Dzwon już w domu

  Dzwon już w domu

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dzień Wszystkich Świętych był dla wiernych z parafii św. Mikołaja w Łęgowie czasem zadumy nad śmiercią, ale i... wielkiej radości. W to właśnie święto do miejscowego kościoła powrócił z Augsburga zabytkowy dzwon, wywieziony w głąb Niemiec w czasie ostatniej wojny.
  - To drugi dzwon, jaki udało się nam odzyskać w tym roku - mówi proboszcz łęgowskiej parafii ks. Grzegorz Rafiński. - Wcześniej sprowadziliśmy podobny, z 1645 roku. Ten, który otrzymaliśmy teraz, jest o dwadzieścia lat starszy.

  Dla ks. Rafińskiego obiekt ma szczególne znaczenie. Powstał w okresie, gdy pieczę nad świątynią sprawował Adam Trebnic, opat cystersów z Oliwy.

  - Dzwon jest dla nas swoistym łącznikiem z człowiekiem, który zmarł w opinii świętości - podkreśla kapłan.

  Nie byłoby radości w Łęgowie, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Ich determinacji zawdzięczać należy przekonanie strony niemieckiej o celowości zwrotu zabytku.

  - Żeby go sprowadzić, musieliśmy między innymi otrzymać pozwolenie biskupa Augsburga, Waltera Mixy - tłumaczy proboszcz. - To było dla nas nie lada wyzwanie.

  W bojach o dzwon nieocenieni okazali się mieszkańcy Łęgowa - obecny Niemiec Volker Lux oraz były - Ryszard Pawłowski z Kaiserslautern. Ten drugi podjął się też trudu przetransportowania obiektu.

  - Przez kilkanaście dni dzwon będzie można podziwiać w kościele, potem wciągniemy go na wieżę - zapowiada ks. proboszcz. - Jestem ogromnie ciekawy jego brzmienia, ale muszę poczekać do 6 grudnia. Wtedy zabije on po raz pierwszy.

  Zwrot zabytkowych obiektów to trudny do przecenienia sukces. Niestety, wiadomo już, że kościół w Łęgowie nie odzyska zabranej w czasie wojny sygnaturki z 1717 r. Ta bowiem trafiła do Abtsgmund i w latach 70. została przetopiona.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo