Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pola i Roślin Ozdobnych w Lisewie Malborskim. Tłumy miłośników kwiatów oglądały ponad 600 odmian tulipanów i narcyzów

Anna Szade
Anna Szade
Tłumy podziwiały kolekcję kwitnących roślin cebulowych zaprezentowaną przez Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Lisewie Malborskim.
Tłumy podziwiały kolekcję kwitnących roślin cebulowych zaprezentowaną przez Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Lisewie Malborskim. Anna Szade
Dzień Pola i Roślin Ozdobnych to pomysł Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Lisewie Malborskim (gm. Lichnowy). W tym roku po raz pierwszy do organizacji przyłączyło się Koło Gospodyń Wiejskich Lisewianki. W niedzielę (7 maja) można więc było nie tylko podziwiać nieskończenie piękne kwiaty, ale też spałaszować pajdę chleba ze smalcem i napić się kawy.

Dni Pola i Roślin Ozdobnych 2023. Imponująca kolekcja kwiatów cebulowych

Kolekcja ozdobnych roślin cebulowych w Lisewie Malborskim nie zajmuje wielkiej powierzchni, ale tworzy piękny wielobarwny kobierzec, który widać już z daleka. Tulipany i narcyzy mają tyle kolorów i kształtów, że można byłoby nimi obdzielić wszystkie kwiaciarki świata.

Mamy przyjemność zaprezentowania 382 odmiany tulipana i 146 odmian narcyza. Są to odmiany różniące się kolorystyką, kształtem kwiatu, wysokością, ale też wczesnością – mówi Marcin Pelc, kierownik Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Lisewie Malborskim.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dzień Pola i Roślin Ozdobnych w Lisewie Malborskim. W roli głównej tulipany i narcyzy. Warto się tam wybrać w niedzielne popołudnie

Szef ma swoją ulubioną odmianę tulipanów. To nr 304 noszący nazwę Ice cream.
- To jak jajeczko włożone w zielone listki – śmieje się Marcin Pelc.

Dni Pola i Roślin Ozdobnych organizowane są wiosną od lat, by zaprezentować tę zgromadzoną kolekcję. W tym roku po raz pierwszy imprezę współorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich Lisewianki. To młoda organizacja, dla której był to debiut.
Inicjatorem utworzenia KGW jest Eugeniusz Pytel, który podzielił się swoim pomysłem z nowym sołtysem Lisewa Malborskiego.

Marcin Bugajski temat podjął, zachęcił społeczność i w ten sposób koło liczy już 26 członków, bo są to i panie, i panowie.
Główny cel to integracja społeczności lokalnej, ale i promowanie piękna regionu na zewnątrz.

Chcemy, by Dni Pola i Roślin Ozdobnych rozwijały się, promując i działalność Zakładu, i naszą miejscowość – podkreśla sołtys Marcin Bugajski.

Gospodarz wydarzenia przyznał, że też liczy na rozwijanie współpracy z innymi organizacjami i podmiotami.
- W przyszłym roku podczas imprezy grono wystawców się powiększy – zapowiada Marcin Pelc.

Bioróżnorodność na wyciągnięcie ręki, czyli ekologia w przydomowym wydaniu

W podejmowanych działaniach najważniejsze jest zachowanie bioróżnorodności.

Chodzi o zróżnicowanie gatunkowe i odmianowe roślin, które można wykorzystać w zagospodarowaniu obszarów rolniczych, ale także wokół zabudowań w ogródkach – wyjaśnia Marcin Pelc.

W niedzielę zaprezentowane zostały tulipany i narcyzy, ale Zakład już przygotowuje się do promowania łąk kwietnych, zwłaszcza mieszanek wykorzystywanych przez pszczelarzy, czyli łąk miododajnych.
- To ekologia, ale w takim bardzo konkretnym wydaniu, które będzie można wykorzystać wokół domu czy na polach lub obszarach niezagospodarowanych, poprzez wykorzystanie roślin, które będą je ubogacały – podkreśla Marcin Pelc.

Zakład Doświadczalny Oceny Odmian podlega pod Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
- W naszym zakładzie realizujemy zadania związane z prowadzeniem badań nad odmianami roślin rolniczych, jak i roślin i ozdobnych. Jesteśmy bardzo ważną jednostką. Prowadzimy doświadczenia nad odmianami, które po przejściu pełnego cyklu badań trafiają przed komisję rejestracyjną. Jeśli zostają zarejestrowane, to dopuszczone są do obrotu w Polsce albo całej Unii Europejskiej – tłumaczy Marcin Pelc.

Cebule można kupić. A latem pokaz mieczyków

Wszyscy, którzy obejrzeli kolekcję roślin cebulowych w niedzielę, mogli zamówić konkretne odmiany. Wczesną jesienią, gdy cebule będą gotowe do posadzenia, będą je mogli odebrać.
Kto chciałby kupić te oryginalne i piękne kwiaty, a nie zdążył dojechać, może odwiedzić Lisewo Malborskie, najlepiej w godzinach otwarcia Zakładu. Ale warto się pospieszyć, bo z każdym dniem będzie mniej tulipanów i narcyzów do oglądania.

W przyszłym tygodniu kwitnienie będzie się kończyło, więc i stopniowo liczba odmian kwitnących będzie malała – mówi nam Marcin Pelc.

Gdy minie groźba przymrozków, na poletku posadzone zostaną nowe rośliny. Będzie to 125 odmian mieczyków więc nawet jeśli będzie ich mniej niż tulipanów i mieczyków, to i tak lato zapowiada się kolorowo.
Na przełomie lipca i sierpnia też będzie można odwiedzić Lisewo Malborskie, by podziwiać te dostojne i eleganckie kwiaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki