Drugi protest przy lotnisku

  Drugi protest przy lotnisku

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Protest przeciwko planowanej likwidacji odcinka ul. Słowackiego będzie kontynuowany - taka decyzja zapadła na spotkaniu osób zaangażowanych w akcję. Odbędzie się on na przełomie lutego i marca.
  Pierwsza blokada przejść dla pieszych w okolicy lotniska odbyła się 14 listopada 2008 r. Wówczas swoje niezadowolenie z planowanego zamknięcia bezpośredniego dojazdu do węzła Matarnia demonstrowało kilkudziesięciu mieszkańców Banina, Rębiechowa i Miszewa.

  - Tydzień temu ogłoszono, że prezydent Gdańska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, gdzie nie przewiduje się budowy alternatywnego połączenia drogowego, które miało zastąpić likwidowany odcinek ul.
  Słowackiego - informuje Mirosław Żeromski, radny z Banina. - Rozmawialiśmy o tym na grudniowym spotkaniu negocjacyjnym z udziałem marszałka pomorskiego, wiceprezydenta Gdańska Marcina Szpaka, przedstawicieli zarządu dróg i portu lotniczego w Rębiechowie oraz samorządu gminy Żukowo. Byliśmy zgodni, że połączenie drogowe pomiędzy ul. Spadochroniarzy w Gdańsku a Rębiechowem jest bardzo ważne, potrzebne i ma pełnić rolę połączenia lokalnego.

  Dalsze rozmowy zostały przesunięte do czasu ustalenia przebiegu Trasy Kaszubskiej z Lęborka do Trójmiasta. Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wstępnie wytypował wlot Trasy Kaszubskiej na węźle w Owczarni.

  - Mimo upływu 40 dni od spotkania ani władze Gdańska, ani portu lotniczego nie udzieliły nam odpowiedzi, co dalej z budową drogi alternatywnej - kontynuuje Mirosław Żeromski. - O wszystkich poczynaniach portu lotniczego i władz Gdańska miał być informowany burmistrz Żukowa.

  - Żadne informacje do mnie nie wpłynęły - twierdzi Albin Bychowski, burmistrz Żukowa. - Od maja postulujemy wybudowanie nowej drogi i monitorowanie terenu gminy pod względem uciążliwości wynikających z sąsiedztwa lotniska. Protestujący mieszkańcy uważają, że tysiące kierowców utkną w korkach na ulicach Nowatorów i Budowlanych, bo nie są one przygotowane na przyjęcie 20 tys. pojazdów na dobę. To spowoduje paraliż komunikacyjny.
  Remont ul. Nowatorów trwa.

  - Podpisaliśmy umowę z firmą Skanska na modernizację obu ulic i firma przystąpiła w grudniu do pierwszych robót - informuje Andrzej Lemański, kierownik wydziału inwestycji Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Teraz ze względu na pogodę roboty zostały przerwane. Projektanci ponownie analizują, jaki rodzaj skrzyżowania będzie optymalny dla przecięcia ulic Budowlanych i Nowatorów.

  Poprzedni projekt był sprzed pięciu lat, a od tego czasu ruch wzrósł o 30 proc. i to może mieć istotny wpływ na wybór wariantu - rondo czy skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Będzie on znany do końca stycznia. Do końca września Skanska zakończy całą inwestycję - remont i poszerzenie ulic do siedmiu metrów, budowę ścieżki rowerowej po jednej stronie, a chodnika po drugiej stronie drogi. Projekt przewiduje oświetlenie całego ponad czterokilometrowego odcinka drogi. Jeśli port lotniczy wcześniej rozpocznie swoją rozbudowę, zapewnia, że wykona tymczasową drogę objazdową z płyt, by nie zablokować ruchu w okolicy lotniska.

  - Rozbudowa portu lotniczego ma pochłonąć 500 mln zł - dodaje Żeromski. - Przy takich wydatkach budowa ok. dwóch kilometrów drogi za kilka milionów złotych nie byłaby dla inwestora zbyt wielkim obciążeniem, a mieszkańcom Gdańska i sąsiednich wsi nie skomplikowałaby życia. Dlatego znowu zaprotestujemy przeciw ignorowaniu naszych potrzeb.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo