Dzień Dziecka 2013. Czego boją się pociechy i czy możliwe...

  Dzień Dziecka 2013. Czego boją się pociechy i czy możliwe jest dzieciństwo bez strachu?

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dzieciństwo bez strachu? To niemożliwe! Któż z nas nie lękał się ciemności albo kościotrupów. Z drugiej jednak strony dzieci zawsze miały skłonność do makabry i to nie zmieniło się do dziś...
  Sweterek z trupią czaszką, plastikowe oko, laleczki voodoo - akcesoria, które dla wielu maluchów są gwarancją dobrej zabawy. Wyglądają strasznie i to jest w nich najlepsze. Nie ma bowiem nic fajniejszego niż dreszczyk emocji, chociaż i tutaj należy być ostrożnym. Swego czasu ostrzegano przed zgubnym wpływem Harry'ego Pottera, teraz na cenzurowanym są zabawki Monster High, które nie tyle są turpistyczne, co trupistyczne, jeśli tak można powiedzieć. Ich atrakcyjność polega bowiem na tym, że przedstawiają zombie, wampira czy inne monstrum. Dla dorosłego to drobiazg, dla dziecka niekoniecznie.

  Sroczka, co główkę urwała


  - Strach to nieodłączna część naszego życia - przypomina Bogumiła Kwidzińska, psycho-terapeutka. - Nie jest więc pytaniem, czy o rzeczach okropnych należy mówić i je pokazywać, tylko w jaki sposób to robić? Czym innym bowiem jest czytanie "strasznych" bajek, a czym innym oglądanie drastycznych scen, które miały miejsce naprawdę. Dzieci i bez tego odbierają dużo silnych bodźców, a nagromadzone emocje muszą gdzieś rozładować.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo