18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet 2013. GALERIA 10 najbardziej wpływowych kobiet Pomorza [ZDJĘCIA]

reporterzy DB
Jest dyrektorem Biura Prezydenta Gdańska do spraw Kultury, nadzoruje wydawanie ponad 60 mln zł rocznie, ale jej rola wykracza poza kulturalne opłotki. Niebywale pracowita i dobrze uporządkowana, zdobyła sobie zaufanie prezydenta miasta. Dawne znajomości łączą ją też z innymi ważnymi urzędnikami gdańskiego ratusza i Urzędu Marszałkowskiego.Do Urzędu Miasta trafiła w 2007 roku, po wygranym konkursie na zastępcę dyrektora Biura Prezydenta Miasta. Miała się zająć sprawami kultury. Osobnym, poruczonym jej zadaniem, było przygotowanie strategii miasta w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tego drugiego celu nie udało jej się osiągnąć. Gdańsk znalazł się co prawda, dzięki dobrze opracowanej aplikacji, w finale konkursu polskich miast kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, ale przegrał rywalizację z Wrocławiem. Porażka nie wpłynęła jednak na pozycję Czekanowicz. Obdarzana coraz większym zaufaniem za sprawne zarządzanie gdańską kulturą, awansowała na niezależne stanowisko dyrektora nowo powstałej struktury - Biura Prezydenta do spraw Kultury. A kilkunastoosobowa ekipa, która się zajmowała przygotowaniami do walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, znalazła przystań w nowo utworzonym, mimo głosów krytycznie oceniających tę decyzję, Instytucie Kultury Miejskiej.Nim Anna Czekanowicz zaczęła robić karierę jako miejski urzędnik, pracowała m.in. jako kierownik literacki Opery Bałtyckiej oraz zastępca dyrektora do spraw marketingu i administracji. W pierwszej połowie lat 90. funkcjonowała w kręgu lokalnych wydawnictw. Jej ścieżki krzyżowały się tam z drogami Władysława Zawistowskiego, obecnego dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, z którym jeszcze w latach 70. współtworzyła grupę poetycką "Wspólność", oraz z drogami Antoniego Pawlaka, dzisiejszego rzecznika prezydenta Gdańska. Przez uszczypliwych grupa ta nazywana bywa szwagrami. Anna Czekanowicz ma dziś w gdańskim Urzędzie Miasta mocną i - jak się wydaje - niezagrożoną pozycję.
Jest dyrektorem Biura Prezydenta Gdańska do spraw Kultury, nadzoruje wydawanie ponad 60 mln zł rocznie, ale jej rola wykracza poza kulturalne opłotki. Niebywale pracowita i dobrze uporządkowana, zdobyła sobie zaufanie prezydenta miasta. Dawne znajomości łączą ją też z innymi ważnymi urzędnikami gdańskiego ratusza i Urzędu Marszałkowskiego.Do Urzędu Miasta trafiła w 2007 roku, po wygranym konkursie na zastępcę dyrektora Biura Prezydenta Miasta. Miała się zająć sprawami kultury. Osobnym, poruczonym jej zadaniem, było przygotowanie strategii miasta w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tego drugiego celu nie udało jej się osiągnąć. Gdańsk znalazł się co prawda, dzięki dobrze opracowanej aplikacji, w finale konkursu polskich miast kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, ale przegrał rywalizację z Wrocławiem. Porażka nie wpłynęła jednak na pozycję Czekanowicz. Obdarzana coraz większym zaufaniem za sprawne zarządzanie gdańską kulturą, awansowała na niezależne stanowisko dyrektora nowo powstałej struktury - Biura Prezydenta do spraw Kultury. A kilkunastoosobowa ekipa, która się zajmowała przygotowaniami do walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, znalazła przystań w nowo utworzonym, mimo głosów krytycznie oceniających tę decyzję, Instytucie Kultury Miejskiej.Nim Anna Czekanowicz zaczęła robić karierę jako miejski urzędnik, pracowała m.in. jako kierownik literacki Opery Bałtyckiej oraz zastępca dyrektora do spraw marketingu i administracji. W pierwszej połowie lat 90. funkcjonowała w kręgu lokalnych wydawnictw. Jej ścieżki krzyżowały się tam z drogami Władysława Zawistowskiego, obecnego dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, z którym jeszcze w latach 70. współtworzyła grupę poetycką "Wspólność", oraz z drogami Antoniego Pawlaka, dzisiejszego rzecznika prezydenta Gdańska. Przez uszczypliwych grupa ta nazywana bywa szwagrami. Anna Czekanowicz ma dziś w gdańskim Urzędzie Miasta mocną i - jak się wydaje - niezagrożoną pozycję. Archiwum prywatne
Z okazji 8 marca przedstawiamy ranking 10 najbardziej wpływowych kobiet Pomorza. Przedstawione poniżej panie działają na różnych płaszczyznach: w gospodarce, administracji, polityce, na niwie społecznej, a także - poprzez media - oddziałują na masową wyobraźnię. Nie sposób zatem ustalić tu hierarchii ważności, dlatego wybraną przez nas dziesiątkę opisujemy w kolejności alfabetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki