Dziesiąte urodziny Krajowej Izby Bursztynu

  Dziesiąte urodziny Krajowej Izby Bursztynu

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bursztynowy "ślimak" - wytwór natury, waga 128 gramów

  Bursztynowy "ślimak" - wytwór natury, waga 128 gramów ©Fot. Grzegorz Pachla

  Dają zatrudnienie około 10 tysiącom osób, rozsławiają Gdańsk i Polskę w świecie, sprawiają, że nad Zatokę Gdańską tłumnie przyjeżdżają turyści. To bursztynnicy.
  Bursztynowy "ślimak" - wytwór natury, waga 128 gramów

  Bursztynowy "ślimak" - wytwór natury, waga 128 gramów ©Fot. Grzegorz Pachla

  Wczoraj ich reprezentacja - Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu - obchodziła dziesięciolecie działalności. W dowód uznania za zasługi prezes Izby, Zbigniew Strzelczyk, otrzymał medal od Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

  Okazało się jednak, że bursztynnicy też mają wiele do zaoferowania z okazji jubileuszu Izby. Bożena Kamińska postanowiła bowiem przekazać do gdańskiego Muzeum Bursztynu w depozyt czasowy biżuterię.

  Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska nie tylko z tego powodu bardzo się cieszył.
  Odebrał bowiem od przedstawicieli KIGB dary, m.in. liczącą około stu lat broszkę w kształcie kłosa, podarowaną przez Jolantę Gulbicką. Do muzealnych zasobów trafiły też płaskorzeźba przedstawiająca marszałka Józefa Piłsudskiego, wykonana w ciemnym jantarze, sprezentowana przez Henryka Wiedryckiego.

  Okaz sopla naciekowego w kształcie ślimaka, publikacja w języku niemieckim z 1830 roku, zawierająca m.in. opis insektów w bursztynie, przekazał prezes Zbigniew Strzelczyk. Najcenniejszy jego dar jest najmniejszy: połowa bursztynowego guzika, znaleziona na Oruni, pochodąca z epoki neolitu (ok. 2,5 tysiąca lat p.n.e.).
  - To będzie jeden z najstarszych naszych eksponatów - ocenia Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu.

  Bursztynnicy apelują do prezydenta Gdańska, by pomógł im w uzyskaniu prawa do poszukiwań bałtyckiego złota na państwowych gruntach. Działki miejskie branża już ma do dyspozycji. - Wkrótce na przetarg zostaną wystawione następne - zapewnia Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu, pełnomocnik prezydenta Gdańska.


  Gwarant rzetelności i jakości

  Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu z siedzibą w Gdańsku od dziesięciu lat zrzesza polskie firmy zajmujące się projektowaniem i wytwarzaniem wyrobów artystycznych, nadaje im certyfikaty potwierdzające stosowanie w obrocie prawdziwego bursztynu i przestrzeganie dobrych zasad handlowych oraz współpracuje ze wszystkimi organizacjami jubilerskimi w Polsce w ramach Forum Jubilerstwa Polskiego. Współorganizuje targi dla braży.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo