Ebenezer z Biskupiej Górki czyli opowieść wigilijna z widokiem na Gdańsk. Stowarzyszenie Waga nakręci film z udziałem młodych gdańszczan

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Przed trzema laty urokliwa Biskupia Górka zagrała w krótkometrażowej produkcji "Powrót Nataniela W." będącej próbą odpowiedzi na pytanie co zobaczyłby Nataniel Wolf, astronom i badacz żyjący w XVIII wieku, gdyby doszło do urzeczywistnienia jego wizji przywrócenia mu życia dzięki osiągnięciom rozwijającej się i przełamującej kolejne bariery nauki. Wówczas przed kamerą zaprezentowali się głównie dorośli mieszkańcy dzielnicy, za to w najnowszym projekcie do głosu dojdą dzieci, a do gdańskich realiów zaadaptują "Opowieść wigilijną" Charlesa Dickensa.

Poprzednia filmowa produkcja Stowarzyszenia Waga wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno starych jak i młodych mieszkańców Biskupiej Górki, jednak scenariusz "Powrotu Nataniela W." nie przewidywał licznego udziału tych drugich.

- Poprzedni scenariusz dość mocno nas ograniczał i po prostu nie mieliśmy przygotowanych aż tylu ujęć oraz wątków z udziałem najmłodszych - tłumaczy Elżbieta Jachlewska, wiceprezes Stowarzyszenia Waga.

Tym razem jednak to dorośli będą zazdrośnie podpatrywać poczynania swoich pociech, bo to właśnie one narzucą produkcji kierunek artystyczny.

- Postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom i stworzyć film, w którym dzieci nie tylko zagrają wiodące role, ale będą miały także realny wpływ na fabułę i losy bohaterów - mówi Elżbieta Jachlewska.

- Organizujemy specjalne warsztaty, podczas których nie tylko prowadzony jest nabór młodych aktorów do projektu, ale jednocześnie - wraz z dziećmi - opracowywana jest fabuła. Projekt ma na celu rozbudzić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie historią, sztuką filmową, czytelnictwem. Ma oderwać dzieci od mediów elektronicznych, nauczyć budowania wspólnotowości, dać wiarę we własne siły, wzmocnić motywację życiową.

Gdyby Dickens pisał o Gdańsku...

Historia w dużej mierze nawiąże do "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa. Wszak jej bohater, Ebenezer, to postać wyjątkowa, to człowiek wykolejony, aspołeczny, skamieniały, ale przy tym taki, który doznaje szczęśliwej przemiany i staje się kimś zupełnie innym. Kimś kto odkrywa pogardzane i lekceważone wcześniej wartości - empatię, wrażliwość na cudze nieszczęście, solidarność, siłę międzyludzkich relacji.

- Z powieści znamy go jako groteskowego skąpca i widzimy jak w Wigilię Bożego Narodzenia powraca z pracy do domu i jak ukazuje mu się duch jego wspólnika, Jakuba Marleya, który ostrzega go: jeśli się nie zmieni, po śmierci czeka go wieczna męka - przypomina pani prezes. - My postawiliśmy sobie pytanie: jakim człowiekiem byłby Ebenezer gdyby mieszkał na Biskupiej Górce, i mieszkał na niej nie kiedyś tam, ale teraz, w 2020 roku? Odpowiedzi jakiej wspólnie chcemy poszukać staną się kanwą dla scenariusza nowej opowieści o Ebenezerze.

Zdjęcia pod koniec wakacji

Zdjęcia do filmu "Ebenezer z BG" rozpoczną się na przełomie sierpnia i września. Wstępnie zaplanowano, że na nakręcenie krótkometrażowki potrzeba ośmiu dni na planie, chociaż wiele zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej. Nad filmem pracować będzie ten sam zespół, który odpowiadał za poprzednią produkcję - na czele z reżyserem i operatorem, Wojciechem Ostrowskim. W główną rolę, także i tym razem wcieli się znakomity aktor i tancerz Krzysztof Baliński, który ponadto poprowadzi wakacyjne warsztaty dramowe z najmłodszymi.

Premiera filmu, adekwatnie do jego tematyki, przewidziana jest w okresie przedświątecznym. Przedpremierę zaplanowano 6 grudnia, a oficjalny pokaz filmu mniej więcej dwa tygodnie później.

Inicjatywa Stowarzyszenia Waga jest skierowana przede wszystkim do dzieci z dzielnicy Biskupia Górka i okolic, ale promocja wydarzenia obejmie jednak całe miasto, tak by mogła w nim uczestniczyć jak największa ilość zainteresowanych. Uczniowie szkół podstawowych, chcący wziąć udział w projekcie, mogą dołączyć do niego w dniach 20 lipca - 1 sierpnia. Warsztaty aktorskie odbędą się w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Biskupskiej 4 między 16 a 18 w dniach 20, 21, 24, 27, 28, 31 lipca oraz 11 a 13 25 lipca i 1 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie