Dzień petenta w likwidacji

  Dzień petenta w likwidacji

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Większość urzędów administracji publicznej narusza Kodeks Pracy w tak zwany dzień petenta. Przepis o dobie pracowniczej dotarł do urzędników. W powiecie chojnickim wydłużony czas pracy został już zlikwidowany w Czersku. Reszta zastanawia się jak zorganizować pracę, aby nie być na bakier z prawem.
  Cały galimatias powstał w związku z ośmiogodzinnym dniem pracy w ciągu doby. Jeśli więc we wtorek, zwyczajowy dzień petenta, urzędnik przychodzi na godz. 8, to jego doba pracownicza kończy się o tej samej godzinie, ale dnia następnego. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

  - Zmieniliśmy godziny urzędowania likwidując dzień petenta - mówi Przemysław Biesek, sekretarz Gminy Czersk. - We wtorki przychodziliśmy na godz. 8, natomiast w środy na godz. 7.15. Zgodnie z prawem pracę mogliśmy zacząć dopiero o godz. 8. Z naszych obserwacji wynika, że niewiele osób korzystało z wydłużonych godzin urzędowania.

  Identyczna sytuacja z wydłużonymi pracami urzędów ma miejsce w Brusach, gminie Chojnice i chojnickim Starostwie Powiatowym.

  Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Tyle tylko, że tutaj nikt, jak dotychczas, nie zmienił godzin pracy.

  - Temat znamy. Czekamy na interpretację przepisów z Ministerstwa Pracy - mówi Anna Łuczak ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

  Wszystko więc wskazuje na to, że urzędnicy wypracowują nadgodziny, za które nie otrzymują wynagrodzenia lub czasu wolnego.

  Tymczasem tylko jeden urząd w powiecie chojnickim najwyraźniej zna przepisy Kodeksu Pracy i nie potrzebuje ich interpretacji. Urzędnicy ratusza zajmują swoje stanowiska pracy o godz. 7.15, niezależnie od tego czy jest to wtorek, czy inny dzień tygodnia.

  - Każdego dnia, oprócz wtorków, pracujemy siedem godzin i czterdzieści pięć minut. W ciągu czterech dni "uzbiera" się nam pełna godzina, którą wykorzystujemy w dzień petenta - tłumaczy Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic.

  Na podobne rozwiązanie czasu pracy w ciągu jednej doby namawia Państwowa Inspekcja Pracy.
  - Wydłużony dzień pracy może być zorganizowany przed weekendem - podpowiada Jolanta Zedlewska, z Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo