Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworek z parkiem w Rusocinie na sprzedaż. Gmina Pruszcz Gdański ogłosiła drugi przetarg [zdjęcia]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Zdjęcia archiwalne 2008 r.
Zdjęcia archiwalne 2008 r. Danuta Strzelecka
Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został ogłoszony przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej, stanowiącej Zespół Dworsko-Parkowy wraz z Folwarkiem w Rusocinie, w celu kompleksowej rewitalizacji obiektu i adaptacji na cele komercyjne. Działka o powierzchni 13 ha leży w atrakcyjnym miejscu nad rzeką, Kłodawą, w tym 9 ha to park ze starymi drzewami oraz stawy.

Dworek w Rusocinie do kupienia

Przypomnijmy, kompleks od gminy w użytkowanie wieczyste na 99 lat w drodze przetargu (z kupnem położonych tam urządzeń i budynków) w połowie 2012 r. przejęli właściciele Amber Gold Katarzyna i Marcin P. Zgodnie z umową, P. mieli m.in. czas do końca listopada 2013 r. na remont dachu magazynu, stajni, dworu i drugiej stajni z wozownią. Niedługo po przejęciu przez P. wpisanego do rejestru zabytków kompleksu wybuchła jednak afera Amber Gold i nowi właściciele zdążyli wykonać jedynie remont instalacji elektrycznej, poprawić ogrodzenie, dokonać drobnych napraw dachu oraz zatrudnić dozorcę. Przez lata dworek popadał w ruinę, m.in. zawaliły się unikatowe sklepienia stajni, cztery lata temu był pożar. W sierpniu 2019 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok, na mocy którego gmina Pruszcz Gdański ponownie stała się właścicielem zespołu dworsko – parkowego w Rusocinie.

Gmina ponownie chce sprzedać

Pierwszy przetarg, który odbył się w dniu 4 listopada 2020 r., zakończył się wynikiem negatywnym, z uwagi na brak chętnych. Aktualnie ogłoszony jest II przetarg, który odbędzie się 7 kwietnia o godz. 12.00 w siedzibie Urzędu Gminy. Cena wywoławcza 4 674 600,00 zł, w tym: cena nieruchomości gruntowej wynosi 4 179 100,00 zł, cena budynków wynosi 495 500,00 zł. Warunkiem udziału w przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej do dnia 2 kwietnia 2021 r.

Co wchodzi w skład nieruchomości

Nieruchomość zabudowana jest klasycystycznym dworem z XIX wieku otoczonym parkiem oraz budynkami folwarcznymi, na które składa się m.in. magazyn zbożowy, wozownia, stajnia, obora. W części parkowej zlokalizowane są dwa stawy posiadające odpływ do pobliskiej rzeki Kłodawy, na której znajduje się zapora wodna, z dostępem od strony przedmiotowej nieruchomości, z możliwością uruchomienia turbiny wodnej. Ponadto w granicach nieruchomości przebiegają sieci przesyłowe uzbrojenia terenu.

Niewątpliwą zaletą jest świetna lokalizacja. Zespół Pałacowo – Parkowy z Folwarkiem w Rusocinie położony jest przy drodze powiatowej relacji Pruszcz Gdański – Trąbki Wielkie w odległości ok. 15 km od centrum Gdańska, jest doskonale skomunikowany. Dojazd – autostradą A1, drogą krajową nr 91, obwodnicą Gdańska (S6), drogą wojewódzką nr 226. W pobliżu znajduje się droga krajowa nr S7.

Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Teren, na którym zlokalizowany jest dwór i spichlerz oznaczony jest w planie miejscowym jako teren usług.

- Część nieruchomości zabudowana budynkami folwarcznymi oznaczona jest w planie miejscowym jako teren usług produkcyjnych i składów z mieszkaniem właściciela. Część parkowa oznaczona została w planie miejscowym jako zieleń parkowa i wody otwarte - informują urzędnicy.

Nieruchomość oddawana jest w użytkowanie wieczyste w celu kompleksowej rewitalizacji i adaptacji pod wszelkie formy działalności komercyjnej, usługowej, edukacyjnej, społecznej i kulturowej, wraz z możliwością połączenia tych form. Na terenie oznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren usług produkcyjnych dopuszcza się funkcję mieszkaniową wyłącznie dla właściciela

Ogłoszenie o przetargu opublikowane jest na stronie internetowej https://www.pruszczgdanski.pl/asp/sprzedaz-nieruchomosci,137,,1 KLIKNIK TUTAJ Zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji w Referacie Gospodarki Przestrzennej i Rozwoju Gminy pod nr telefonu 58 692-94-83.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki