Dzień niechcianego chorego

  Dzień niechcianego chorego

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W szpitalu na gdańskiej Zaspie w ciągu ostatniego roku było ich co najmniej tysiąc. O podobnej skali problemu mówią lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. W Szpitalu Miejskim w Gdyni doliczono się we wtorek piętnastu "długoterminowych" pacjentów.
  W skali województwa można rocznie znaleźć od kilku do kilkunastu tysięcy chorych, na których po zakończeniu szpitalnego leczenia nie czeka stęskniona rodzina - ludzi, których nie ma dokąd wypisać.

  - Ogromny problem - mówi Ewa Oroń, z-ca dyrektora w Szpitalu Specjalistycznym św. Wojciecha Adalberta w Gdańsku. - Są to zarowno osoby, które mają dom, jak i bezdomni, ubezpieczeni i nieubezpieczeni, mający rodzinę i całkowicie samotni. Nasi pracownicy stają na głowie, by znaleźć im miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych, schroniskach dla bezdomnych, namawiają rodziny, by zaopiekowały się chorym dziadkiem lub wujem.

  Nie zawsze skutecznie. Rekordzista przeleżał na Zaspie kilka lat. Do śmierci.

  Największe problemy mają oddziały internistyczne i neurologiczne, gdzie trafiają głównie osoby w podeszłym wieku. Dr Janusz Bałanda, ordynator oddziału wewnętrznego w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku mówi z goryczą, że w opiece nad człowiekiem starym Polska znajduje się na szarym końcu Europy.

  - Żyjemy coraz dłużej - mówi dr Bałanda. - Niestety, ostatnich lat dożywamy jako osoby zniedołężniałe. Opieka pozaszpitalna na poziomie pielęgnacji jest zła. Rodziny bronią się, jak mogą, przed przyjmowaniem do domu bliskich z chorobą Alzheimera, wymagających przewijania, karmienia. Tłumaczą się chorobą, wyjazdem. Nie odbierają telefonów.

  Zdarzają się przypadki, że po wielu nieudanych próbach szpital prosi o pomoc policję. Pacjent wraca do domu w asyście funkcjonariuszy. Na to też jest sposób. Bywa, że chory, którego z ogromnym poświęceniem w szpitalu doprowadzono do stanu niezagrażającego życiu, pojawia się po kilku dniach w izbie przyjęć.

  - Pogorszyło mu się - oznajmia rozbrajająco rodzina i przyznaje, że rzeczywiście nie brał zapisanych leków.

  Częściowym rozwiązaniem problemu byłoby zwiększenie liczby łóżek opiekuńczo-leczniczych. W naszym województwie brakuje miejsc dla ok. tysiąca pacjentów.

  - Zakłady opiekuńczo-lecznicze na Pomorzu dysponują łącznie 605 takimi łóżkami - liczy Maciej Łukowicz, dyrektor Departamentu Zdrowia przy Urzędzie Marszałkowskim. - Ponad połowa z nich znajduje się w placówkach samorządowych, pozostałe to niepubliczne ZOL.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo