Drzewa z boiska pójdą pod topór

  Drzewa z boiska pójdą pod topór

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kilkadziesiąt drzew musi pójść pod topór drwali, aby płyta boiska ze sztuczną murawą na bytowskim stadionie mogła mieć odpowiednie wymiary. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się tam prace przy jej budowie. Przetarg wygrała warszawska firma Polcout, która zaproponowała wykonanie inwestycji za 1 mln 550 tys. zł.
  - Mogliśmy już rozpocząć prace, ale czekamy na 330 tysięcy złotych z Ministerstwa Sportu - mówi burmistrz Ryszard Sylka. - W tym tygodniu powinniśmy te pieniądze otrzymać. Resztę, 1,3 miliona złotych, mamy już w budżecie.

  W kosztorysie nie została uwzględniona opłata za wycięcie drzew, m.in. dziewięć dębów, dziewięć brzóz, osiem rubinii akacjowych i osiem sosen.
  - Jest już zgoda na ich wycinkę - mówi starosta Jacek Żmuda-Trzebiatowski. - Wydział Ochrony Środowiska wycenił te drzewa na ponad 327 tysięcy złotych.

  Tyle właśnie powinno wpłacić miasto na konto powiatu. Jest jednak pewna furtka prawna. Po negocjacjach miejsko-powiatowych zastosowano ją. W miejsce wyciętych drzew posadzone zostaną nowe. Tu jednak jest pewien haczyk - muszą się przyjąć w ciągu trzech lat, bo inaczej trzeba będzie zapłacić całą kwotę, i to z odsetkami.

  - Nasadzimy drzewa wokół nowego boiska. Na pewno się przyjmą - zapewnia Marcin Chac, zastępca kierownika Wydziału Spraw Rolnych i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytowie. - Posadzimy, dla bezpieczeństwa, znacznie więcej niż 36 drzew. Niech chociaż połowa się przyjmie, to i tak będzie to więcej niż wycięliśmy. Poza tym te drzewa objęte będą specjalną opieką - dodaje.

  - Nie będziemy na pewno płacić za wycinkę. Dopilnujemy, aby te sadzonki się przyjęły. Pieniądze są potrzebne na inne cele - podkreśla burmistrz.

  Jeżeli prace przy sztucznej murawie się rozpoczną, zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w tym miesiącu, to pierwsze mecze na tym boisku zostaną rozegrane w październiku. Jesienią posadzone zostaną też drzewa. Przez wiele lat wyglądać będą bardzo skromnie.

  - Pod topór idą wspaniałe, dorodne drzewa. Mają po kilkadziesiąt, a nawet więcej lat. Szkoda ich. Tym bardziej, że to nie jedyna taka wycinka - mówi Andrzej Rekowski z Bytowa. - Jak tak dalej pójdzie, w mieście zabraknie zieleni. Sadzenie nowych nie do końca rozwiązuje problem. Drzewa rosną powoli.

  36 drzew - tyle trzeba będzie wyciąć na stadionie miejskim w Bytowie, aby poszerzyć boisko, którego budowa rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

  6,5 tys. - drzew posadzono w tym roku w Bytowie i okolicach. Niewiele mniej jednak, z różnych powodów, zostało ich ostatnio wyciętych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo