Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie pasje Ksawerego Pruszyńskiego - malarstwo i lotnictwo

Grażyna Antoniewicz
Tadeusz Pruszkowski - autoportret z 1929 roku. Jeden z obrazów wystawionych na aukcji
Tadeusz Pruszkowski - autoportret z 1929 roku. Jeden z obrazów wystawionych na aukcji
W sobotę w Sopockim Domu Aukcyjnym toczyć się będzie prawdziwy bój, bowiem na aukcji dzieł sztuki pojawią się prawdziwe rarytasy.

- To zawsze loteria, nigdy nie wiadomo jaką cenę na aukcji uzyska obraz czy rzeźba, to zawsze loteria - powiedziała Małgorzata Kudelska z Sopockiego Domu Aukcyjnego. - Duże zainteresowanie może wzbudzić znakomity "Autoportret" Tadeusza Pruszkowskiego z 1929 roku. To perełka, obrazy tego artysty rzadko ukazują się na rynku sztuki. Tutaj artysta przedstawia swoje dwie największe pasje jakimi było malarstwo oraz lotnictwo. Praca jest wybitna. Mamy nadzieję, że ta propozycja przykuje uwagę nie tylko koneserów sztuki (cena wywoławcza 22 tys. zł).

Warte uwagi są dwie prace Jana Szancenbacha pochodzące bardzo dobrej kolekcji przyjaciela artysty; o "Bulwar kapucynów w Paryżu" oraz "Martwa natura z syfonem".

Cena wywoławcza każdej to 22 tys., ale może zostać znacznie przekroczona.
- Przepiękny jest mistyczny obraz Bolesława Biegasa "Lord Byron" (cena wywoławcza: 35 tys. zł) - dodaje pani Małgorzata Kudelska . - Biegas to artystów, który wsławił się przede wszystkim jako znakomity rzeźbiarz. Jego olejne obrazy są prawdziwą atrakcją na rynku sztuki. Oprócz malarstwa, w naszej aukcyjnej ofercie znalazły się również rzeźby, z Adama Smolany oraz "Perseusz" (brąż patynowany) Igora Mitoraja.

Interesujące jest "Palenie sztandarów przed Napoleonem" Jerzego Kossaka , syna Wojciecha Kossaka (cena wywoławcza 42 zł).
I na koniec obraz, który wzbudza ogromne zainteresowanie, choć jego cena wywoławcza to aż 160 tysięcy złotych. Jest to "Pejzaż industialny", sławnej paryskiej malarki Mela Muter - artystki zafascynowanej P. Cezannem i V. van Goghem. Na odwrocie widnieje szkic portretu kobiety, - Zainteresowanie jest spore, są ludzie, którzy kolekcjonują obrazy Meli Muter - mówi Małgorzata Kudelska.

Mela Muter - właściwie Mutermilchowa z Klingslandów Maria Melania, malarka, urodzona w 1876 w Warszawie, zmarła w 1967 w Paryżu. Pochodziła z zamożnej rodziny żydowskiej, zasymilowanej w Polsce, wiernej polskiej tradycji niepodległościowej. Większą część życia spędziła jednak za granicą, we Francji. Tam też utrzymywała luźne kontakty z polskimi twórcami przebywającymi w Paryżu, współtworzącymi międzynarodowy artystyczny krąg École de Paris,

Aukcja Dzieł Sztuki 28 listopada 2015 (sobota), godz: 16.00. Galeria Sztuki Dawnej, Sopot, Boh. Monte Cassino 43,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki