Duże zaawansowanie prac przy modernizacji i adaptacji zabytkowych budynków opactwa pocysterskiego w Pelpinie

Materiał informacyjny Diecezji Pelplińskiej
Udostępnij:

Trwają prace przy modernizacji i adaptacji zabytkowych budynków opactwa pocysterskiego w Pelplinie realizowanych w ramach projektu utworzenia Kociewskiego Centrum Kultury, instytucji, która w oparciu o zasoby średniowiecznego opactwa pocysterskiego ma przyczynić się do wypromowania miasta i jego trwałego zaistnienia na turystyczno-kulturalnej mapie regionu, a nawet kraju. KCK będzie koordynatorem i animatorem działań zmierzających do tego celu, zarządzając obiektami wchodzącymi w skład zespołu pocystersko-katedralnego, który w 2014 r. uznany został Pomnikiem Historii Prezydenta RP. Inicjatywa Diecezji Pelplińskiej dofinansowana została przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nadrzędnym celem projektu jest ochrona dóbr kultury, a jego realizacji służy gruntowny remont i adaptacja na cele kulturalne trzech budynków na terenie dawnego opactwa, w tym dwu zabytkowych: XIX-wiecznego Domu Sióstr, Domu Bramnego, którego najstarsza część powstała jeszcze w XV wieku oraz pochodzącego z lat ’80 budynku biblioteki. KCK będzie operatorem obiektów – w Domu Bramnym funkcjonuje Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej, natomiast w dawnym Domu Sióstr powstanie Dom Artysty, a w bibliotece – Kociewskie Centrum Edukacji i Kultury (KCEK).

Obecnie roboty budowlane trwają przy wszystkich obiektach objętych projektem. Prace przy współczesnym budynku dawnej biblioteki, który znajdował się w najgorszym stanie, są już na ukończeniu. Wzmocniono konstrukcję budynku, wyremontowano jego dach, przeprowadzono na szeroką skalę zakrojone prace przy nowej adaptacji wnętrz: wymieniono okna, posadzki, drzwi, zmodernizowano instalacje elektryczną i sanitarną, zainstalowano windę, powstała nowa klatka schodowa, a także nowa elewacja.

W dawnym Domu Sióstr, w którym powstanie Dom Artysty, osuszono mury i założono izolację przeciwwilgociową, przeprowadzono także naprawy więźby dachowej. Trwa przebudowa wnętrz: zmodernizowano wszystkie instalacje: grzewczą, sanitarną, elektryczną i wentylacyjną, wydzielane są nowe pomieszczenia, wymieniane posadzki i drzwi wewnętrzne, powstała nowa klatka schodowa.

Postępują również prace przy Domu Bramnym: wykonano remont dachu z blacharką, a obecnie roboty przeniosły się do wnętrza, gdzie wzmocniono stropy oraz zmodernizowano instalacje elektryczną i sanitarną. Trwa wymiana tynków i posadzek, powstaną także toalety dostosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne. Przystąpiono także do odnowienia elewacji.

Budynki KCK zostaną też wyposażone w nowoczesne systemy przeciwpożarowe i monitoring.

Obiekty będą zapleczem lokalowym zarówno dla wszelkich wydarzeń kulturalnych, jak i stałych działań edukacyjnych KCK. W ramach swych zadań KCK będzie odpowiedzialne za przygotowanie nowej, uatrakcyjnionej i wzbogaconej oferty kulturalno-edukacyjnej, przeznaczonej zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców. Jej program przewiduje między innymi spacery po opactwie wraz z przewodnikiem, warsztaty historyczne, warsztaty edukacyjno-artystyczne, zajęcia etnograficzne, warsztaty muzyczne, klub książki, konkursy wiedzy o opactwie cysterskim, Pelplinie i Kociewiu, cztery wystawy stałe.

Istotnym elementem działalności nowej instytucji będzie również wspomaganie lokalnych inicjatyw kulturalnych, między innymi poprzez udostępnianie pomieszczeń innym organizacjom dla ich własnej działalności o charakterze kulturalno-edukacyjnym.

W ramach projektu utworzenia KCK prowadzone są również działania marketingowe, służące wypromowaniu pelplińskiego Opactwa i jego zasobów. Obejmują one m.in. intensywną aktywność w mediach społecznościowych: prowadzone są stale aktualizowane profile na portalach internetowych Facebook, Tweeter, Instagram, informujące zarówno o celach projektu oraz postępach prac, jak i prezentujące skarby kultury, jakimi dysponuje zespół pocystersko-katedralny w Pelplinie, czy historię Opactwa i zakonu cystersów. Powstała także strona internetowa, na której publikowane są wszystkie istotne informacje dotyczące projektu.

Całość prac zwieńczy zagospodarowanie terenu, na którym znajdują się budynki objęte projektem. Powstanie 1000 m2 trawników, przy których pojawią się nowe ławki, donice, kosze na śmieci.

Przypomnijmy: w listopadzie 2017 r. projekt Diecezji Pelplińskiej pn. „Utworzenie Kociewskiego Centrum Kultury – modernizacja i adaptacja zabytkowych budynków Opactwa Pocysterskiego w Pelplinie” uzyskał dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 12.482.821,83 zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, w ramach działania 8.1 osi priorytetowej VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 14.685.672,75 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki