Dzień Sybiraka 2013. Obchody rocznicy 17 września w Gdańsku i Szymbarku [PROGRAM]

Marek Adamkowicz
Tak było rok temu podczas IX Dnia Sybiraka w Szymbarku
Tak było rok temu podczas IX Dnia Sybiraka w Szymbarku Magdalena Damps
17 września przypada 74 rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji odbędą się w Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu na cmentarzu przy ul. Łostowickiej. Ciąg dalszy obchodów w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie odbędą się obchody X Światowego Dnia Sybiraka.

Uroczystości przy pomniku Golgoty Wschodu na cmentarzu przy ul. Łostowickiej w Gdańsku rozpoczną się o godzinie 10. Udział w nich wezmą przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele organizacji kombatanckich, sybiracy.

Dalszą część obchodów przewidziano w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, dokąd uczestnicy odjadą autokarami sprzed cmentarza. W ramach obchodów X Światowego Dnia Sybiraka o godz. 13 w szymbarskiej kaplicy pw. św. Rafała Kalinowskiego.odprawiona zostanie msza św. z udziałem ks. abp. Jana Pawła Lengi.

Przewidziano też poświęcenie pomnika Niedźwiedzia Wojtka, syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, którego zaadoptowali i wciągnęli w swoje szeregi żołnierze 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa w Iranie w 1942 r.

Podczas uroczystości tradycyjnie wręczone zostaną odznaki sybiraków i nagrody Bursztynowe Drzewo. Zebrani wysłuchają wystąpień m.in. prezesa Związku Sybiraków oraz przedstawicieli Rodzin Katyńskich i Instytutu Pamięci Narodowej. Popołudnie tradycyjnie upłynie na spotkaniach, rozmowach, prezentacjach filmów i książek.

Organizatorzy proszą przybywających gości o zabranie ze sobą zdjęć, dokumentów i pamiątek sybirskich w celu ich sfotografowania lub zeskanowania na potrzeby Biblioteki Sybiraków.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mexx

Brak słów w przygotowaniu tej ważnej dziejowo i wielkiej rangi uroczystości ....w pochmurną ,deszczową i zimną pogodę ...zaoferowano najważniejszym gościom -ludziom bardzo wiekowym, którzy autentycznie przeżyli piekło zesłań na Syberię,którzy jeszcze pamiętają tamten tragiczny czas kiedy jeszcze byli dziećmi ,a których już niewiele pozostało ...ludziom dla których upamiętniamy między innymi ten dzień ...ludziom bohaterom tego wydarzenia ....oferujemy im wyłącznie 2 godz. mszę św. na zimnym powietrzu w deszczu ...apele poległych też na zimnie i deszczu w zamian za to organizatorzy nie przygotowali dla nich żadnego nawet posiłku ....żadnej gorącej strawy w postaci choćby tradycyjnej grochówki z kotła , regionalnego chleba ze smalcem ..czy cokolwiek jako gościom honorowym ...wszystko Ci często staruszkowie musieli sobie sami kupić .....ale elita vipów( nie mająca nic wspólnego z tym wydarzeniem ...myślę ,że nawet nie znająca historii ...) miała pełny wypas ,w salach pałacowych ,salach kameralnych ...zamkniętych dla pospólstwa .....stoły zastawione wszelkim dobrem i impreza na 102 ....po prostu skandal ! brak słów ...oby to była ostatnia taka impreza w tym miejscu -miejscu ,które słynie z olbrzymiego majątku i bogactwa a nie stać organizatorów na choćby skromny poczęstunek dla tych którym to się głównie należy ...wstyd !

Dodaj ogłoszenie