Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje grodu nad Motławą w nowej kapsule czasu

Jacek Sieński
Tutaj ma być zlokalizowana nowa siedziba muzeum
Tutaj ma być zlokalizowana nowa siedziba muzeum Grzegorz Pachla
Powstanie nowe Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Na razie jeszcze mieści się w Ratuszu Głównego Miasta, ale w przyszłości ma być zbudowane w środkowym rejonie północnego cypla Wyspy Spichrzów.

Wstępną koncepcję muzeum, placówki na miarę XXI wieku, przedstawili wczoraj Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG i prof. Edmund Kizik, kierownik Pracowni Historii Gdańska Instytutu Historii PAN.

- Uważam, że w naszym mieście brakuje stałej, dużej ekspozycji, obrazującej jego tysiącletnie dzieje - twierdzi Paweł Adamowicz. - Obecnie muzeum zajmuje wiele historycznych budowli, które nigdy nie były budynkami muzealnymi i zostały tylko przystosowane do tych celów. Dlatego też są one raczej zabytkami architektury i wnętrz, niż muzeami.

Miasto zleciło więc gdańskiemu oddziałowi Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk opracowanie do końca roku koncepcji wystawy ukazującej przeszłość Gdańska. Koncepcja ta ma pomóc w przygotowaniu scenariusza i scenografii wystawy, obejmującej okres od misji świętego Wojciecha po czasy współczesne.

- Obiekty używane przez gdańskie Muzeum Historyczne nie nadają się do urządzenia w nich nowoczesnej, narracyjnej i multimedialnej ekspozycji, ujmującej całościowo dzieje miasta - wyjaśnia Adamowicz. - Stąd konieczne będzie zbudowanie nowej siedziby, zlokalizowanej w centrum Gdańska, na Wyspie Spichrzów. Realizacja tej inwestycji nastąpi po roku 2013. Jeszcze nas na nią nie stać, ale już musimy przystąpić do przygotowań.

Adam Koperkiewicz przypomina natomiast, że okres zaborów uniemożliwił Polakom tworzenie muzeów, gromadzących eksponaty, dokumentujących i ukazujących przeszłość narodu. Przed wojną zdołano zbudować tylko dwa obiekty - Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Śląskie w Katowicach, które zresztą zburzyli Niemcy. Po wojnie jedynym nowo zbudowanym obiektem jest ostatnio oddane do użytku Muzeum Miasta Gdyni i Marynarki Wojennej.

- Obcokrajowcy nie mają pełnej możliwości zapoznawania się z polską kulturą oraz przeszłością naszego kraju i jego miejsca w historii Europy - narzeka dyrektor Adam Koperkiewicz. - Dlatego w Gdańsku trzeba stworzyć placówkę, odpowiadającą współczesnym wymogom prezentacji historii miasta.

Koncepcję wystawy w nowym muzeum przygotuje zespół historyków oraz historyków sztuki i architektury, w tym osoby z Niemiec. - Ukaże ona Gdańsk jako miasto niezwykłe, w którym wybuchła wojna i powstała Solidarność - mówi prof. Edmund Kizik. - W XVI stuleciu był on największym miastem w Rzeczypospolitej i drzwiami do Europy Zachodniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki