Dzień Jedności Kaszubów 2013. W Kościerzynie pobito rekord w grze na akordeonie [ZDJĘCIA]

M. Wajer, TS, ELZaktualizowano 
Dzień Jedności Kaszubów w Kościerzynie Maciej Wajer
Rekord w jednoczesnej grze na akordeonie został pobity w Kościerzynie w czasie święta Kaszubów

Miniona sobota należała do Kaszubów. W wielu miejscowościach Pomorza świętowali oni Dzień Jedności Kaszubów, upamiętniający pierwszą wzmiankę, która się pojawiła o tej grupie, w papieskiej bulli, wydanej dokładnie w 1238 roku. Główne obchody tego niecodziennego święta odbyły się w Kościerzynie.

Mieszkańcy tego miasta, a także organizatorzy święta mogą mieć szczególne powody do radości, ponieważ rekord w jednoczesnej grze na akordeonie został pobity. W Kościerzynie zagrało aż 281 akordeonistów. Tym samym pobili oni osiągnięcie ustanowione w Kartuzach w 2010 roku. Wówczas na wspomnianym instrumencie zagrało 270 osób.

- Cieszę się, że mogę powitać was na prastarej kaszubskiej, kościerskiej ziemi, i że przyjechaliście do nas mimo bardzo mroźnej pogody - powiedział do przybyłych gości Zdzisław Czucha, burmistrz Kościerzyny.- Mam nadzieję, że będzie to dzień wspólnej zabawy i radości.

Na nudę w Kościerzynie rzeczywiście nikt nie mógł narzekać. Twórcy ludowi prezentowali swoje dzieła, a ci wszyscy, którzy zgłodnieli, mogli się posilić chlebem ze smalcem, kiszonymi ogórkami, a nawet ciepłym bigosem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Natomiast muzyka, o którą zadbały zespoły folklorystyczne, rozgrzała nie tylko tych, którym pogoda dała się we znaki. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkało się też czytanie "Pana Tadeusza" w języku kaszubskim. Wyzwania tego podjęli się samorządowcy i parlamentarzyści.

Dzień Jedności Kaszubów był również obchodzony w podwejherowskiej wsi Luzino.

- 20 procent mieszkańców naszej gminy posługuje się językiem kaszubskim, a to bardzo cieszy i zobowiązuje - mówi Jarosław Wejer, wójt Luzina.

Podczas uroczystości odprawiona została nie tylko msza św. w języku kaszubskim w kościele pw. św. Wawrzyńca, ale także w lokalnej szkole zaprezentowano koncert Orkiestry Dętej z Luzina czy spektakl w wykonaniu Amatorskiego Kaszubskiego Teatru ZKP z Chojnic.

- Jest to sztuka Aleksego Peplińskiego - mówi Felicja Baśka-Bożyszkowska, reżyser przedstawienia. - Spektakl opowiada o kaszubskich zwyczajach i wierzeniach. Widz, oglądając to przedstawienie, mógł się dowiedzieć, czym się kiedyś zajmowali Kaszubi i o czym rozmawiali wieczorami w swoich domach.

W sobotę świętowali także Kaszubi w Maszewie Lęborskim w gminie Cewice. Uroczystość była szczególna, bo w jej trakcie przekazano cewickim Kaszubom sztandar.

Odprawiona została uroczysta msza w miejscowym kościele, gdzie poświęcono sztandar, a potem odbył się przemarsz do domu kultury. Tam fundatorzy uroczyście wbili gwoździe, potem wójt gminy Cewice Jerzy Pernal przekazał sztandar Adamowi Nowakowi, szefowi cewickiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Nowakowi dziękowano za wskrzeszenie zrzeszenia w gminie Cewice. Oddział liczy obecnie ponad 70 osób. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, senator Kazimierz Kleina, burmistrz Lęborka Witold Namyślak, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji, w tym szef oddziału zrzeszenia z Lęborka Kazimierz Szweda.

Dzień kaszubski w Gdańsku

We wtorek, 19 marca, obchody kaszubskiego święta odbędą się w Gdańsku.

Rozpoczną się one o godz. 16 pod pomnikiem księcia Świętopełka Wielkiego. Odśpiewane zostaną tu Hymn Kaszubski i pieśń Zemia Rodno oraz odczytany będzie fragment bulli papieża Grzegorza IX z 1238 roku, w której pojawia się pierwsza pisemna wzmianka o Kaszubach. Będą okolicznościowe wystąpienia oraz zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem. Dalszą część uroczystości przewidziano w Tawernie Mestwin, przy ul. Straganiarskiej 20/23 (Dom Kaszubski). Zaplanowano tu występ zespołu Mali Hopowianie oraz prezentację multimedialną na temat Świętopełka Wielkiego.

Dzień Jedności Kaszubów to okazja do przypomnienia kaszubskiej obecności w Gdańsku - od czasów książąt pomorskich po współczesność. Tradycją stało się już, że 19 marca na ulicach miasta wywieszane są czarno-żołte flagi.
Organizatorem obchodów jest Oddział Gdański Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wspomagany przez Urząd Miejski w Gdańsku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
cep

i na rozkaz jestesmy ciagle rozgrywani POlitycznie

S
Smętek

Teko typu dni jedności Kaszubów pokazują, że kaszubskość to folklor, żeby nie powiedzieć wiejskość. Komu to ma służyć!?

g
gość

Dzień Jedności Kaszubów w Kościerzynie był w niedzielę a nie w sobotę!!!!!!

G
Gość

Dzień Jedności był w Kościerzynie w niedzielę !!!!
Panie redaktorze -kalendarz.....

Dodaj ogłoszenie