MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ebenezer z Biskupiej Górki czyli opowieść wigilijna z widokiem na Gdańsk. Stowarzyszenie Waga nakręci film z udziałem młodych gdańszczan

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Przed trzema laty urokliwa Biskupia Górka zagrała w krótkometrażowej produkcji "Powrót Nataniela W." będącej próbą odpowiedzi na pytanie co zobaczyłby Nataniel Wolf, astronom i badacz żyjący w XVIII wieku, gdyby doszło do urzeczywistnienia jego wizji przywrócenia mu życia dzięki osiągnięciom rozwijającej się i przełamującej kolejne bariery nauki. Wówczas przed kamerą zaprezentowali się głównie dorośli mieszkańcy dzielnicy, za to w najnowszym projekcie do głosu dojdą dzieci, a do gdańskich realiów zaadaptują "Opowieść wigilijną" Charlesa Dickensa.

Poprzednia filmowa produkcja Stowarzyszenia Waga wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno starych jak i młodych mieszkańców Biskupiej Górki, jednak scenariusz "Powrotu Nataniela W." nie przewidywał licznego udziału tych drugich.

- Poprzedni scenariusz dość mocno nas ograniczał i po prostu nie mieliśmy przygotowanych aż tylu ujęć oraz wątków z udziałem najmłodszych - tłumaczy Elżbieta Jachlewska, wiceprezes Stowarzyszenia Waga.

Tym razem jednak to dorośli będą zazdrośnie podpatrywać poczynania swoich pociech, bo to właśnie one narzucą produkcji kierunek artystyczny.

- Postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom i stworzyć film, w którym dzieci nie tylko zagrają wiodące role, ale będą miały także realny wpływ na fabułę i losy bohaterów - mówi Elżbieta Jachlewska.

- Organizujemy specjalne warsztaty, podczas których nie tylko prowadzony jest nabór młodych aktorów do projektu, ale jednocześnie - wraz z dziećmi - opracowywana jest fabuła. Projekt ma na celu rozbudzić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie historią, sztuką filmową, czytelnictwem. Ma oderwać dzieci od mediów elektronicznych, nauczyć budowania wspólnotowości, dać wiarę we własne siły, wzmocnić motywację życiową.

Gdyby Dickens pisał o Gdańsku...

Historia w dużej mierze nawiąże do "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa. Wszak jej bohater, Ebenezer, to postać wyjątkowa, to człowiek wykolejony, aspołeczny, skamieniały, ale przy tym taki, który doznaje szczęśliwej przemiany i staje się kimś zupełnie innym. Kimś kto odkrywa pogardzane i lekceważone wcześniej wartości - empatię, wrażliwość na cudze nieszczęście, solidarność, siłę międzyludzkich relacji.

- Z powieści znamy go jako groteskowego skąpca i widzimy jak w Wigilię Bożego Narodzenia powraca z pracy do domu i jak ukazuje mu się duch jego wspólnika, Jakuba Marleya, który ostrzega go: jeśli się nie zmieni, po śmierci czeka go wieczna męka - przypomina pani prezes. - My postawiliśmy sobie pytanie: jakim człowiekiem byłby Ebenezer gdyby mieszkał na Biskupiej Górce, i mieszkał na niej nie kiedyś tam, ale teraz, w 2020 roku? Odpowiedzi jakiej wspólnie chcemy poszukać staną się kanwą dla scenariusza nowej opowieści o Ebenezerze.

Zdjęcia pod koniec wakacji

Zdjęcia do filmu "Ebenezer z BG" rozpoczną się na przełomie sierpnia i września. Wstępnie zaplanowano, że na nakręcenie krótkometrażowki potrzeba ośmiu dni na planie, chociaż wiele zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej. Nad filmem pracować będzie ten sam zespół, który odpowiadał za poprzednią produkcję - na czele z reżyserem i operatorem, Wojciechem Ostrowskim. W główną rolę, także i tym razem wcieli się znakomity aktor i tancerz Krzysztof Baliński, który ponadto poprowadzi wakacyjne warsztaty dramowe z najmłodszymi.

Premiera filmu, adekwatnie do jego tematyki, przewidziana jest w okresie przedświątecznym. Przedpremierę zaplanowano 6 grudnia, a oficjalny pokaz filmu mniej więcej dwa tygodnie później.

Inicjatywa Stowarzyszenia Waga jest skierowana przede wszystkim do dzieci z dzielnicy Biskupia Górka i okolic, ale promocja wydarzenia obejmie jednak całe miasto, tak by mogła w nim uczestniczyć jak największa ilość zainteresowanych. Uczniowie szkół podstawowych, chcący wziąć udział w projekcie, mogą dołączyć do niego w dniach 20 lipca - 1 sierpnia. Warsztaty aktorskie odbędą się w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Biskupskiej 4 między 16 a 18 w dniach 20, 21, 24, 27, 28, 31 lipca oraz 11 a 13 25 lipca i 1 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki