Kaszubi w Ameryce
Wszystko zaczęło się od wizyty Amerykanina Jeffreya Prangi w Pucku.
Jeffrey Prang obecnie jest asesorem hrabstwa Los Angeles, a mieszkańcy Pucka po raz pierwszy mogli usłyszeć o nim w 2017 roku, kiedy to były burmistrz Zachodniego Hollywood (urząd ten piastował przez 18 lat) przyjechał do najstarszego miasta na Nordzie w poszukiwaniu swoich korzeni.
Jego pradziadkowie pobrali się właśnie w kościele pw. św. Piotr i Pawła w Pucku, a w 1871 roku wyemigrowali z Pucka do Detroit. Ich nazwiska to Skwiercz i Okoń, a nazwisko Jeffa to Prang, które pochodzi od Pranga/e.
Podczas tamtej wizyty w Pucku Jeff Prang zapoznał się z Puckiem, z kulturą kaszubską, a w poszukiwaniu powiązań rodzinnych poznał też wielu Kaszubów.
- Ta wizyta przyniosła konkretne owoce - mówi burmistrz Pucka. - Poza tym, oczywiście, że pan Jeff zainteresował się jeszcze bardziej kulturą kaszubską, uczestniczył też w wydarzeniach zaślubin Polski z morzem. Przez pandemię nie mógł być na zjeździe Kaszubów (o czym często wspomina i bardzo żałuje), ale robi to, co może, żeby o naszych Kaszubach, o naszym regionie jak najwięcej opowiedzieć za oceanem - wyjaśnia. I dodaje: - Myślę, że możemy być bardzo wdzięczni, bo dzięki jego działaniom wiedza o Kaszubach rzeczywiście bardzo się rozprzestrzenia.
Po wizycie byłego burmistrza Zachodniego Hollywood w Pucku w 2017 roku, kontakt pomiędzy władzami Pucka i Jeffreyem Prangiem pozostał.
Amerykanin polskiego pochodzenia zakochał się w kaszubszczyźnie i postanowił ją zaprezentować w pięknej krasie w Los Angeles. W marcu 2023 r. już po raz trzeci uczczono tam Dzień Jedności Kaszubów. To właśnie z tej okazji burmistrz miasta Puck otrzymała zaproszenie do USA. I z niego skorzystała.
To wizyta, która z pewnością zapisze się w kartach kaszubskiej historii, bo pokazała, że o Kaszubach uczą się nawet za oceanem.
- To była ważna wizyta nie tylko dla mnie, czy mieszkańców Pucka, ziemi puckiej, ale dla naszego regionu i jego mieszkańców, a także dla osób, które z Kaszubami sympatyzują - mówi Hanna Pruchniewska. - Miałam okazję uczestniczyć i reprezentować nas na bardzo ciekawym wydarzeniu, które już po raz trzeci zostało zorganizowane w Los Angeles. To wydarzenie to Dzień Jedności Kaszubów, które obchodziliśmy 19 marca.
Burmistrz Pucka opowiedziała o Dniu Jedności Kaszubów w Los Angeles
W Dniu Jedności Kaszubów w Los Angeles obok Jeffa Pranga i Hanny Pruchniewskiej wzięło udział około 70 osób.
Wśród nich była także konsul generalna RP w Los Angeles Marta Wolańska, jej zastępcy, a także konsul honorowa, która okazała się być kuzynką jednego z puckich lekarzy!
Najwyższym w randze politycznej był senator Kalifornii Bob Archuleta. Nie przyszedł on na wydarzenie z pustymi rękoma, lecz z dokumentami, które przekazał burmistrz Pucka. Co w nich zostało napisane?
- Senator Bob Archuleta wystosował do mnie, jako burmistrz Pucka oraz do asesora Jeffa Pranga, pisma, w których wyraża wielki podziw dla tego typu działań, w których chcemy to bogate dziedzictwo kulturalne Kaszub pokazywać i przekazywać - tłumaczy Hanna Pruchniewska. I jak relacjonuje, podobne wrażenie mieli pozostali goście obecni na Dniu Jedności Kaszubów w Los Angeles.
Wszëtczégò bëlnégò na Dzéń Jednotë Kaszëbów!
Podczas Dnia Jedności Kaszubów w Los Angelesburmistrz Pucka opowiadała o mieście Puck, o Kaszubach. Wiele też opowiadał sam organizator hollywoodzko-kaszubskiej imprezy Jeff Prang, który przygotował mnóstwo materiałów: tablic, pamiątek rodzinnych, kaszubskich nut, pamiątek Pierwszej Komunii Świętej jego prababci i pradziadka. Były wzory i hafty kaszubskie, hymn Kaszubski oczywiście też wybrzmiał, pieśni, tańce, ubiór, potrawy i naturalnie - tabaka!
- Chciałam bardzo podziękować wszystkim, którzy pomogli nam, i mnie, przygotować się do wyjazdu - mówi burmistrz Pucka. - Na przykład panu Romanowi Drzeżdżonowi, który pięknie opowiedział o tym, co to jest tabaka, jak należy ją zażywać. Wszyscy wspólnie powiedzieliśmy "Chcemë le so zażëc!” i każdy otrzymał troszkę tabaczki.
Jak Dzień Jedności Kaszubów w Los Angeles to i prezenty
Burmistrz Pucka do stolicy powiatu puckiego z pustymi rękoma nie wróciła, a częścią może się nawet podzielić z mieszkańcami.
- Wszyscy obecni na tym wydarzeniu byli zachwyceni naszą kulturą, było o czym rozmawiać i nad czym dyskutować, każdy z tego wydarzenia mógł wyjść z takim prezencikiem - opowiada Hanna Pruchniewska. - To jest magnez upamiętniający trzecie wydanie kaszubskiego dnia jedności w Los Angeles. Chętni będą mogli taki uzyskać w Informacji Turystycznej w Pucku.
Dla Urzędu Miasta Puck na ręce burmistrz Pucka wręczono flagę Stanów Zjednoczonych Ameryki z Kapitolu, która została przekazana dzięki kongresmenowi Bradowi Shermanowi.
- Uważam, że jest to wielkie wyróżnienie - mówi Hanna Pruchniewska. - Zresztą, tak też podchodzą do tego sami Amerykanie, czy też osoby mieszkające w USA, którzy mówili, że to bardzo duże wyróżnienie dla naszego miasta.
Jak powiedziała nam burmistrz Pucka, dzięki działaniom asesora Jeffreya Pranga, w całym hrabstwie Los Angeles proklamowano dzień 19 marca jako Dzień Jedności Kaszubów.
- Tu mam konkretne dokumenty, pan asesor prosił, żebym przekazała je do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, do Kaszubskiej Jednoty oraz żeby też zachować kopie u nas w urzędzie - mówi Hanna Pruchniewska. - W tym dokumencie jest cały długi wywód wyjaśniający, dlaczego warto reklamować Kaszuby. Bardzo podkreślają to, że mamy unikalną kulturę i że przetrwaliśmy, pomimo tego, że przez dekady byliśmy pod pruską okupacją, a mimo to zachowaliśmy swój język, kulturę i właściwie od czasów, kiedy upadł Związek Radziecki, kaszubski język i kultura przeżywają swój renesans.
Burmistrz miasta Puck spędziła kilka dni reprezentując miasto Puck w delegacji w USA, szerząc kulturę kaszubską i nawiązując kontakty i znajomości, a część czasu spędziła tam już prywatnie - zwiedzając co ciekawsze zakątki Kalifornii.
Jak wpłynie wizyta burmistrz miasta Puck w Los Angeles na mieszkańców miasta Puck, ziemi puckiej czy dalszych zakątków Kaszub? To trudne pytanie, na które chyba jest zbyt wcześnie, by móc odpowiedzieć.
- Nie wiem, zobaczymy. Na razie na pewno widziałam bardzo dużo zainteresowanie, dużo się naopowiadałam - tłumaczy Hanna Pruchniewska. - Miałam ze sobą sporo materiałów, (wideo, piśmienniczych), także mam nadzieję, że to wszystko zostanie przejrzane, doczytane. Wymieniliśmy się wizytówkami i już od tamtego czasu mam sporo korespondencji. Z kilkoma z tych osób piszemy na temat tego regiony, a to, że co roku, 19 marca, będzie się odbywał Dzień Jedności Kaszubów w hrabstwie Los Angeles na pewno będzie temu sprzyjało.
Wyprawa za ocean do najtańszych nie należy. Czy Urząd Miasta Puck zapłacił za ten wyjazd?
- Ja zostałam zaproszona - krótko podsumowała burmistrz Pucka.
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?