Dzień Edukacji Narodowej na Pomorzu w czasie epidemii. Nie będzie szkolnych akademii, wręczania kwiatów i oficjalnych spotkań przy kawie

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Maria Sowisło
Maria Sowisło
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Anna Szade
Anna Szade
Marcin Kapela
Marcin Kapela
Monika Jankowska
Monika Jankowska

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
W tym roku Dzień Edukacji Narodowej, przypadający 14 października, z powodu epidemii będzie miał inną formułę. W szkołach nie odbędą się zwyczajowe akademie, wręczanie kwiatów nauczycielom przez dzieci czy spotkania pedagogów. Wiele samorządów, które są organami prowadzącymi szkoły, wydało zalecenia w tej sprawie.

Dzień Edukacji Narodowej. Zalecenia dla Pomorza?

Gdańsk

W Gdańsku miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej odbędą się w formie zdalnej poprzez aplikację Microsoft Teams. Weźmie w nich udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– W piśmie do dyrektorów placówek edukacyjnych prezydent Dulkiewicz przekazała swoje rekomendacje dotyczące organizacji Dnia Edukacji Narodowej, w tym zalecenie, aby do odwołania zrezygnować z wszystkich spotkań z udziałem gości zewnętrznych. Dotyczy to także jubileuszy i innych wydarzeń szkolnych. Jedyną ich formą powinna być forma zdalna – informuje Joanna Bieganowska z referatu prasowego biura prezydenta Gdańska.

Czytaj także

Gdynia

W gdyńskich szkołach również zrezygnowano ze spotkań, w których wzięłaby udział duża liczba osób.

– O tym, jak obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej w danej szkole, zdecyduje dyrektor placówki. Natomiast apeli czy innych uroczystości z udziałem dużej liczby osób nie będzie – twierdzi Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miasta Gdyni.

Sopot

Podobnie będzie w sopockich szkołach (miasto znajduje się w tzw. czerwonej strefie):

– Z uwagi na sytuację epidemiczną w Sopocie, w tym roku nie zostanie zorganizowana główna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przyznawane przy tej okazji nagrody Prezydenta Miasta zostaną w tym roku przekazane bezpośrednio do szkół. Wydany został także zakaz organizowania takich wydarzeń w poszczególnych szkołach i przedszkolach – tłumaczy Anetta Konopacka z biura promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Sopotu.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Sopocie informuje, że w jego placówce wykluczone będą spotkania nauczycieli przy kawie i cieście, które w poprzednich latach z okazji Dnia Nauczyciela były swoistą tradycją.

– Nie będziemy organizować żadnych spotkań nauczycieli w większym gronie. Bardzo dbamy o przestrzeganie reżimu sanitarnego, nauczyciele siedzą w pokoju nauczycielskim w maseczkach, zachowują dystans społeczny. 14 października nie odbędzie się akademia z okazji nauczycielskiego święta. Tego dnia nauczyciele będą pracowali normalnie, ale zajęcia dla uczniów będą miały charakter luźniejszy, opiekuńczo-wychowawczy, nie będzie zajęć dydaktycznych – mówi Marek Skowroński dyrektor SP nr 7 w Sopocie.

Zmiany będą też dotyczyły pasowania uczniów klas pierwszych. Pasowanie będzie się u nas odbywało w różnych terminach i tylko w gronie danej klasy. Na to wydarzenie nie będą zapraszane osoby z zewnątrz np. rodzice, tak jak to było w latach poprzednich – dodaje dyrektor.

Czytaj także

Pruszcz Gdański

Dzień Nauczyciela w innych pomorskich miastach również odbędzie się w okrojonej formule. Szkoły w całym Pruszczu Gdańskim rezygnują z tradycyjnych akademii. Na ciekawy pomysł wpadł dyrektor SP nr 4, który nakręcił wideo z podziękowaniami dla nauczycieli i w ten sposób poinformuje ich o nagrodach. W innych szkołach nauczyciele dowiedzą się o nagrodach za pośrednictwem portalu Librus. Będą indywidualnie umawiać się na odbiór dyplomów i podziękowań, np. za jubileusz pracy. Wszystko ma być przeprowadzone w reżimie sanitarnym.

– W środę, 14 października 2020 r. decyzją dyrektorów nie będzie zajęć lekcyjnych w szkole. Będzie to dzień wolny od nauki, ale nie oznacza to, że szkoły nie będą pracować. Czynne będą świetlice i zerówki, więc jeżeli jakiś rodzic będzie potrzebował, by jego dziecko skorzystało z opieki, to ta opieka będzie zapewniona – mówi Jerzy Kulka, zastępca burmistrza Pruszcza Gdańskiego ds. społecznych.

Lębork

Urząd Miejski w Lęborku nie organizuje uroczystej sesji oświatowej. W Lęborku w szkołach podstawowych nr 1, nr 7 i nr 8 nie będzie zajęć dydaktycznych, dzieciom zapewniona będzie opieka opiekuńczo-wychowawcza.

To samo dotyczy SP 3, w tej szkole zaplanowano również akademię on line (emitowaną według harmonogramu), nagraną wcześniej przez nauczycieli i uczniów.

W SP nr 4 Dzień Edukacji Narodowej to dzień wolny dla całej szkoły. Natomiast w SP nr 5, w której również nie odbędą się zajęcia dydaktyczne, nauczyciele spotykają się z klasami, zapewniona będzie tu też opieka świetlicowa. Z kolei w lęborskich przedszkolach odbywać się będzie opieka nad dziećmi bez uroczystości.

Powiat lęborski nie przewiduje uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

– Zarząd powiatu lęborskiego 14 października w ograniczeniu liczbowym uczestników (maksymalnie 17 osób) i czasowym, spotka się z dyrektorami szkół i placówek oświatowych powiatu lęborskiego oraz czwórką rzemieślników, aby uczcić święto edukacji. Spotkanie odbędzie się ze szczególnym zachowaniem reżimu sanitarnego – informuje Ewa Burak, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Lęborku.

Czytaj także

Kartuzy

Starosta kartuski podjął decyzję, że z powodu czerwonej strefy, w której znajduje się powiat kartuski, w tym roku nie odbędzie się powiatowa uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Natomiast Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, spotka się wyłącznie z dyrektorami szkół z terenu gminy Kartuzy oraz wyróżnionymi nauczycielami. Takie spotkanie zaplanowano na 13 października w Szkole Podstawowej w Kiełpinie, w hali sportowej.

– To duża hala, więc łatwiej zadbać o obostrzenia sanitarne, dystans, bezpieczną odległość – mówi Mieczysław Grzegorz Gołuński. – To spotkanie odbędzie się bez udziału dzieci i młodzieży. Z uwagi na pandemię i czerwoną strefę, tradycyjnej, uroczystej gali w tym roku nie będzie.

Wejherowo

W Wejherowie nie odbędą się uroczystości miejskie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W Szkole Podstawowej nr 6 będzie jedynie miało miejsce wręczenie nagród prezydenta i aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczycielom mianowanym.

Bytów

Jak Dzień Edukacji Narodowej będzie wyglądał w powiecie bytowskim? W większości placówek informacje o nagrodach i życzenia dyrektorzy będą przekazywać w mniej oficjalny sposób.

– Nieoficjalnie pewnie spotkamy się na kawie i cieście podczas przerwy. Przekażę życzenia i informacje o nagrodach. Nic innego nie będziemy organizować – zaznacza dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Usługowych w Bytowie Roman Lisiński.

Życzenia na Dzień Nauczyciela 2020. Oryginalne, krótkie i śm...

Miastko

W jednej z miasteckich szkół kawa i ciasto podczas przerwy raczej również będą wykluczone.

– Nie przygotowaliśmy akademii. Nie będzie też oficjalnego spotkania przy kawie. Prywatnie może ktoś zdecyduje się świętować, ale nie w szkole ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo nauczycieli – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Miastku Paweł Biernacki.

Malbork

W Malborku spotkanie dla nauczycieli zostało odwołane, a właściwie... podzielone na raty.

– W tym roku z uwagi na epidemię nie będzie żadnej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. We wtorek od rana nauczyciele z dyrektorem każdej ze szkół przychodzić będą oddzielnie. Wręczymy nagrody, wypijemy kawę, porozmawiamy – usłyszeliśmy od Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka.

Czytaj także

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie