18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pizzy. Poznaj najlepszy przepis!

Dagmara Olesińska
sxc.hu
Rozmowa z Krzysztofem Szulborskim, prezesem Stowarzyszenia Kucharzy Polskich

Jakie są tajniki wypiekania pizzy?
Najważniejsze jest urządzenie grzewcze, czyli piec. Powinien być ogrzewany drewnem bądź ewentualnie węglem drzewnym. Może to być piec chlebowy albo specjalny do wypieku pizzy. Osiąga on temperaturę nawet do 400 stopni Celsjusza. Istotne są też blaszki do wypieku - najlepsze są żeliwne. Jednak chyba najważniejsze są umiejętności i doświadczenie pizzermana. Musi on mieć wyczucie, aby pizzy nie spalić, ale i nie wypiec za słabo. Praca kucharza, wciąż jeszcze niedoceniana, wymaga wielkiej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też tworzenie z zachowaniem wszelkich kanonów tego zawodu słusznie nazywamy sztuką kulinarną.

Smaczne jedzenie i najlepsze restauracje - wszystko o kuchni w naszej AKADEMII GASTRONOMICZNEJ

Jak sprawić, by ciasto było odpowiednio grube lub cienkie, czy zależy to od odpowiedniej ilości składników?
Ciasto musi być odpowiednio rozwałkowane. Powinno być trochę grubsze od tego na pierogi. Poza tym podstawą jest porządna receptura. Nie można odmierzać składników szklankami i łyżkami, tylko precyzyjną wagą. Po to się tworzy przepisy, by utrwalić kucharskie dzieło i smak potrawy.

Co różni pizzę polską od włoskiej?
Ta włoska to przede wszystkim dobre kruche ciasto, wspaniały aromatyczny sos pomidorowy ze świeżymi ziołami i serem - najlepszy to lekko podwędzana mozzarella, która nie tylko dobrze smakuje, ale i wspaniale się ciągnie. Włoskie pizze charakteryzuje też to, że nie są przesadnie wzbogacane dodatkami. Maksymalnie jest ich dwa, góra trzy, wyłączając oczywiście ciasto. Niektórzy polscy kucharze chcą być bardziej włoscy niż Włosi i wzbogacają pizze wieloma dodatkami, co powoduje wielosmakowość, bez odpowiedniego charakteru.

Za co kochamy włoską kuchnię?
Przede wszystkim nie ma ona twardych standardów, tak jak jest to we Francji czy w Niemczech. We włoskich domach dużo się gotuje i każda gospodyni ma swój tajemny sekret, na przykład na sos pomidorowy czy na ciasto na pizzę. Kuchnia włoska to inaczej prostota i szybkość sporządzania potraw. Pizza, jak wspomniałem, powinna mieć maksymalnie cztery składniki. Oprócz tego Włosi często łączą różne smaki, na przykład mięso z rybą, używają dużo sera i świeżych ziół.

Przepis na pyszną pizzę

Receptura na ciasto:

300 g. Mąki pszennej
25 g drożdży
10 mil oliwy Extra Virgin
150 mil wody źródlanej
70 mil mleka 3,2 %.
Sól, szczypta cukru

Mleko rozmącić z drożdżami i oliwą - odstawić na 15 min w ciepłe miejsce następnie dodać wodę i mąkę oraz przyprawy - wszystko zagnieść i znów odstawić w ciepłe miejsce na około 30-40 min do wyrośnięcia.

Receptura na sos pomidorowy

Pomidory świeże bądź z puszki 200 g
Cebula 50 g
Czosnek 15 g
Olej 20 mil
Przyprawy : sól , pieprz , oregano , bazylia

Cebule i czosnek pokroić w kostkę , podsmażyć delikatnie na oleju dodać pomidory ( te z puszki uważam że są lepsze bo z odpowiedniego gatunku pomidorów) i przyprawy pogotować około 20 min a następnie przetrzeć przez drobne sito.

Dodatki

Lekko wędzony ser mozarella 50 g
Szynka gotowana 30 g
Krewetki coctailowe 30 g
Papryka chili 10 g

Wyrośnięte ciasto poporcjować około 80- 100 g rozwałkować ułożyć na okrągłej blaszce żeliwnej następnie polać sosem pomidorowym na którym układamy dodatki zaczynając od sera , szynki krewetek i chili. Całość wsadzić do rozgrzanego pieca najlepiej chlebowego o temp 350 C i wypiec około 10- 12 min

Podawać z dipem czosnkowym.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki