Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Edukacji Narodowej 2014. Hołd dla nauczycieli z Wolnego Miasta Gdańska

Marek Adamkowicz
Płyta pamiątkowa przy ul. Wałowej, na której wymieniono nazwiska 44 nauczycieli zamordowanych przez Niemców
Płyta pamiątkowa przy ul. Wałowej, na której wymieniono nazwiska 44 nauczycieli zamordowanych przez Niemców Marek Adamkowicz
W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w środę, 15 października o godz. 11 oddany zostanie hołd nauczycielom polskim z Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza zamordowanym w czasie II wojny światowej. Uroczystości odbędą się przy tablicy upamiętniającej 44 ofiary terroru hitlerowskiego, która znajduje się w Gdańsku przy ul. Wałowej 21.

Alina Molska, prezes gdańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, przypomina, że Niemcy wyjątkowo zaciekle tropili osoby związane z oświatą. Zdawali sobie sprawę, że szkoły są ostoją polskości, zwłaszcza w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie funkcjonowało Gimnazjum Macierzy Szkolnej im. Józefa Piłsudskiego, Szkoła Handlowa i Wyższa Szkoła Handlowa, nie licząc szkół powszechnych oraz ochronek.

- Polskie placówki były na bardzo wysokim poziomie - mówi Alina Molska. - Prężnie działały drużyny harcerskie, spółdzielnie uczniowskie, pracowano w oparciu o nowatorskie programy nauczania. Przede wszystkim jednak była znakomita, pracująca z wielkim oddaniem kadra pedagogiczna.

Wielu tych cichych bohaterów dnia codziennego za swoje poświęcenie zapłaciło cenę najwyższą. Wśród ofiar znalazły się tak zasłużone postacie jak Kunegunda Pawłowska, kierowniczka ochronki w Trąbkach Wielkich, dr Władysław Pniewski, literaturoznawca i regionalista, Jan Hinz, kierownik szkoły w Piekle, Alf Liczmański, harcmistrz i nauczyciel w Polskiej Szkole Handlowej, czy też księża Marian Górecki i Franciszek Rogaczewski.

Uderzenie w nauczycieli było częścią niemieckiej Intelligenzaktion (akcji "Inteligencja"). Operacja przewidywała likwidację polskiej warstwy przywódczej, której przedstawiciele już w pierwszych tygodniach wojny ginęli w egzekucjach prowadzonych m.in. w Lasach Piaśnickich i Szpęgawskich, w Mniszku pod Świeciem czy Dolinie Śmierci w Fordonie.
Organizatorzy zapraszają mieszkańców Gdańska do udziału w obchodach.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki