Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działkowcy nie muszą się dłużej martwić o altany. Parlament przyjął zmiany w prawie budowlanym

Paweł Durkiewicz
ANNA KACZMARZ
Działkowcy zrzeszenie w komitecie "Stop rozbiórkom altan" mogą odetchnąć z ulgą. Uchwalono projekt zmian w prawie budowlanym, który uratuje większość altanek stojących w ogródkach działkowych.

Uchwalenie przez Sejm i Senat projektu zmian uspokoiło działkowców zrzeszonych w komitecie "Stop rozbiórkom altan".
- Nie ukrywam, że byliśmy mocno zaniepokojeni, ale jesteśmy zadowoleni, że sprawa kończy się tak, a nie inaczej - komentuje Czesław Smoczyński, prezes gdańskiego zarządu okręgowego Polskiego Związku Działkowców.

Właściciele ogródków czuli się zagrożeni zeszłorocznym orzeczeniem Najwyższego Sądu Administracyjnego, który nakazał rozbiórkę altany jednemu z warszawskich działkowców. Według obecnych przepisów, nie spełniała ona kryteriów altany, czyli "budowli o lekkiej, ażurowej konstrukcji". Momentalnie w podobnej sytuacji znalazł się niemal milion innych polskich działkowców, którzy w swoich ogródkach posiadają niewielkie murowane domki.

Po proteście w Gdańsku. Działkowcy oburzeni bezczynnością urzędników

Komitet, we współpracy z Rządowym Centrum Legislacji oraz Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, opracował więc projekt zmian w ustawie- prawie budowlanym. Propozycje, z kosmetyczną poprawką legislacyjną wprowadzoną przez Senat, niebawem wejdą w życie. Od tej pory altana będzie zdefiniowana przez prawo jako "budynek wolno stojący o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym lub inny obiekt pełniący taką funkcję" o powierzchni nieprzekraczającej 35 m kw. i wysokości nie większej niż 4 m (przy płaskim dachu) lub 5 m (przy stromym dachu). Do powierzchni zabudowy nie będzie wliczany taras, weranda lub ganek.
Wszystkie spełniające nowe kryteria domki wybudowane przed wejściem zmian w życie zostaną uznane za legalne. Nie będzie przy tym pobierana opłata legalizacyjna. Umarzane będą wszczęte już postępowania dotyczące wydania decyzji o nakazie rozbiórki . Podjęte już decyzje mają wygasnąć.

Więcej przeczytasz w papierowym (25.03.2015r.) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki