Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor MIIWŚ dr. hab. Grzegorz Berendt o wyroku Sądu Apelacyjnego: "Zmiany były i są zgodne z prawem"

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Dyrektor MIIWŚ o wyroku Sądu Apelacyjnego: "Zmiany były i są zgodne z prawem"
Dyrektor MIIWŚ o wyroku Sądu Apelacyjnego: "Zmiany były i są zgodne z prawem" Jakub Steinborn
Znamy prawomocny wyrok w procesie dotyczącym zmian wprowadzonych na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sąd Apelacyjny uznał, że zmiany i uzupełnienia nie są bezprawne, a wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku został podtrzymany. Do sytuacji odniósł się m.in. dyrektor instytucji, dr. hab. Grzegorz Berendt podczas konferencji prasowej.

Dyrektor MIIWŚ: Nie nastąpiło tutaj naruszenie praw autorskich

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie został ogłoszony na poniedziałkowej rozprawie, 17 kwietnia. Tego samego dnia Muzeum II Wojny Światowej zwołało konferencję prasową, aby odnieść się do tej decyzji.

- Okoliczność, która nas sprowadza tutaj, jest bardzo istotna dla funkcjonowania i wypełniania misji postawionej przez społeczeństwo przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. (…) Zmiany wprowadzone w naszym muzeum w 2018r., co do swego charakteru, formy i treści przekazu, były i są zgodne z polskim prawem. Nie nastąpiło tutaj naruszenie praw autorskich - mówił dyrektor MIIWŚ, dr. hab. Grzegorz Berendt. - Dzięki tej decyzji kilkanaście zmian będzie nadal dostępnych na wystawie głównej, a do tych zmian należą również informacje i przekaz na temat poświęcenia i tragedii Żydów oraz rodziny Ulmów, zamordowanych w Markowej w marcu 1944r. (…) Wzmocniona opowieść o ludzkim losie nadal może być prezentowana na terenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE: Takie skarby można znaleźć na sławieńskim targu. Poniemieckie unikaty na targowisku miejskim w Sławnie. Co można kupić? SPRAWDŹ!

Zmiany w wystawie głównej zostały wprowadzone wraz z przyjściem w 2017 roku nowego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej - dr Karola Nawrockiego. Słowa w jego kierunku skierował dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora ds. Naukowych i Szef zespołu ds. ewaluacji wystawy głównej w latach 2017-2018 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Jest to nasz wielki, wspólny, nie tylko muzealny, ale ogólnopolski sukces związany z możliwością prowadzenia naszej misji w takim wymiarze na jakie to muzeum zasługuje. Podziękowania pragnęlibyśmy złożyć też ówczesnemu dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej dr. Karolowi Nawrockiemu, który dal impuls do podjęcia się tej pracy - mówił podczas konferencji zastępca dyrektora.

Kilka lat rozpraw w końcu z rozwiązaniem

Powodami w sprawie był były dyrektor instytucji - prof. Paweł Machcewicz - oraz trzech jego ówczesnych zastępców - dr. Janusz Marszalec, dr. hab. Piotr Majewski oraz prof. Rafał Wnuk. To także zespół twórców głównej wystawy z 2017 roku, o którą toczył się spór.

Rozprawa toczyła się przeciwko Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o ochronę praw autorskich i dóbr osobistych. Powodowie chcieli usunięcia m.in. portretu o. Maksymiliana Marii Kolbego wraz ze stanowiskiem multimedialnym poświęconym jego postaci, portretu Witolda Pileckiego wraz ze stanowiskiem multimedialnym dotyczącym jego postaci, ekspozytora poświęconego Marianowi Rejewskiemu, polskiemu kryptologowi, który w grudniu 1932 r. złamał szyfr „Enigmy” oraz zdjęcia rodziny Ulmów wraz ze stanowiskiem multimedialnym pt. "Polacy ratujący Żydów".

ZOBACZ TAKŻE: Zapadł wyrok w sprawie wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej. Decyzja sądu jest korzystna dla placówki

15 października 2020 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał w tej sprawie wyrok, który nie zadowolił żadnej ze stron. Zdaniem sądu doszło do naruszeń w obu aspektach, ale nakazano jedynie zmienić jeden z elementów, czyli usunąć film "Niezwyciężeni". Sąd oddalił natomiast aż 26 z 28 żądań byłych dyrektorów muzeum, a w tym 16 z 17 ws. wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej. W związku z tym obie strony wniosły apelację.

Proces apelacyjny w tej sprawie trwał natomiast od września 2022 roku. W lutym br. Sąd Apelacyjny w Warszawie przeprowadził oględziny wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej kilkukrotnie odraczano ogłoszenie prawomocnego wyroku. Do tego doszło jednak w poniedziałek, 17 kwietnia 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki