Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Echa i komentarze po kongresie programowym PO. Europie potrzeba jedności i solidarności

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Senator Sławomir Rybicki oraz posłanka Małgorzata Chmiel.
Senator Sławomir Rybicki oraz posłanka Małgorzata Chmiel. Karolina Misztal
- Jedność w narodzie zostanie utrzymana, ja w to wierzę, bo wierzę w Polaków — mówi poseł Małgorzata Chmiel w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" po kongresie programowym Platformy Obywatelskiej. Jak dodaje senator Sławomir Rybicki, oprócz wsparcia humanitarnego dla uchodźców wojennych z Ukrainy, niezwykle ważne jest także, aby zadbać o poprawę bezpieczeństwa Polski. - Czym silniejsza będzie nasza armia, im lepiej będzie wyszkolona i uzbrojona, tym nasze bezpieczeństwo będzie większe — dodał senator. Przed jakimi wyzwaniami stoi Polska i Europa Zachodnia w dobie trwającej wojny na Ukrainie? Komentarze polityków po kongresie programowym “Bezpieczna Polska”.

Echa i komentarze po kongresie programowym PO. Europie potrzeba jedności i solidarności

- Kongres programowy Platformy Obywatelskiej pierwotnie miał się odbyć w zupełnie innej sprawie, ale sytuacja za naszą wschodnią granicą, a więc barbarzyński i zbrodniczy atak Rosji na sąsiada — niepodległą Ukrainę spowodował, że tematyka musiała się skoncentrować wokół bezpieczeństwa Polski i wyzwań, jakie są związane z tym, by nasze bezpieczeństwo wobec realnych zagrożeń było większe — mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" senator Sławomir Rybicki. - Nasze główne postulaty to przede wszystkim dążenie do jeszcze większej jedności świata Zachodu, większej integracji w ramach Unii Europejskiej oraz NATO, a także potrzeba większej koordynacji ogromnego wysiłku społeczeństwa, które zdaje znakomicie egzamin z solidarności z Ukrainą.

Jak zaznaczył senator Sławomir Rybicki, ważnym jest także, aby i państwo polskie w większym stopniu zaangażowało się w ten wysiłek.

- Państwo powinno w większym zakresie angażować się w i wesprzeć działania wolontariatu, organizacji pozarządowych oraz samorządu — dodał senator Sławomir Rybicki. - Polski rząd powinien jak najszybciej zwrócić się do Komisji Europejskiej, aby podobnie jak Mołdawia, móc skorzystać z dedykowanego programu pomocy uchodźcom i wsparcia finansowego w ramach unijnego mechanizmu solidarności. Skala wyzwań, jaka stanęła przed polskim społeczeństwem i przed państwem, czyli niesienie pomocy milionom uchodźcom wojennym, tego wymaga.

W podobnym tonie pochodzący z Gdańska senator wypowiadał się na temat konieczności przyspieszenia działań zmierzających do modernizacji polskiej armii.

- Konieczność przyspieszenia tych działań jest zgodna dla wszystkich opcji politycznych — dodał senator Sławomir Rybicki. - Nie ma tutaj sporu, że im silniejsza będzie nasza armia, tym lepiej będzie wyszkolona i uzbrojona, a nasze bezpieczeństwo będzie większe. Powinniśmy koncentrować się na wspólnym wysiłku, aby powiększać nasze bezpieczeństwo narodowe i państwowe. Ono jest głęboko zakorzenione w instytucjach i we współpracy demokratycznych państw Europy. Politycy obozu rządzącego powinni zadeklarować, podobnie jak to zrobił prezydent Andrzej Duda w trakcie wystąpienia przed Zgromadzeniem Narodowym, a więc nie mówić o Unii Europejskiej jako o wyimaginowanej wspólnocie, ale raczej podkreślać, że nasze bezpieczeństwo to właśnie silna współpraca i wzajemny szacunek w ramach państw Zachodu, czyli Unii Europejskiej i NATO. Każde inne działanie, które destabilizuje polską pozycję w Unii bądź w NATO jest świadomym lub nieświadomym sprzyjaniem Władimirowi Putinowi i tak to należy nazywać.

Jak podkreśliła posłanka Małgorzata Chmiel, wyraźnym przesłaniem płynącym z kongresu programowego PO był również apel do polskiego rządu, celem jeszcze wyraźniejszego zaangażowania się Państwa w pomoc humanitarną.

- W poniedziałek (21.03 red.) odbyć ma się spotkanie wszystkich liderów ugrupowań parlamentarnych, w którym udział weźmie również Donald Tusk — dodaje Małgorzata Chmiel. - Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w naszym imieniu będzie starał się przekonać polski rząd, korzystając ze swojego dużego doświadczenia w polityce europejskiej do tego, aby część z naszych propozycji, które padły na kongresie zostały wprowadzone. Wierzę, że jego głos na pewno na spotkaniu będzie cenny.

Zdaniem parlamentarzystki Platformy Obywatelskiej z Gdańska rząd powinien w jeszcze większym stopniu zaangażować się w działanie na rzecz uchodźców z Ukrainy, a także pomóc samorządom, na których spoczęła odpowiedzialność za realizację akcji humanitarnej.

- Wszyscy zgodnie podkreślamy, że należy dbać o uchodźców i zapewnić im godne warunki u nas w Polsce — mówi Małgorzata Chmiel. - W niesieniu tej pomocy nie wolno nam jednak zapominać o Polakach, którzy również mają swoje kłopoty, zmagają się z licznymi problemami i pomoc innym nie może odbywać się kosztem kogoś innego. Tylko równoległe działania mogą przynieść zamierzony rezultat.

Jak podkreśla Małgorzata Chmiel, niezwykle ważne dla dalszego powodzenia akcji humanitarnej będą środki, które Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone przekażą Polsce na pomoc Ukrainie.

- W trakcie kongresu rozmawialiśmy także o tym, o czym mówił już premier Mateusz Morawiecki — dodała Małgorzata Chmiel. - Mowa o tym, że my, jako Polska otrzymamy od Unii Europejskiej pieniądze na pomoc uchodźcom. Tak jak wszyscy podkreślają, cały świat wyraża podziw dla ofiarności Polek i Polaków. Rząd powinien jednak w mojej ocenie jeszcze bardziej organizacyjnie pomóc nam wszystkim. Jednym z takich pomysłów jest udostępnienie ośrodków rządowych dla obywateli Ukrainy. Jestem przekonana, że takie propozycje padną jutro w trakcie spotkania liderów ugrupowań politycznych. Skoro mamy te ośrodki, skoro pokoje są w nich dostępne, to wierzę, że te osoby, które tej pomocy potrzebują, będą już wkrótce mogły tam trafić.

Małgorzata Chmiel zwróciła również uwagę na ostatnie proeuropejskie wypowiedzi rządu, które również docenił Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- W trakcie kongresu Donald Tusk podkreślał, że bardzo dobrze rokujące są ostatnie wypowiedzi rządu w kontekście polityki proeuropejskiej - dodała posłanka. - Rząd chyba dostrzegł, że bez Unii Europejskiej byłoby nam bardzo ciężko. Mam nadzieję, że te prounijne słowa polityków partii rządzącej są szczere i dobrze rokują na przyszłość, co podkreślił również Donald Tusk. Mamy nadzieję, że to trwałe przesunięcie w stronę Unii Europejskiej, to co obserwujemy od kilku dni ze strony rządu, pozwoli na zjednoczenie i sprawi, że walka z Unią zostanie zaprzestana i rozpocznie się czas współpracy. W trakcie wojny na Ukrainie uchodźcom pomagają wszyscy, niezależnie od poglądów, niezależnie od tego, czy ktoś jest zaangażowany politycznie, czy nie. Mam nadzieję, że ten duch solidarności nadal się utrzyma. Spora w tym rola także telewizji publicznej, która powinna scalać naród, a nie go dzielić, jak przy ostatnim materiale o EPP. Powinniśmy robić wszystko, aby zbliżyć do siebie Polaków. Jedność w narodzie zostanie utrzymana, ja w to wierzę, bo wierzę w Polaków.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości unikali szerszych komentarzy na temat kongresu Platformy Obywatelskiej. Zwrócili uwagę na konieczność rozwoju polskiej armii, a także zwrócenia się po środki finansowe do Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych. Jednak nie przeszli obojętnie wobec wystąpień liderów Platformy Obywatelskiej, którym zarzucali nieprawdę i krótką pamięć w kontekście pomijania okresu swoich rządów.

Zdaniem Jacka Ozdoby, posła Solidarnej Polski — Platforma Obywatelska i Donald Tusk stracili szansę na milczenie.

- Ich polityka zbankrutowała — skomentował kongres PO Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski. - Wystarczy przypomnieć słowa Rafała Trzaskowskiego, który uważał, że Nord Stream 2 to prywatny projekt. Premier Donald Tusk także stawiał na relacje Warszawy z Moskwą, a Radosław Sikorski obrażał premiera Jarosława Kaczyńskiego za określanie polityki Władimira Putina jako neoimperialnej drogi.

Do słów o lokowaniu uchodźców w państwowych ośrodkach odniósł się z kolei Maciej Wąsik, wiceminister w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Donald Tusk twierdzi, że ośrodek szkoleniowy CBA w Lucieniu stoi pusty — skomentował słowa byłego premiera PO Maciej Wąsik. - Tymczasem w Lucieniu jest 200 uchodźców — żony i dzieci funkcjonariuszy ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU. Pusta jest jedynie głowa tego, kto tak perfidnie kłamie. Wstyd.

Witalij Kliczko na kongresie programowym PO

- To ciężki czas dla nas, mamy wojnę - mówił Witalij Kliczko w trakcie zdalnego wystąpienia na kongresie programowym Platformy Obywatelskiej. - Codziennie giną tu nasi obywatele, dzieci, kobiety, osoby starsze. Bomby i rakiety rujnują nasze miasta i infrastrukturę. Ukraina znajduje się w ogniu. Dzisiaj Rosja walczy nie tylko przeciw Ukrainie, ale przeciw demokratycznemu światu. Na pierwszej linii frontu znajduje się Ukraina oraz Kijów. Rosjanie ostrzeliwują Kijów, próbują wziąć miasto szturmem, organizują akcje dywersyjne, ale Kijów się broni, nasi bohaterowie trzymają mężnie obronę naszego miasto.

Mer Kijowa podkreślił, jak ważne dla Ukraińców jest wsparcie, jakie ich naród otrzymuje od Polski i Polaków.

- Dziękuję bracia Polacy, chwała Ukrainie i chwała Polsce - dodał Witalij Kliczko.

W trakcie kongresu głos zabrali również Lukas Gehrke, dyrektor generalny Międzynarodowego Centrum Polityki Migracyjnej w Wiedniu, Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO w altach 2009-2014 oraz gen. Ben Hodges, dowódca sił zbrojnych USA w Europie w latach 2014-2017.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki