Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwigi Stoczni Gdańskiej pod lepszą ochroną. WSA odrzucił skargę

Marek Adamkowicz
Wpisywanie dziedzictwa stoczniowego do WEZ, m.in. dźwigów, doprowadziło do napięć z właścicielami terenów Młodego Miasta
Wpisywanie dziedzictwa stoczniowego do WEZ, m.in. dźwigów, doprowadziło do napięć z właścicielami terenów Młodego Miasta Archiwum
Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi właścicieli terenów postoczniowych (BPTO Stocznia Cesarska Sp. z o.o., BPTO Kolonia Robotnicza Sp. z o.o., Drewnica Development, Aluship Technology Sp. z o.o., Synergia 99 Sp. z o.o.), którzy wystąpili przeciwko decyzji o wpisaniu należących do nich obiektów do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

- Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzona została szczegółowa inwentaryzacja tego, co jeszcze się zachowało na terenach postoczniowych - przypomina Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Sporządzono wówczas spis nie tylko poszczególnych budynków, ale też oryginalnych elementów infrastruktury, włącznie z latarniami, pokrywami studzienek kanalizacyjnych czy polerami na nabrzeżach. Po dokładnej analizie część, tj. ponad dwieście obiektów z terenów dawnej Stoczni Gdańskiej, została wpisana do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

W maju bieżącego roku decyzja ta została zaskarżona przez pięć spółek działających na terenie Młodego Miasta. Wśród spornych obiektów znalazło się siedem stoczniowych żurawi Kone, dawna hala produkcji U-bootów, kilka schronów z okresu II wojny światowej, fragmenty torowisk oraz nawierzchni brukowych.

- Strony skarżące zakwestionowały zabytkowe wartości niektórych obiektów wpisanych do ewidencji, uznały także, że część zabytków, jakie się w niej znalazły, to zabytki ruchome, a nie nieruchome - dodaje Marcin Tymiński. - Różnica jest taka, że ruchome mogą być wpisane do ewidencji za zgodą właściciela.

Sąd uznał, że wpisy były poprawne pod względem formalnym. Ponadto przychylił się do argumentów merytorycznych podnoszonych przez pomorskiego konserwatora zabytków, uzasadniających decyzję o włączeniu obiektów do WEZ.

Przedstawiciele spółek biorących udział w sprawie na razie nie chcą zabierać głosu.

Całą treść artykułu można przeczytać w środowym (8.10) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" i na stronie prasa24.pl.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki