Dwumiesięczna Marysia szuka dawcy szpiku. Walczy z...

  Dwumiesięczna Marysia szuka dawcy szpiku. Walczy z białaczką. Konieczne jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych.

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dwumiesięczna Marysia szuka dawcy szpiku. Walczy z białaczką. Konieczne jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych.
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Archiwum prywatne

  Już po 3 godzinach od narodzin, poinformowano przerażonych rodziców, że dziewczynka ma podejrzenie białaczki. Diagnozę potwierdzono w 5. dobie życia Marysi. Szansą na życie dla Marysi jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego Dawcy. Pomóżmy go znaleźć!
  - Marysia urodziła się poprzez cesarskie cięcie. Leżąc jeszcze na stole operacyjnym, usłyszałam zaniepokojone głosy lekarzy. W 3. godzinie życia naszej córeczki poinformowano mnie i mojego męża o podejrzeniu białaczki. Marysię trzeba było przewieźć na patologię. Pozwolono nam ją ucałować. Zapytano, jak damy jej na imię i uprzedzono, że możemy jej już więcej nie zobaczyć… To były jedne z najgorszych chwil w naszym życiu.
  W jednym momencie legły w gruzach nasze marzenia o wyczekanej córeczce - opowiadają rodzice Marysi, Karolina i Bartek. Jedyną szansą na życie dla Marysi jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego Dawcy.

  Rodzice Marysi, Karolina i Bartek od 10 lat wspólnie idą przez życie. Ślub wzięli 4,5 roku temu i wtedy też przeprowadzili się do wymarzonego Gdańska.
  – Gdańsk miał być naszym miastem i to tu planowaliśmy ułożyć sobie życie. Znaleźliśmy stałą pracę, od roku mamy własne, wyśnione mieszkanie. Do szczęścia brakowało nam tylko dziecka – maleńkiej córeczki – opowiada Karolina.

  Urodzona z białaczką

  Marysia urodziła się 12 stycznia 2018 roku w Gdańsku. Jednak jej rodzicom od początku nie było dane beztrosko cieszyć się z narodzin córeczki. Na ciele maleństwa widoczne były wybroczyny i liczne zasiniaczenia. Już po 3 godzinach od narodzin, poinformowano przerażonych rodziców, że dziewczynka ma podejrzenie białaczki. Diagnozę potwierdzono w 5. dobie życia Marysi.

  – Nasze plany były takie zwyczajne, takie przyziemne, jak każdej rodziny przed nadejściem dziecka. Bo przecież wszystko miało być dobrze. Ciąża przebiegała prawidłowo. Planowaliśmy zabierać Marysię na wycieczki, chcieliśmy nosić ją w chuście, aby pogłębiać więź z dzieckiem. Nie mogliśmy się doczekać, kiedy ją zobaczymy, przytulimy i wycałujemy. Codziennie marzyliśmy, aby mieć Marysię w końcu w swoich ramionach – opowiada Karolina.

  CZYTAJ TEŻ: Poszukiwanie dawcy szpiku kostnego to jak szukanie igły w stogu siana


  Niestety. Marysia od pierwszych minut życia znalazła się pod ścisłą opieką lekarzy. Przeszła już pierwszą dawkę chemioterapii i leczenia sterydami, a przed nią kolejne sesje. Jednak, aby mogła żyć, konieczne jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych.

  Żadne z rodziców nie zostało zakwalifikowane jako Dawca szpiku. Marysia ma inny zestaw tkanek HLA niż Karolina i Bartek, co zdarza się często. Potrzebny jest Dawca niespokrewniony! A szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynosi w najlepszym przypadku 1: 25 000. Dlatego każda zarejestrowana osoba jest na wagę złota, ponieważ może okazać się zgodnym Dawcą dla Marysi.

  Setki osób szuka Dawcy dla Marysi

  W akcje rejestracyjne dla maleńkiej Marysi zaangażowało się mnóstwo osób. Lokalne urzędy i instytucje z regionu, z którego pochodzą Karolina i Bartek (Tuchomie i Bytów), szkoły, przedszkola, strażacy, policja, firmy, kościoły, stowarzyszenia, a także dziesiątki osób prywatnych, którym los dziewczynki nie jest obojętny, w tym 5 Dawców faktycznych z okolic Bytowa.

  Akcje rejestracyjne pod hasłem „Pomóż Marysi i Innym” odbywać się będą w dniach 8 – 12 marca. Ich pełną listę podajemy pod tekstem.

  - Zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów, bez dużej nadwagi – tłumaczy Magdalena Przysłupska z Fundacji DKMS. – Po wstępnym wywiadzie medycznym, wypełnieniu formularza, pobierany jest wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Do punktu rejestracyjnego trzeba przyjść z dowodem tożsamości. Można również zarejestrować się przez internet, na stronie www.dkms.pl

  - Marysia nie potrafi mówić, ale każdy dzień pokazuje nam, że potrafi walczyć. Gdyby mogła, to powiedziałaby, że się nie poddaje! – zapewnia Karolina. Marysia urodziła się już ze śmiertelną chorobą. Dawca szpiku jest dla niej szansą na życie, na pierwsze słowa i kroki, na pierwsze zabawy i podróże z rodzicami. Pomóżmy Marysi znaleźć zgodnego Dawcę!

  Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:


  Czwartek, 8 marca 2018
  • Trzebielino, Biblioteka Gminna, ul. Pomorska 24, godziny 12:00-18:00

  Niedziela, 11 marca 2018
  • Borzytuchom, Zespół Szkół, ul. Szkolna 1, godziny 10:00-16:00
  • Bytów, Kompleks Basenowo-Rekreacyjny NIMFA, ul. Mickiewicza 15, godziny 10:00-16:00
  • Bytów, Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Domańskiego 13, godziny 10:00-16:00
  • Bytów, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych, ul. Derdowskiego 3, godziny 10:00-16:00
  • Bytów, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Sikorskiego 35, godziny 10:00-16:00
  • Czarna Dąbrówka, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka ul. Bytowska 10, godziny 10:00-16:00
  • Kołczygłowy, Gminny Ośrodek Kultury, ul. Szkolna 1, godziny 9:00-16:00
  • Lipnica, Zespół Szkół, ul. Szkolna 4, godziny 10:00-16:00
  • Parchowo, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka, ul. Kartuska 5, godziny 10:00-16:00
  • Studzienice, Wiejski Dom Kultury, ul. Brzozowa 5, godziny 9:00-15:00
  • Tuchomie, Zespół Szkół, ul. Hinza 1, godziny 10:00-16:00

  Poniedziałek, 12 marca 2018
  • Bytów, Pasaż Handlowy “KAMIENICA”, ul. Wojska Polskiego 21 godziny 11:00-17:30


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SZPIK

  PIOTR BORODIUK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  GDZIE MOŻNA ZROBIĆ BADANIA SPRAWDZAJĄCE ZGODNOŚĆ ZAPRASZAM NA PRIV NA MOJE FB

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  inne bazy dawców

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  a dlaczego ograniczają się do sprawdzania w DKMS nie rozumiem , sa jeszcze inne bazy, w jednej z nich jestem zarejestrowana .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprawdzanie

  poloco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Mam wrażenie ze przy takich sytuacjach nie sprawdzają rejestrów dkms. Tam jest tylu chętnych dawców, którzy podziela sie każda swoja cząstką, którzy tylko czekają na telefon ze maja szanse uratować...rozwiń całość

  Mam wrażenie ze przy takich sytuacjach nie sprawdzają rejestrów dkms. Tam jest tylu chętnych dawców, którzy podziela sie każda swoja cząstką, którzy tylko czekają na telefon ze maja szanse uratować czyjeś życie, którzy chcą pomagać. Mam wrażenie ze szybciej zorganizują takie spotkania/akcje niż przeszukają rejestr. Może sie mylę, nie wiem. No ale skoro tam jest tylu zarejestrowanych ludzi to przecież jest szansa na odnalezienie dawcy. Gdybym tylko mogła sama bym pomogła... zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »