Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny! Nadszedł czas wyboru studiów inżynierskich i kierunków technicznych

Justyna Degórska
Wojciech Wojtkielewicz
„Dziewczyny na politechniki!” to akcja, która ma jasno określony cel. Chodzi o to, by jak najwięcej pań studiowało na kierunkach technicznych i inżynierskich.

Kierunki inżynierskie, techniczne i ścisłe na wyższych uczelniach to domena mężczyzn - taki jest stereotyp, który jednak niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Z tym poglądem walczą autorzy akcji „Dziewczyny na politechniki!” i jej młodszej córki - „Dziewczyny do ścisłych!”.

Pierwszy ze wspomnianych projektów to pionierska, a zarazem największa akcja promująca kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet. I to nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

- Naszym celem jest zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów na kierunkach technicznych i ścisłych. Bo nauka i technologia potrzebują kobiet - tłumaczą organizatorzy akcji. - Kulminacyjnym punktem naszych działań jest co roku Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn. Panie pracujące na uczelniach, a także studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Dziewczyny mają okazję, aby zwiedzić laboratoria czy wziąć udział w warsztatach, wykładach i pokazach. Studentki mówią im zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą pierwiastka męskiego.

Od lat pokutuje stereotypowy podział zawodów na męskie i żeńskie. Program „Dziewczyny na politechniki!” z takim podejściem walczy. I robi to bardzo skutecznie. Od roku akademickiego 2007/08, czyli od początku prowadzenia akcji, liczba dziewczyn na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o 14 tysięcy. To sprawia, że udział kobiet na uczelniach technicznych w ostatnich 5 latach wyniósł średnio ponad 36 procent.

Na których więc uczelniach kobiet jest więc najwięcej? Liderem jest częściowo humanistyczna ATH w Bielsku-Białej (50 proc.), która tylko nieznacznie wyprzedza Politechnikę Koszalińską (48,9 proc.).

Z kolei największy wzrost w liczbie studentek w ostatnich latach zanotowała Politechnika Świętokrzyska (42,7 proc.) oraz Politechnika Warszawska (38,8 proc.). Jeśli natomiast chodzi o Politechnikę Gdańską, to wskaźnik ten wynosi 14,5 proc.
- Szczerze mówiąc, to dosyć długo zastanawiałam się nad wyborem studiów. W pewnym momencie trafiłam na akcję „Dziewczyny na politechniki!” i pomyślałam: czemu nie? Zmierzę się z tym wyzwaniem - mówi pani Agnieszka, absolwentka Politechniki Gdańskiej. - Łatwo nie było, studia były trudne, ale teraz mam profity w postaci atrakcyjnej pracy.
Dla zainteresowanych: dziewczynynapolitechniki.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki