Drony opracowane przez Akademię Marynarki Wojennej wśród najlepszych projektów bezzałogowców dla wojska

Mateusz Tkarski
materiał prasowy
Trzy projekty z Akademii Marynarki Wojennej wyróżnione w konkursie na bezzałogowy system powietrzny (BSP) oraz bezzałogowy system morski(BSM).

Rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Wśród wyróżnionych były 3 projekty z Akademii Marynarki Wojennej, które otrzymały I i III nagrodę w kategorii operacyjno-rozpoznawczej oraz II nagrodę w kategorii amunicja krążąca, w której nie przyznano I miejsca.

W kategorii operacyjno-rozpoznawczej pierwsze miejsce otrzymały dwa zespoły AMW i WAT. Zespół Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie kpt. mar. mgr inż. Przemysław Chrabąszcz, doktorant i Karol Szumacher, student, za opracowanie projektu o kryptonimie Neogobius -1. Jest to wielozadaniowy bezzałogowy system morski przeznaczony m. in. do rozpoznania oraz holowania obiektów pływających o masie do 3 t. Zespół z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za opracowanie projektu o kryptonimie AZOR. Jest to bezzałogowy system morski, którego celem jest wykrywanie obiektów podwodnych oraz badanie dna z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Natomiast III miejsce w tej samej kategorii otrzymał mar. pchor. Łukasz Paziewski za projekt „Delata-Persei”. Tu warto wspomnieć, że bazuje on na funkcjonowaniu łodzi semi-submarine, której pokład znajduje się kilka centymetrów nad powierzchnią wody. Dzięki niskiemu profilowi BSM jest trudno dostrzegalny, co umożliwia obserwację oraz śledzenie obiektów w ukryciu.

Z kolei w kategorii amunicja krążąca komisja konkursowa nie przyznała I miejsca. II miejscem został wyróżniony zespół z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz zespół studentów z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. W skład zespołu AMW wchodzili: doktoranci kpt. mar. mgr. inż. Leszek Pietrukaniec i kpt. mar. mgr. inż. Michał Przybylski, studenci wojskowi bsmt pchor. inż. Daniel Powarzyński i bsmt pchor. inż. Jarosław Lewandowski oraz studenci cywilni Bartosz Łażewski Jakub Hałas. Stworzono konstrukcję biomimetycznego pojazdu podwodnego, którego zadaniem jest realizacja misji w zespole kilku pojazdów. Na podstawie opracowanych projektów zbudowano trzy identyczne pojazdy wyposażone w sensory, które mogą zrealizować zaprogramowaną misję w zespole lub samodzielnie.

Konkurs skierowany był do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Wartość nagrody głównej w poszczególnych kategoriach wyniosła po 50 tys. zł.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie