Dzieje Okrągłego Stołu w oczach gdańszczan

Henryk TronowiczZaktualizowano 
W programie 2 TVP na poniedziałkowy wieczór (godz. 22:45) zapowiedziano początek serii sześciu dwunastominutowych filmów dokumentalnych "Okrągły Stół. Droga, czas, kontrowersje". Seria została przygotowana dla uczczenia dwudziestolecia historycznych obrad Okrągłego Stołu.

Dwa spotkania

Na temat architektów Okrągłego Stołu krążą różne wersje. Istnieją też różne interpretacje co do przebiegu burzliwych obrad. Okrągły Stół od początku wzbudzał kontrowersje w obozie solidarnościowym. Część działaczy związku była przeciwna rozmowom z gen. Czesławem Kiszczakiem. Układające się strony przy głównym Okrągłym Stole spotkały się jedynie dwukrotnie - 6 lutego oraz 5 kwietnia 1989, czyli w dniu rozpoczęcia i w dniu zakończenia obrad.

Na dwie kamery

Przebieg tych spotkań był przez telewizję transmitowany na żywo, jednak część relacji z premedytacją na wizji opóźniano po to, aby zarezerwować czas na ingerencje cenzorskie. W wyniku takiej manipulacji na przykład w pierwszym dniu obrad wycięto sekwencję uczczenia przez uczestników Okrągłego Stołu minutą ciszy zamordowanych księży Stefana Niedzielaka i Stanisława Suchowolca.

Reżyserem serii "Okrągły Stół. Droga, czas, kontrowersje" - zrealizowanej na podstawie scenariusza związanej z naszą redakcją dziennikarki Barbary Madajczyk-Krasowskiej - jest gdański filmowiec Krzysztof Kalukin. Film powstał w Video Studio Gdańsk. Operatorzy tej placówki rejestrowali przebieg Okrągłego Stołu dwiema kamerami. Dzięki temu Video Studio dysponuje najobfitszym zasobem filmowych dokumentów archiwalnych z tamtych historycznych wydarzeń.

Koncepcja obrad

Głównym motywem serii "Okrągły Stół. Droga, czas, kontrowersje", jak powiedział nam Krzysztof Kalukin, jest próba odtworzenia klimatu, w jakim dojrzewała koncepcja obrad między ówczesną stroną rządu PRL a przedstawicielami opozycji, a także przypomnienie ówczesnego układu warunków geopolitycznych w państwach bloku wschodniego. Komunistyczne władze PRL zdecydowały się do dialogu z opozycją na skutek pogarszającego się stanu gospodarki i coraz częściej powtarzających się robotniczych strajków. Przedmiotem zasadniczych sporów przy Okrągłym Stole była kwestia przywrócenia zdelegalizowanej przez władze Solidarności, a także postulaty zmian w ordynacji wyborczej.

Obrady merytoryczne toczyły się w zespołach roboczych: gospodarki i polityki społecznej, reform politycznych, pluralizmu związkowego oraz w tzw. podstolikach.

Głosy uczestników

W każdym z sześciu odcinków serii pojawią się głosy głównych uczestników tamtych historycznych wydarzeń. Mówią uczestnicy Okrągłego stołu, m.in. Bogdan Borusewicz, Bronisław Geremek, Aleksander Hall, Andrzej Stelmachowski, Andrzej Gwiazda, Tadeusz Mazowiecki, abp Tadeusz Gocłowski, Stanisław Ciosek. Każdy odcinek kończą komentarze socjologa - prof. Jadwigi Staniszkis oraz historyków - prof. Pawła Wieczorkiewicza i Antoniego Dudka.
Głos aktora
Narratorem całej serii jest gdański aktor Mirosław Baka. W jednym z odcinków pojawi się również znany gdański satyryk Krzysztof Skiba, który kontestował obrady Okrągłego Stołu, inscenizując na przykład w Gdańsku szyderczy happening z biciem piany...

"Kompromis" na koniec

W drugim odcinku serii - "Likwidacja kolebki" - który zostanie nadany w TVP2 w środę 18.03 (godz. 22:37), autorzy nawiążą m.in. do ataku rządu Mieczysława Rakowskiego, który dążąc do upokorzenia Solidarności, podjął w roku 1988 decyzję o likwidacji Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
Emisję serii zakończy w dniu 1.04 odcinek pt. "Kompromis".

Niektóre części serii powtarzane będą w programie TVP Polonia.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie