Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi dzień festiwalu Globaltica [ZDJĘCIA]

Lechosław Dzierżak
Drugi dzień Festiwalu Globaltica
Drugi dzień Festiwalu Globaltica Piotr Hukało
Festiwal Kultur Świata Globaltica wystartował w środę polskim akcentem. W Starej Wozowni w Gdyni Kolibkach w środę odbył się koncert i potańcówka z polską muzyką ludową w wykonaniu kapeli Brodów. W czwartek scena została zdominowana przez instrumenty i głosy wpisane na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wystąpił ALY KeïTA, który zagrał na bulafonie - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie perkusyjnym. Instrument ten na listę UNESCO został wpisany w 2012 roku. Głosem zachwycili panowie z TENORES DI BITTI. Pochodzący z małej wioski Bitti w Sardynii. Najstarsze ślady tej wyjątkowej muzycznej formy ekspresji odnaleziono na wazie datowanej na rok 3000 przed naszą erą. “Śpiew tenorowy” uznany jest przez UNESCO za Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

GLOBALTICA 2017. KTO JESZCZE ZAGRA?

Piątek to dzień w którym zespoły wyjdą z cienia starej wozowni na scenę plenerową umieszczoną w kolibkowskim parku. Usłyszymy TRAD.ATTACK! z Estonii, ALSARAH & THE NUBATONES (Sudan / USA), LA YEGROS (Argentyna), BOLLYWOOD BRASS BAND feat. JYOTSNA SRIKANTH (Indie / Wielka Brytania). Za to w starej wozowni odbędą się warsztaty muzyczne i prezentacja: „Pansori – tradycja muzyczno-teatralna Korei Południowej”. Poprowadzą je muzycy z grupy SONGHEE PANSORI LAB. Odbędzie się spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, reporterem, autorem "Raportu o stanie świata" w radiowej Trójce i innych audycji radiowych wokół jego ostatnich książek "Ziarno i krew" i "Żar". Warto udać się na Kolibki już od 17:00.

Zobacz też: Festiwal Kultur Świata Globaltica 2017 w Gdyni - dzień pierwszy [ZDJĘCIA, PROGRAM]

W sobotę na scenie głównej zagrają - REFUGEES FOR REFUGEES (Irak / Syria / Afganistan / Pakistan / Tybet), DAGADANA (Polska / Ukraina / Mongolia), SONGHEE PANSORI LAB (Korea Południowa) oraz PAT THOMAS & KWASHIBU AREA BAND (Ghana). Spotkania i warsztaty zaczną się już od 11:00. Warsztaty muzyczno-taneczne: „Tradycyjne tańce estońskie” poprowadzą muzycy grupy TRAD.ATTACK! Odbędzie się spotkanie z Robertem Czerniakiem i Joachimem Czerniakiem z akcji „Podróże do granic”, 10 000 kilometrów rowerem po Australii. Niezwykła historia ojca i syna, którzy razem walczą z rakiem. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotogramów i ilustracji tematycznie powiązanych z książką „Roraima - góra bogów". Teatr Gdynia Główna wystawi sztukę „Czerwony Kapturek – Trochę inna historia”, a dla dzieci odbędą się warsztaty „Taneczne wigibasy w rytmach etno”

Niedziela to ostatni dzień festiwalu. Podczas niego już nie będzie koncertów na scenie głównej. Całość nabierze formy pikniku - „Piknik z nomadami z Sahary”. Podczas pikniku marokańscy muzycy z grupy CHIGAGA prezentować będą swoją muzykę, tradycyjne stroje oraz rytuał parzenia marokańskiej herbaty miętowej. w TuBazie odbędą się warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży, a na polance warsztaty teatralno-plastyczne dla dzieci od 5 lat w oparciu o książkę pt."Swimmy" Leo Lionni.

Wstęp na wszystkie warsztaty i wybrane koncerty jest bezpłatny. Na te na scenie głównej 30/35zł za dzień. Niedziela jest dniem całkowicie bezpłatnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki