcie przed rozpoczęciem każdego roku szkolnego nie lada kłopoty ze znalezieniem nauczycieli języka angielskiego mają między innymi dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów w gminach powiatu gdańskiego.

Ratują się, zatrudniając na pół etatu nauczycieli etatowych w mieście.
- Z każdym rokiem jest coraz więcej chętnych do tej pracy - przyznają dyrektorzy. - Jeśli program zostanie rozszerzony, problemy powrócą.

Ale bywa i odwrotnie - w Bytowie dyrektorzy mają nadmiar... chętnych nauczycieli, którzy podjęliby się nauczania języka angielskiego. Gorzej jest w bytowskich i miasteckich szkołach wiejskich. Tu główny nacisk kładzie się na naukę języka niemieckiego.

- Z nauką języka angielskiego mamy problem - przyznaje Zbigniew Błaszkowski, dyrektor SP w Niezabyszewie. - Trudno znaleźć kogoś, kto chciałby przyjeżdżać do naszej szkoły na dwie godziny. Nie miałby nawet pół etatu. Do tego dochodzi problem dojazdów. Boję się kogoś zatrudnić. Dlatego w szkole uczymy języka niemieckiego.

Pełnoetatowego anglisty brakuje np. w Kiełpinie, ale już znacznie lepiej jest w powiecie tczewskim, choć i tu zdarzają się problemy ze znalezieniem lektora.
- Wynika to z niskiego uposażenia. Nauczyciel dyplomowany ma 1700 zł pensji, stażysta otrzymuje zaledwie 1000 złotych - tłumaczy Marzena Gołuchowska, wicedyrektor SSP nr 2 w Tczewie.

- Nie dziwię się, że młodzi ludzie po studiach szukają lepszych ofert.
W gdańskich szkołach uczniowie, poza angielskim, uczą się języka francuskiego, włoskiego, niemieckiego, a w liceach także łaciny.
Władze miasta postanowiły wprowadzić drugi język obcy do tych szkół, gdzie jest silna kadra. Zdarzało się, że drugiego języka uczono na przykład podczas tzw. godzin dyrekcyjnych.
- Jeśli pojawiają się problemy z brakiem nauczycieli języka obcego, szkoły zatrudniają studentów kolegiów językowych ostatniego roku, którzy cały czas doskonalą swoje kwalifikacje - tłumaczy Zdzisław Szudrowicz, pomorski kurator oświaty. W Pomorskiem jest to kilkaset osób rocznie.

Ważny poziom zaawansowania
Paulina Reniewicz, lektor języka angielskiego

Dzieci 6-7-letnie jak najbardziej mogą już uczestniczyć w kursach. To nauka poprzez zabawę, okazja, by dziecko osłuchało się z językiem, bo mówienie przyjdzie później. Kursy dziecięce nie są kursami pełnowymiarowymi i zajęcia trwają ok. 50-60 min. Dzieci oswajają się z językiem w atmosferze zdrowej rywalizacji i zabawy. Efekty widać potem w wymowie i płynności.
Rodzice mogą włączać dzieciom bajki i piosenki w angielskiej wersji językowej. Do kolegium przyszedł kiedyś chłopak, który operował świetną wymową. Zapytałam, gdzie nauczył się tak mówić. Odpowiedział, że oglądając anglojęzyczne kreskówki. W wielu szkołach publicznych brak podziału na grupy zaawansowania, a języka powinno się uczyć nie "klasowo", a "grupowo". Jak ma w jednej klasie uczyć się 7-latek, który 4 lata spędził w Anglii i płynnie mówi po angielsku, z dzieckiem, które nigdy nie miało kontaktu z tym językiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki