Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi terminal gazowy LPG w porcie gdańskim

Jacek Sieński
W gdańskim Porcie Północnym funkcjonuje już Terminal Przeładunku LPG Gaspol SA
W gdańskim Porcie Północnym funkcjonuje już Terminal Przeładunku LPG Gaspol SA Grzegorz Mehring
Zgodę na oddanie w dzierżawę przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA terenu pod budowę nowego terminalu gazowego w porcie wyraził Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa.

Na jej podstawie Ryszard Strzyżewicz, prezes ZMPG SA, podpisał umowę z Gdańsk LPG Terminal SA, umożliwiającą tej firmie dzierżawienie gruntów portowych przez 30 lat.

Tadeusz Zakrzewski, prezes Gdańsk LPG Terminal SA, zadeklarował, że na obszarze 36 500 m kw., przylegającym do nabrzeża Przemysłowego w wewnętrznym porcie gdańskim, zostaną zbudowane zbiorniki do składowania gazu skroplonego (LPG) i instalacje do jego przeładunków. Zbiorniki gazu będą miały łączną pojemność prawie 15 tys. m sześc. Będzie to pierwszy w Polsce ogólnodostępny terminal LPG. Spółka Gdańsk LPG Terminal, będąca nowym partnerem ZMPG SA, zobowiązała się do zrealizowania projektu, którego wartość szacowana jest na przynajmniej 25 mln zł. Zakończenie pierwszego etapu budowy i oddanie terminalu LPG do użytku ma nastąpić w połowie przyszłego roku. Docelowo przeładunki roczne mają osiągnąć w nim do 250 tys. ton gazu.

Gdańsk LPG Terminal SA będzie drugim w porcie gdańskim rejonem przeładunkowym skroplonego propan- butanu. Pierwszy, jakim jest Terminal Przeładunku LPG Gaspol SA, od lat funkcjonuje w Porcie Północnym. Drugi terminal LPG pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu na propan-butan na rynku pomorskim. Natomiast ZMPG SA uzyska przychody z dzierżawy terenu zajmowanego przez terminal i wpływy z opłat portowych, uiszczanych przez przypływające do niego statki gazowe.

W terminalu będą obsługiwane nieduże gazowce LPG o pojemności od 500 do 4 tys. ton, zawijające do Gdańska regularnie i w krótkich odstępach czasu. Skroplony gaz będzie ekspediowany do odbiorców zarówno cysternami kolejowymi, jak i samochodowymi.

Gaz - LPG

LPG (Liquified Petroleum Gas) jest skroploną mieszaniną gazów propan i butan, ulegającą skropleniu w temperaturze pokojowej przy ciśnieniu od 2,2 do 4 atmosfer. Zatem można go przechowywać w temperaturze otoczenia w stanie ciekłym pod stosunkowo niskim ciśnieniem. LPG uzyskuje się, jako produkt uboczny, w procesie rafinacji surowej ropy naftowej (2 proc. masy rafinowanej ropy), a także - z gazu ziemnego. Ma on szerokie zastosowanie w przemyśle, rolnictwie, chemii, transporcie (paliwo do napędu samochodów) i w gospodarstwach domowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki