Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działalność gospodarcza 2019. Przedsiębiorcy negatywnie oceniają warunki do prowadzenia biznesu

Agnieszka Moryc/AIP
17.11.2018 warszawa grand bazar elektrownia powisle  fot. pawel wisniewski / polska press
17.11.2018 warszawa grand bazar elektrownia powisle fot. pawel wisniewski / polska press Pawel Wisniewski
Kończący się rok 2018 przyniósł wiele programów rządowych adresowanych do przedsiębiorców, których celem było poprawienie warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Konstytucja Biznesu, ulga na start ZUS czy obniżenie stawki podatku CIT dla małych przedsiębiorców miały odciążyć małe firmy, w rzeczywistości jednak nieliczne ułatwienia zostały zastąpione przez kolejne opresyjne akty prawne i rosnącą biurokrację.

Jak wynika z badania Konfederacji Lewiatan aż połowa firm uważa, że w 2018 roku doszło do pogorszenia warunków do prowadzenia biznesu w Polsce.

Obniżka CIT to nie wszystko

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie obniżona stawka podatku CIT dla małych przedsiębiorców. Dzięki nowelizacji ustawy podatnicy o przychodach do 1,2 mln euro rocznie (według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 tys. zł) zapłacą 9-proc. podatek dochodowy (obniżka z poziomu 15-proc.).
Niestety obniżona stawka podatku dochodowego nie jest remedium na problemy polskich przedsiębiorców. Najważniejszym czynnikiem hamującym rozwój biznesu w Polsce w dalszym ciągu jest wysoka biurokracja oraz nieprecyzyjne prawo. Z roku na rok nie zmieniają się oczekiwania polskich przedsiębiorców.

W badaniu zrealizowanym pod koniec 2017 roku przez kancelarię podatkowa Admiral Tax, aż 58-proc. badanych przedsiębiorców oczekiwało przewidywalnego prawa, 54-proc. mniejszej biurokracji.

Wg raportu “Doing Business” Banku Światowego polski przedsiębiorca w 2018 roku musiał poświęcić 336 godzin na niezbędne czynności administracyjne i rozliczenia podatkowe ze skarbówką (wzrost z poziomu 260 godzin rok wcześniej). Polska wypada blado na tle innych europejskich państw - dla przykładu statystyczny przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii musiał poświęcić na rozliczenia podatkowe zaledwie 105 godzin, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w Polsce.

Wzrost uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej, w połączeniu z prowokacjami urzędników, nie tworzą przyjaznych warunków dla inwestycji. Polski przedsiębiorca w dalszym ciągu jest traktowany jako podejrzany, którego należy kontrolować i karać. Brak przejrzystych przepisów, występujące luki prawne umożliwiające ich dowolną interpretację przez urzędników nie zachęcają Polaków do prowadzenia biznesu nad Wisłą. Wysoka biurokracja, nowe wymogi administracyjne, rosnące składki ZUS i brak pracowników to główne powody przez które rosną koszty polskich przedsiębiorstw, co skutkuje szukaniem przez firmy kolejnych oszczędności.

Biurokracja powodem do migracji biznesu za granicę

Koniec roku to czas postanowień noworocznych. Dla wielu polskich przedsiębiorców jest to moment, w którym zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa decydują się na rejestrację firmy za granicą. Polacy otwierają firmy za granicą z powodu niższego poziomu biurokracji i przejrzystego prawa - taki powód wskazało 57,8-proc. badanych w raporcie Admiral Tax.
Rejestracja firmy za granicą poza korzystnymi warunkami do prowadzenia biznesu, daje także dostęp do szerszego rynku odbiorców produktów i usług oraz wymierne korzyści z tytułu ulg i zwolnień podatkowych. W dalszym ciągu najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez polskich przedsiębiorców są Wielka Brytania i Irlandia.

Obydwa kraje oferują przyjazne warunki do prowadzenia biznesu, proste i przejrzyste prawo, wysokie kwoty wolne od podatków, niskie składki na ubezpieczenia społeczne, a przede wszystkim minimum biurokracji. Benchmarking, czyli porównywanie procesów i praktyk stosowanych we własnym przedsiębiorstwie, ze stosowanymi przez najlepsze przedsiębiorstwa to niezwykle popularne zjawisko w biznesie.
Warto by polscy rządzący wzięli przykład z Wielkiej Brytanii i Irlandii w kwestii tworzenia warunków dla biznesu, a nastroje wśród prowadzących biznes w Polsce zdecydowanie się poprawią.

Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmy doradztwa podatkowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Działalność gospodarcza 2019. Przedsiębiorcy negatywnie oceniają warunki do prowadzenia biznesu - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki