Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duży kontrakt Grupy Lotos w USA na dostawę minimum pięciu transportów amerykańskiej ropy naftowej

Mateusz Tkarski
Tankowiec St. Helen w listopadzie dostarczył 600 tys. baryłek ropy z USA dla Lotosu
Tankowiec St. Helen w listopadzie dostarczył 600 tys. baryłek ropy z USA dla Lotosu Przemysław Świderski
Grupa Lotos SA podpisała umowę terminową na dostawę amerykańskiej ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku. Kontrakt przewiduje dostarczenie drogą morską minimum 5 ładunków ropy. Umowa będzie realizowana w przyszłym roku.

- To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Od kilkunastu miesięcy Lotos konsekwentnie realizuje swoje założenia strategiczne w zakresie zwiększania bezpieczeństwa Polski w sektorze energii poprzez otwarcie się na zupełnie nowe, bezpieczne kierunki dostaw - mówi Marcin Jastrzębski, prezes Zarządu Grupy Lotos SA.

[Marcin Jastrzębski, prezes Grupy Lotos:

Pracownicy są dla nas bardzo ważni](https://plus.dziennikbaltycki.pl/marcin-jastrzebski-prezes-grupy-lotos-pracownicy-sa-dla-nas-bardzo-wazni/ar/c3-12442956 "Marcin Jastrzębski, prezes Grupy Lotos: <br>Pracownicy są dla nas bardzo ważni")

- Podpisana przez Lotos umowa z pewnością przyczyni się do budowy niezależności energetycznej Polski i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Konsekwentna dywersyfikacja źródeł dostaw energii to jeden z priorytetów polityki Ministerstwa Energii. Decyzje biznesowe spółek Skarbu Państwa stanowią istotny element jej realizacji - komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Obecnie co piąta baryłka ropy naftowej przerobiona przez rafinerię Lotosu pochodzi z kierunku innego niż wschodni. Dywersyfikacja surowcowa jest istotnym środkiem w procesie zapewnienia.

Grupa Lotos w zestawieniu TOP 100 najlepszych firm na Pomorzu
Kliknij w obrazek, aby dowiedzieć się więcej!
Najbogatsze firmy na Pomorzu

Przypomnijmy, że do gdańskiego Naftoportu płynie tankowiec transportujący 650 tys. baryłek (tj. ok. 80 tys. ton) amerykańskiej ropy gatunku WTI Midland dla Lotosu. To dla gdańskiego koncernu drugi transport ze Stanów Zjednoczonych, ale nie pierwszy z tego kontynentu. W listopadzie spółka sprowadziła 600 tys. baryłek ropy naftowej DSW (Domestic Sweet) z USA.

Tankowiec St. Helen w Naftoporcie w Gdańsku, 9 listopada 2017 (9.11.2017)

Naftoport w Gdańsku: Przypłynął tankowiec St. Helen z ropą z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki