Druga tura wyborów prezydenckich w Austrii zostanie powtórzona

Sylwia Arlak (AIP)Zaktualizowano 
Trybunał Konstytucyjny Austrii orzekł, że druga tura wyborów prezydenckich jest nieważna. Głosowanie, w którym zwyciężył Alexander Van der Bellen zostanie więc powtórzone z "powodu nieprawidłowości i niedociągnięć" – podaje agencja AFP.

Van der Bellen miał zostać zaprzysiężony na urząd prezydenta 8 lipca. Trybunał Konstytucyjny zdecydował inaczej. - Drugą turę wyborów prezydenckich w Austrii przeprowadzoną 22 maja należy powtórzyć z powodu nieprawidłowości – czytamy w komunikacie austriackiego Trybunału Konstytucyjnego. Do nadużyć miało dojść w 94 z 117 okręgów wyborczych.

Podkreśla się, że w niektórych okręgach głosy oddane pocztą liczyły osoby nie mające do tego uprawnień. Dodatkowo, otwierano je, a częściowo nawet zliczano przed godz. 9 rano następnego dnia po głosowaniu. Póki co, nie wiadomo kiedy odbędzie się druga tura. Trybunał poinformował jedynie, że głosowanie odbędzie się w całym kraju. Obowiązki szefa państwa ma przejąć trzyosobowe prezydium niższej izby parlamentu, Rady Narodowej. Co ciekawe, w jej skład wchodzi wielki przegrany drugiej tury - Norbert Hofer.

- Decyzja Trybunału jest podyktowana głównie troską o stan naszej demokracji. Tutaj nie ma zwycięzców, ani przegranych, chodzi przede wszystkim o zasady i przestrzeganie prawa. Nie chcemy, aby ktokolwiek miał wątpliwości co do tego, że Austria jest demokratycznym państwem prawa - mówił lider skrajnie prawicowej partii FPO Heinz-Christian Strache.

Przypomnijmy, że to Austriacka Partia Wolności (FPOe) zaskarżyła w Trybunale Konstytucyjnym wynik drugiej tury wyborów. Wówczas jej kandydat Hofer przegrał niewielką liczbą głosów (niecałe 31 tys.) z Alexandrem Van der Bellenem. Wątpliwość budziły m.in. wyniki z komisji wyborczych gdzie według obliczeń frekwencja wielokrotnie wyniosła ponad 100%.Sam kandydat prawicy, Hofer po ogłoszeniu wyniku podkreślał, że nie widzi powodów, by doszukiwać się oznak fałszerstwa.

Tegoroczne wybory wzbudziły ogromne emocje wśród Austriaków i światowych mediów. To w końcu pierwszy plebiscyt od roku 1992, w których doszło do drugiej tury. Pierwszą z nich, która odbyła się 24 kwietnia wygrał Hofer. Jeśli to właśnie ten polityk ostatecznie odniósłby zwycięstwo byłby pierwszym skrajnie prawicowym prezydentem w krajach UE. Do tej pory austriaccy prezydenci wywodzili się tylko z tych dwóch ugrupowań - Socjaldemokratów oraz Partii Ludowej.

Hofer pociągnął przede wszystkim tych, którzy m.in. byli przeciwni fali imigrantów, która docierała i wciąż dociera do Europy, w tym również do Austrii. Sprawy imigracji były kluczem jego kampanii wyborczej.

W ubiegłym roku Austria przyznała azyl około 90 tysiącom ludzi. Polityk ma 45 lat i z wykształcenia jest technikiem lotniczym. Pochodzi z Burgenlandu, austriackiego regionu położonego na południu kraju. Jest wielkim miłośnikiem broni. 72-letni Alexander Van der Bellen, jest z wykształcenia ekonomistą. W latach 1997 - 2008 był liderem Zielonych - Zielonej Alternatywy, które kładzie nacisk na m.in. ekologię.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Materiał oryginalny: Druga tura wyborów prezydenckich w Austrii zostanie powtórzona - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

JudeoEuropa się wali.Aj waj,aj waj.Co to będzie?

T
Tom

Co na to elyty z Peło PSL Pawlaki, Bure ... itd ?

s
sceptyk

wykopać te biurwy z Brukseli!

g
gg

polska z małej, Austria, Austriaków, Austrii z dużej, nawet z wielkiej! Tego was uczą ci agenci w radyjku?

O
Oszołom z radia Maryja

U nas sad najwyższy przyklepał sfałszowane wybory samorządowe z 2014roku. Lewactwo jak widać wszędzie próbuje mataczyć ale tam tj w Austrii powiedziano takim praktykom mocne nie i wybory do powtórki a u nas to przyklepano i kłamliwie powiedziano ze wszystko było ok. Dobrze by było by austriacki trybunał wziął pod lupę nasze wybory z 2014 roku i wydał stosowna opinie szkoda ze tylko opinie. Rzeplinski patrz i ucz die od Austriaków jak powinien prawidłowo pracować trybunał konstytucyjny i sad najwyższy !

O
Oszołom z radia Maryja

U nas sad najwyższy przyklepał sfałszowane wybory samorządowe z 2014roku. Lewactwo jak widać wszędzie próbuje mataczyć ale tam tj w Austrii powiedziano takim praktykom mocne nie i wybory do powtórki a u nas to przyklepano i kłamliwie powiedziano ze wszystko było ok. Dobrze by było by austriacki trybunał wziął pod lupę nasze wybory z 2014 roku i wydał stosowna opinie szkoda ze tylko opinie. Rzeplinski patrz i ucz die od Austriaków jak powinien prawidłowo pracować trybunał konstytucyjny i sad najwyższy !

G
Gość

Brawo austriackiemu TK, bo czuć prawo i odpowiedzialność za kraj! W Austrii liczyli... liczyli... i grubo się przeliczyli.
Pamiętam komunikat: „Wybory prezydenckie wygrywa Jarosław Kaczyński”. Liczyli... liczyli... po północy już przegrał!
Nie będzie przesadą ani błędem, jeśli się powie, że wybory to w zasadzie jeden przekręt, i nieważnym w jakim kraju.
JKM ma rację: monarchia i neutralność! Jak król nakaże żytko siać, będzie siane. Jak król nakaże plony zbierać, będą
zbierane i co do jednego ziarna. I naturalnie, już bez serwowania tych lewicowych dyrdymałów o ich demokracji.
Opozycję wobec króla, prowadzącą zdrady za judaszowe srebniki w obcych mediach i dworach, odesłano by do pracy
w dalekomorskich posiadłościach. I wtedy tacy dworzanie prędko by zrozumieli, że mają króla, że muszą go słuchać.

G
Gość

również posuwa się do fałszerstw.
To postępująca tendencja w całym euro-kołchozie. Ony inaczej nie potrafią.
Jak przegrają uczciwie, to i tak nie zaakceptują uczciwych wyborów.
Podobnie, jak te nasze oszołomy z PO-Petru-KOD.

E
Ed

Czerwoni w odwrocie !! Gonic tą neobolszewie , za nim zrobią nam Euroislam!

Dodaj ogłoszenie