Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczynka wychowywana przez dwie kobiety otrzymała w Gdańsku dowód osobisty i numer PESEL

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Dominik Paszliński/Gdańsk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku wydał dowód osobisty Azarze - urodzonej w ubiegłym roku w Hiszpanii dziewczynce, która jest wychowywana przez dwie kobiety. Obie wzięły ślub w Hiszpanii, gdzie jest to dozwolone.

Azara urodziła się w 2019 roku na Majorce. Jest wychowywana tam przez Joannę i Alenę - dwie Polki, które wzięły w Hiszpanii ślub (tamtejsze prawo na to pozwala) i tam mieszkają. Jedna z nich urodziła córkę. Ojciec dziewczynki jest nieznany - nasienie pochodziło z banku spermy. Obie kobiety widnieją w hiszpańskim akcie urodzenia dziecka jako rodzice.

Bezskutecznie próbowały uzyskać dla dziewczynki numer PESEL w Urzędzie Stanu Cywilnego we Wrocławiu. Jak w lutym w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" mówiła pełnomocniczka matki dziewczynki Alina Szeptycka, tłumaczono to niemożnością transkrypcji aktu urodzenia, ponieważ występują w nim dwie osoby tej samej płci wpisane jako matka A i matka B. Dodała, że sugerowano zmianę aktu urodzenia Azary poprzez wykreślenie jednej z dwóch matek. Na to nie chciała się zgodzić strona hiszpańska. Azara nie mogła też uzyskać obywatelstwa hiszpańskiego, ponieważ w Hiszpanii nadaje się je dzieciom zgodnie z obywatelstwem rodziców. Dziewczynka nie mogła więc opuszczać kraju ani być otoczona publiczną opieką zdrowotną.

W zeszłym tygodniu Azara otrzymała dowód osobisty wraz z numerem PESEL w Gdańsku. Dokument został odebrany w piątek 24.07.2020.

Jak mówi dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku Tomasz Filipowicz, dokument został wydany w oparciu o istniejące prawo. Numer PESEL został nadany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Wydawanie dowodów osobistych uregulowane jest w ustawach o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie z prawem, każdy obywatel Rzeczpospolitej, może wystąpić o wydanie dowodu osobistego dla swojego dziecka. Jest to szczególnie ważne dla rodziców i dzieci, którzy na stałe nie przebywają na terenie RP, a dowód osobisty pomaga im np. w swobodnym przemieszczaniu się po strefie Schengen

- mówi Tomasz Filipowicz.

Jak mówi urzędnik, coraz popularniejsze staje się również składanie wniosków przez platformę usług administracji publicznej (e-PUAP), szczególnie przez Polaków mieszkających za granicą. Tylko w Gdańsku miesięcznie Urząd Miejski otrzymuje ok. 1500 takich wniosków.

- Tak było również z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego dla Azary, obywatelki RP, urodzonej w Hiszpanii. Matka dziecka za pośrednictwem platformy e-PUAP złożyła wniosek o wydanie dowodu dla swojej córki. W związku z tym, że dziecko urodziło się poza granicami RP i nie posiadało numeru PESEL, Urząd Miejski w pierwszej kolejności wystąpił do Ministerstwa Cyfryzacji o nadanie numeru PESEL. Następnie, zgodnie z prawem, dowód osobisty został przygotowany i wydany rodzicowi dziecka - mówi Tomasz Filipowicz.

Jak mówi nam adwokatka Anna Mazurczak, pełnomocniczka matek Azary, ważnym argumentem prawnym była ubiegłoroczna uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dowodzie osobistym dziewczynki jako rodzic jest wpisana tylko matka biologiczna.

- Na szczęście Gdańsk wydał dowód osobisty, wskazał w nim jedną mamę. Wydał go na podstawie zagranicznego aktu urodzenia, w którym wpisane były dwie mamy. Naczelny Sąd Administracyjny w grudniu 2019 roku w innym postępowaniu wydał uchwałę, z której wynika, że jeżeli w zagranicznym akcie urodzenia są wskazane jako rodzice dwie osoby tej samej płci, nie ma potrzeby dokonywania transkrypcji i należy wydać dokument na podstawie tego zagranicznego aktu urodzenia. Czyli nie ma potrzeby przenoszenia zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego. Udało się przekonać Gdańsk, że tę uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego należy wykonać - mówi mecenas Anna Mazurczak.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki