MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie oferty w przetargu na Nową Warszawską. Obie znacznie przewyższają budżet zaplanowany na inwestycję

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na budowę linii tramwajowej Nowa Warszawska w Gdańsku. Ma ona skrócić znacznie czas dojazdu z południowych dzielnic Gdańska do centrum. Obie oferty niemal dwukrotnie przewyższają budżet, które władze miasta zaplanowany na tę inwestycję.

Koperty z ofertami w przetargu otwarto w czwartek 28.05.2020. To już drugie podejście do przetargu na Nową Warszawską. Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, władze Gdańska chcą na ten cel przeznaczyć 20 000 000 zł. Obie oferty niemal dwukrotnie przewyższają zaplanowany budżet.

  • Konsorcjum, lider: TOR-KAR-SSON Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa – 37 980 000,00 zł
  • MTM S.A – 38 809 505, 51 zł

Jak informują urzędnicy oferty będą podlegały analizie pod względem formalno-prawnym i finansowym. Nie wiadomo na razie jak długo to potrwa.

I etap – skrzyżowanie al. Havla z ul. Łódzką

W tym etapie przebudowane zostanie skrzyżowanie al. Havla z ul. Łódzką, które uwzględni nie tylko budowę torów tramwajowych na tym odcinku, ale także jezdni, ścieżki rowerowej. Ponadto wybudowany zostanie przystanek przy ul. Łódzkiej. Jeśli procedura przetargowa przebiegać będzie bez zakłóceń, zakończenie robót budowlanych planowane jest na koniec 2020 r.

II etap – dokończenie trasy tramwajowej z pętlą przy ul. Jabłoniowej/al. Adamowicza

Co ważne, planowane są już działania związane z drugim etapem, obejmującym pozostałe dwa odcinki linii tramwajowej, od przystanku przy ul. Łódzkiej do pętli Jabłoniowa/al. Pawła Adamowicza. Ogłoszenie postępowania dla tej części inwestycji planowane jest w drugiej połowie roku. Realizacja inwestycji ma zakończyć się do grudnia 2021 r.

Po zakończeniu budowy obu etapów, będzie połączenie tramwajowe od al. Havla do al. Adamowicza. Budowa Nowej Warszawskiej jest jednym z elementów programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IV A, który jest współfinansowany z funduszy unijnych. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

W poniedziałek 25.05.2020, po czterech miesiącach od otwarcia dla ruchu samochodowego alei Pawła Adamowicza, znanej wcześniej jako Nowa Bulońska, rozpoczęły się testy torów tramwajowych. Od połowy czerwca swój kurs powinna tam kończyć swoje kursowanie linia tramwajowa numer 12 (obecnie relacja Oliwa - Migowo).

- Trasa, którą chcemy uzupełnić od Piecek-Migowa do Wrzeszcza, żeby spiąć górny i dolny taras, oraz nowa pętla, będą stanowiły o rozwoju komunikacyjnym w obszarze Gdańska-Południe - tak mówił wtedy o planie Nowej Warszawskiej wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.

Po uruchomieniu Nowej Warszawskiej, władze miasta chcą uruchomić także nową linię tramwajową, która połączy Stogi, południe Gdańska, czyli Chełm, Ujeścisko, Jasień, Piecki-Migowo z pętlą PKM Brętowo. Tam, zgodnie z zapowiedziami, na wspólnym bilecie, na jednym przystanku tramwajowo-kolejowym, drzwi w drzwi, pasażerowie będą mogli się przesiąść i szybko dotrzeć do Oliwy, Strzyży czy Wrzeszcza.

- Docelowo gdy powstanie Nowa Warszawska, zostaną uruchomione dwie linie tramwajowe: od Chełma i Łostowic, która skręci w prawo i jedna, która skręci w lewo w kierunku Piecek-Migowa i Brętowa - mówił w poniedziałek dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Sebastian Zomkowski.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki