Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet 2019. Jak kobiety świętowały kiedyś, a jak dzisiaj i co oznacza to święto dla płci pięknej?

opr. MZ
Przed nami Dzień Kobiet. Dla każdej kobiety może on oznaczać co innego. Z pewnością wiele oczekuje, że tego dnia zostaną w szczególny sposób uczczone przez mężów, chłopaków, partnerów, kolegów z pracy. Forma uczczenia - kwiaty, kino, kolacja, a może bilet do spa - jest dowolna. Także w zakładach pracy zdarzają się poczęstunki czy drobne upominki. 8 marca kobiety mogą się spodziewać taryfy ulgowej. Na wielu uczelniach studentki nie są odpytywane na zajęciach, uczennice nie idą do tablicy, a w sklepach - zwłaszcza w drogeriach i perfumeriach - często z tej okazji udziela się rabatu na kosmetyki. Ale jest też druga strona Dnia Kobiet - upamiętnienie walki o prawa swojej płci.

Trójmiejska Manifa już 9 marca
W 109. rocznicę Międzynarodowego Dnia Kobiet, ulicami Gdyni przejdzie 15. Manifa Trójmiasto. W tym roku kobiety maszerują pod hasłem „Idziemy po swoje prawa!”. Rozpoczyna się ona 9 marca o 12.00, a jej uczestniczki przejdą od Urzędu Miasta Gdyni (al. Piłsudskiego 52/54) przez ul. Świętojańską aż do Skweru Kościuszki.

Jak piszą organizatorki, w 30-lecie Okrągłego Stołu i wyborów 4 Czerwca, ponownie przychodzi kobietom stanąć do walki o solidarność i sprawiedliwość społeczną. - Tak jak nasze prababki 100 lat temu, postulujemy o godność kobiet, zwalczanie przemocy, rzetelną, równościową edukację, prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji, równe płace, równość małżeństw i ochronę środowiska naturalnego. Już ponad sto lat temu kobiety wywalczyły prawa wyborcze, czas więc na wszystkie pozostałe! - tłumaczą.

Panie wciąż stają się ofiarami dyskryminacji, wykluczenia czy mansplainingu. Ten ostatni termin pochodzi z eseju pisarki Rebecki Solnit „Men Explain Things to Me”. Stosuje się go w sytuacji, gdy mężczyzna, który mało wie na dany temat, wyjaśnia go kobiecie z protekcjonalnym zacięciem: „Ja ci wszystko wytłumaczę, mała”. Nawet jeżeli ona jest uznanej sławy lekarką, to on będzie jej wykładał jak dziecku, że serce jest mięśniem.

Od święta matron przez walkę o prawa kobiet aż po goździki

W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością, czyli Matronalia. Nazwa tego święta pochodziła od słowa matrona, które w języku łacińskim oznaczało kobietę zamężną, posiadającą dzieci. Podczas Matronaliów kobiety udawały się do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie. Składały w ofierze kwiaty boskiemu uosobieniu cnót żony, matki i niewiasty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, zaś w domu wyprawiały poczęstunek dla swoich niewolników. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami.

Niektórzy twierdzą, że początek Święta Kobiet sięga jednak dopiero 1857 roku, kiedy to w Nowym Jorku, w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni, a który został upamiętniony dopiero 8 marca 1908 roku, gdy na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tysięcy pracownic zakładów odzieżowych domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Do inicjacji i zatwierdzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet przyczyniła się niemiecka socjalistka Klara Zetkin.

Dzień Kobiet 2019. Pomysły na prezenty

Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów, natomiast po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono 19 marca 1911 w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

Goździki, rajstopy, ręczniki lub ścierki kuchenne wręczane przez kierownika w zakładzie pracy, a w domu tulipany i perfumy „Być Może” lub sznur sztucznych pereł. Tak obchodzono Dzień Kobiet w PRL. Koniecznie „z kwiatkiem dla Ewy”.
Dzień Kobiet w czasie PRL-u był bowiem jedną z okazji wykorzystywanych przez państwową propagandę. Pokazywano
uśmiechnięte panie przy fabrycznych maszynach, w okienkach pocztowych, kierujące ruchem drogowym w centrum miasta i spokojnie spacerujące z wózkiem po parku.

Dzień Kobiet. Jak kobiety są fetowane na świecie?

W Portugalii i Rumunii kobiety lubią świętować swój dzień w damskim gronie. Owszem, przyjmują prezenty od mężczyzn i dziękują za życzenia, ale wieczór wolą spędzać z przyjaciółkami. Organizują zatem babskie wieczory w domach lub knajpach. We Włoszech obchody Dnia Kobiet zaczynają się już tydzień wcześniej. Przydrożne słupy, tablice i przystanki autobusowe są obklejone plakatami przypominającymi o nadchodzącym święcie, wiele osób rozdaje też ulotki o Dniu Kobiet. W samo święto wszystkie kobiety dostają obowiązkowo bukiecik kwiatów i życzenia.

W Chinach z kolei kobiety 8 marca mają pół dnia wolnego od pracy. Wiele sklepów oferuje wtenczas specjalne zniżki dla kobiet, zwłaszcza na ubrania i kosmetyki. W Izraelu do stosunkowo niedawnych czasów nikt nie obchodził Dnia Kobiet, a mało kto w ogóle wiedział o tym święcie. Zmieniło się to dzięki fali imigrantów napływających z krajów byłego ZSRR po jego rozpadzie. Teraz większość kobiet otrzymuje kwiaty i prezenty od mężczyzn, a mnóstwo salonów kosmetycznych oferuje tego dnia zabiegi upiększające za darmo.

W Wielkiej Brytanii nie kładzie się nacisku na prezenty i kwiaty, lecz w Dniu Kobiet organizowane są liczne wykłady i wystawy opowiadające o wybitnych kobietach, o tym, jak doszło do równouprawnienia płci pięknej i co jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet obchodzi się 10 marca, choć oficjalną datą tego święta jest 8 marca.

Kobiety, o których warto pamiętać

W dzisiejszych czasach spotykamy wiele kobiet pisarek, malarek, uczonych, polityków - uprawiających zawody, o których przez lata nawet nie wolno było im myśleć.Nie zawsze prawo wyborcze było częścią życia kobiet. Panie wiele musiały udowodnić i wywalczyć, abyśmy miał swoje prawa.

Warto przypomnieć parę z rzeszy kobiet, które swoją pracą i postawą utorowały nam drogę. Szczególnie bliska Polkom Maria Skłodowska-Curie była prawdziwą pionierką. To pierwsza kobieta w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla. Pozostaje również do dziś jedyną kobietą, która odebrała dwa Noble, i to z różnych dziedzin. Warto wspomnieć też o Virginii Woolf, jednej ze zdolniejszych pisarek XX wieku. Wraz z mężem należała do grupy Bloomsbury, która promowała indywidualizm, humanizm i wolność seksualną.

Poznaj 10 niezwykłych kobiet, które dzięki swojej determinacji przebiły się przez hermetyczny, zdominowany przez mężczyzn świat, udowadniając, że wcale nie są "słabszą płcią".ZOBACZ KOLEJNE SLAJDY

10 niezwykłych kobiet, które zmieniły świat: pisarki, działa...

Kolejny przykład kobiety walczącej pochodzi ze świata mody. Coco Chanel to pierwsza kobieta, która na stałe weszła do świata mody i pierwsza, która tworzyła kreacje haute couture (luksusowego krawiectwa, zajmującego się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta). Stworzyła podwaliny współczesnej kobiecej elegancji. Spodnie, biała koszula, garnitur, męski sweter - Coco dała nam wszystko, co dziś lubimy nosić najbardziej. Twórczyni dzisiejszego imperium modowo-kosmetycznego zaczynała od... dekorowania kapeluszy, które kupiła w Galerii LaFayette.

Frida Kahlo - pierwsza kobieta, która w malarstwie postanowiła prawdziwie wyrazić siebie - wyrazić kobietę, jako istotę całkowicie wolną, niezależną, wolną i osobną od mężczyzny. W jej malarstwie, zwłaszcza portretach, widać całą rozpacz jej życia - fizyczny ból, jaki towarzyszył jej od dziecka, kiedy zachorowała na polio i potem - po tragicznym wypadku, kiedy spędziła lata unieruchomiona na łóżku, duchowe rozdarcie, miłość, walkę, bezkompromisowość. Jak na swoje czasy była postacią niezwykle oryginalną i kontrowersyjną - nie tylko ze względu na sposób ubierania, fryzurę, poglądy, ale i styl życia, do którego zaliczały się liczne romanse - zarówno z kobietami, jak i mężczyznami

Kolejna na tej liście to Simone de Beauvoir - pisarka i feministka, prekursorka ruchu na rzecz praw kobiet. Niepokorna i odważna, z uporem promująca swoje poglądy. Skandalistka, szokująca opinię publiczną śmiałymi i niezależnymi poglądami oraz stylem życia. Współpracowniczka i partnerka życiowa Jean-Paul Sartre’a.

Dzień na uczczenie swojej kobiecości
Co 8 marca oznacza dla każdej z nas? A może to odpowiedni dzień, aby chociaż na chwilę, potrzeby pań stały się najważniejsze. Wiadomo, że jako matki, córki, pracownice, żony czy partnerki, nie zawsze stawiamy siebie na pierwszym miejscu. Jaki prezent sobie zrobimy? To wszystko zależy od upodobań czy potrzeb. Ważne by o sobie nie zapomnieć, uczcić siebie jako kobietę i pomyśleć, co możemy zrobić przez kolejny rok, aby kobiecość w nas była mocniejsza i lepsza.

Piszcie o swoich pomysłach na świętowanie Dnia Kobiet i o tym, co warto zmienić, aby żyło nam się lepiej. Na Wasze mejle czekamy pod adresem [email protected] lub na Facebooku Strona Kobiet.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki