Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Niedziela Palmowa, czyli radość przed zadumą

Adam Żóraw
Archiwum
Niedziela Palmowa to radosny dzień! Jest wspomnieniem wejścia Jezusa do Jerozolimy. Był wówczas radośnie witany - i to właśnie, ale także odradzające się życie, symbolizują dzisiejsze, często mieniące się kolorami, palmy.

Ta niedziela, podobnie jak Wielkanoc, jest świętem ruchomym. Przypada pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. Uroczyście rozpoczyna Wielki Tydzień - czas wyciszenia, skupienia, zadumy i przygotowania do najważniejszego okresu we wszystkich kościołach chrześcijańskich. Tego dnia jest także uroczyście odczytywana liturgia Męki Pańskiej.

- Tak jak napisane w Ewangelii, mieszkańcy Jerozolimy wychodzili na drogę i rzucali Panu Jezusowi gałązki pod nogi. Był to znak uroczystego przyjęcia kogoś ważnego, kogo chcieli w sposób szczególny uhonorować - tłumaczy ks. Krzysztof Czaja, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi na Karwinach. - Niedziela Palmowa rozpoczyna cykl najważniejszych prawd naszej wiary. Wjazd do Jerozolimy i czytanie Męki Pańskiej stanowią zapowiedź tego, co Jezus będzie przeżywał w kolejnych dniach.

Wjazd Jezusa do Jerozolimy został opisany przez każdego z ewangelistów. Jest spełnieniem proroctwa powrotu Mesjasza. Nastąpiło to w atmosferze święta. Chrystus był witany jak król. Nie bez znaczenia jest także to, że nastąpiło to od strony góry Oliwnej - czyli miejsca, z którego przed wiekami z miasta uciekał król Dawid. Również wybór zwierzęcia - Jezus wjeżdża do miasta na osiołku - stanowi wypełnienie zawartej w Starym Testamencie zapowiedzi Zachariasza.

Dlaczego święcimy palmy?
Jezusa witano w Jerozolimie gałązkami. Przynoszone podczas każdej mszy świętej przez wiernych palmy - często wykonane własnoręcznie - są bezpośrednim do tego nawiązaniem. Szczególnie rozbudowane palmy wykonuje się na Kurpiach. W miejscowościach Lipniki i Łyse są co roku organizowane konkursy na największą i najpiękniejsza palmę wielkanocną. Symbolizują zarówno mękę, jak i tryumf i zmartwychwstanie Chrystusa. Ponadto przyrodę - jej coroczny wiosenny rozkwit i owocowanie.

Palmy robi się z gałązek wierzbowych. Podczas nabożeństw są święcone przez kapłana, a następnie zanoszone do domów. Ich obecność ma zapewnić domownikom zdrowie, a w rejonach wiejskich chronią trzodę przed zarazą i plony przed nieurodzajem.

- W naszej kulturze przyjęło się, że używane są również bazie, które dopiero wyrosły. Wyrażają one jednak dokładnie to samo - dodaje ks. Krzysztof Czaja.

Historia Święta

Pierwsze zapiski dotyczące tego święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii -czyli z okresu lat 80. IV wieku. Początkowo procesje odbywały się w Jerozolimie. Następnie rozprzestrzeniły się na całą Europę. W Polsce pojawiły się w średniowieczu. Już w XI wieku, decyzją papieża Urbana II, postanowiono, że poprzez palenie w parafiach ubiegłorocznych palemek wielkanocnych będzie przygotowywany popiół używany następnie podczas Środy Popielcowej - co ma miejsce do dzisiaj. Nie wszyscy wiedzą o tym, że papież Jan Paweł II w 1986 r. postanowił, że w każdą Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.

Źródło Kurier Gdyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki