Dyrektorzy szkół mogą odwołać lub skrócić lekcje z powodu upałów. Jak będzie na Pomorzu?

Katarzyna Gruszczyńska
Dariusz Bloch/Polskapress
Od wtorku czeka nas fala upałów z apogeum w środę, gdy w całej Polsce, również na Pomorzu, odnotujemy temperatury z trójką z przodu. Kiedy lekcje mogą zostać skrócone lub odwołane z powodu upałów i czy dyrektorzy pomorskich szkół planują takie rozwiązania?

Synoptycy ostrzegają przed kolejną falą upałów w Polsce. W najbliższych dniach słupki rtęci poszybują w górę nawet do ponad 30 stopni C. Najcieplej ma być w środę 12 czerwca.

Możliwe są też gwałtowne burze.

- Prognozowane temperatury na cały najbliższy tydzień będą jeszcze wyższe niż te w minionym - wydaliśmy już pierwsze ostrzeżenia stopnia drugiego – informują eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB.

We wtorek późnym popołudniem nad Polską utworzy się oś burz ciągnąca się równoleżnikowo przez Pomorze i wzdłuż woj. zachodnich - na południe. Burze te mogą wygenerować kolejne układy szkwałowe - z bardzo silnymi porywami wiatru.

Przed uczniami jeszcze tydzień zajęć, bowiem koniec roku szkolnego zaplanowano 19 czerwca – dzień przed Bożym Ciałem. Już w ubiegłym tygodniu ze względu na trudne warunki do nauki, m.in. przegrzane sale, dyrekcja szkoły podstawowej w Bezrzeczu pod Szczecinem, a także jednego ze szczecińskich ogólniaków podjęła decyzję o skróceniu lekcji z 45 do 30 minut.

Czy placówki z Pomorza pójdą w ich ślady?

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach usytuowana jest od strony południowo-zachodniej. Budynek jest nasłoneczniony i szybko się nagrzewa.

Przygotowania do środy

- Podczas zeszłotygodniowych upałów nie przeprowadziliśmy żadnych zmian w funkcjonowaniu szkoły, ale jesteśmy przygotowani do środy – mówi nam Piotr Kloczkowski, dyrektor placówki. - Mamy dostęp do wody, część uczniów korzysta w tym czasie z wycieczek – dodaje dyrektor.

Dyrektorzy szkół z okolicy spotkali się w poniedziałek i rozważali możliwe scenariusze. Jeśli zajdzie taka potrzeba, planują wspólnie podjąć decyzję o ewentualnym skróceniu lekcji.

- Na szczęście nasza szkoła mieści się w starym budynku z cegły i wysokie temperatury mocno nam nie dokuczają. Poza tym mamy rolety i z nich korzystamy - wyjaśnia Monika Waszak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Gdańsku im. Kazimierza Jagiellończyka.

Dyrektorzy przyznają też, że szczęśliwie ostatni tydzień przed wakacjami to czas wycieczek. Wielu uczniów nie przebywa wtedy w nagrzanych klasach.

Rolety, żaluzje i wiatraki

Przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach czy placówkach.

- Dyrektor może za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie – tłumaczy Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jednym z zaleceń dla dyrektorów jest wyposażenie szkoły np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, itp.

- Zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur – tłumaczą przedstawiciele resortu edukacji.

Śledź online temperaturę w Polsce:

Czytaj także

Jak przetrwać upały?

Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30 stopni C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore.

Aby ograniczyć negatywne skutki upałów, należy:

- W godzinach południowych, bez wyraźnej potrzeby nie wystawiać się na słońce, ograniczyć również wysiłek fizyczny.

- Pić dużo wody – optymalnie 1 szklankę na godzinę, poić dzieci i osoby w podeszłym wieku, które często nie odczuwają i nie sygnalizują pragnienia.

- Na słońce wychodzić w nakryciu głowy – daszki czapek i ronda kapeluszy dodatkowo chronią oczy.

- Korzystać z kąpielisk strzeżonych – zastosowanie się do poleceń ratowników zapewnia bezpieczeństwo sanitarne wody i przed utonięciem.

- Rozważyć możliwość wdrożenia ruchomego czasu pracy dla pracowników narażonych na długotrwałe działanie słońca.

Zobacz także: Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przed upałami. Upały na Pomorzu, miejscami groźne burze [PROGNOZA, RADAR BURZOWY]

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

FLESZ: nauczanie zdalne w czasie koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przesada, jestem pielęgniarką codziennie dzieci mdleją z powodu upałów a w klasach 35stopni.Przesada dzieci 6,7,8,0,10,letnie lsą padniete.

G
Gość
2019-06-10T19:11:32 02:00, Kaszub:

Przesada, kiedyś były mrozy -30C i jakoś trzeba było do szkoły zapierniczać. Oczywiście na piechotę, a nie jak teraz samochodem z ogrzewaniem. Wedle upałów skracać lekcje... No cóż na ludzką głupotę nic nie poradzisz. Chciałbym państwa poinformować, że będzie coraz gorzej , bo w 2100 temperatura o tej porze roku będzie mogła wynieść jakieś 60C.... a więc lekcje będzie trzeba skracać już w styczniu.

Dzisiaj rano było 22 stopnie i są skrócone lekcje, lekka przesada, chyba, żeby nauczycielka mogła się wyspać, bo na pewno nie dla dziecka, które np. siedzi w świetlicy tak jak rodzice pracują czyli od 7.30-16.60 conajmniej, zajęcia dzisiaj na 12-14, może na 8 byłoby chłodniej?Dla mnie to jest co tu zrobić żeby sie nie narobić nic innego...

K
Kaszub

Przesada, kiedyś były mrozy -30C i jakoś trzeba było do szkoły zapierniczać. Oczywiście na piechotę, a nie jak teraz samochodem z ogrzewaniem. Wedle upałów skracać lekcje... No cóż na ludzką głupotę nic nie poradzisz. Chciałbym państwa poinformować, że będzie coraz gorzej , bo w 2100 temperatura o tej porze roku będzie mogła wynieść jakieś 60C.... a więc lekcje będzie trzeba skracać już w styczniu.

Dodaj ogłoszenie