Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dywersyfikacja, OZE, energetyka jądrowa. Rząd przedstawił szczegóły planu transformacji energetycznej

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Podczas środowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki, razem z minister klimatu Anną Moskwą oraz prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem, zapowiedział odejście Polski od rosyjskich surowców energetycznych, a w dalszej perspektywie ograniczenie użycia węglowodorów. Są to niektóre z elementów szerszego planu transformacji energetycznej Polski do roku 2040.

W planach rządowych jest uniezależnienie się od rosyjskich surowców już. Ma to zapewnić 21 mld metrów sześciennych mocy importowych ze źródeł alternatywnych,w tym 10 mld m3 gazu ze złóż norweskich.

Polska chce być hubem gazu pochodzącego z innych źródeł niż Rosja. Rząd przypomina, że udział surowca z tego kierunku sukcesywnie spada, z 72 proc. w 2015 r. do 57 proc. w roku ubiegłym. Ponadto, w 2022 roku zakończy się kontrakt gazowy z Gazpromem, a rząd chce także stabilnego rozwoju krajowego wydobycia gazu ziemnego, jak również wykorzystania wzrostu znaczenia biogazu.

Władze podkreślają również, że w latach 2015-2021, udział ropy naftowej pochodzącej z Rosji spadł o ponad 25 punktów procentowych z 88.3 proc. do 63.1 procent, między innymi dzięki nawiązaniu relacji z producentami z innych regionów świata (w tym Arabii Saudyjskiej, Norwegii czy Nigerii).

Transformacja energetyczna do roku 2040

Według rządowych planów, polska polityka energetyczna do roku 2040 będzie oparta na kilku filarach. Będą to między innymi dywersyfikacja źródeł i poszukiwanie alternatyw dla węglowodorów, poprawa efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii.

Plany ministerstwa klimatu obejmują między innymi osiągnięcie 50 GW z OZE do 2030 roku.

Rząd chce także, by inwestycje w infrastrukturę gazową były dostosowywane do poziomu dostępności „niebieskiego paliwa”, by póki jest to możliwe, korzystać z jednostek węglowych, zbudować i wdrożyć do systemu reaktory jądrowe, kontynuować rozwój polskich sieci oraz możliwości magazynowania energii, a także by negocjować z Unią Europejską zmiany w polityce regulacyjnej.

Polskie władze chcą, by dzięki energetyce jądrowej, w tym małym i średnim reaktorom modułowym (SMR, MMR) udało się uzupełnić miks energetyczny o „stabilne źródła energii”. W tym przypadku również wskazaną datą jest roku 2030.

Minister Anna Moskwa podczas środowej konferencji powiedziała także, że głównym filarem polskiej polityki energetycznej będzie jej suwerenność i zostanie to formalnie wpisane do założeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dywersyfikacja, OZE, energetyka jądrowa. Rząd przedstawił szczegóły planu transformacji energetycznej - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki