Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dron będzie monitorował jakość powietrza w Tczewie. To latające laboratorium! Jeszcze w tym roku pojawi się też ekopatrol

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Dron i eko-patrol sprawdzą jakość powietrza w Tczewie
Dron i eko-patrol sprawdzą jakość powietrza w Tczewie Sławomir Kowalski/Dziennik Baltycki
Miasto Tczew pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na zakup drona do monitoringu jakości powietrza. Urządzenie będzie swego rodzaju latającym laboratorium – mierzyć będzie kluczowe parametry jakości powietrza na terenie miasta, ma również pełnić funkcję prewencyjną. Po specjalistycznym przeszkoleniu i uzyskaniu odpowiednich uprawnień z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, obsługiwać je będą strażnicy miejscy. W tym roku na ulice miasta a też wyjechać ekopatrol.

Dron i eko-patrol sprawdzą jakość powietrza w Tczewie

Na zakup drona do monitoringu jakości powietrza miasto uzyskało 20 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W niedługim czasie do Straży Miejskiej w Tczewie trafi również w pełni elektryczne auto, zakupione z miejskich środków. Będzie ono patrolowało tczewskie ulice już za miesiąc.

– Jeżeli oba zamówienia zostaną zrealizowane zgodnie z planem, eko-patrol wyjedzie na ulice miasta jeszcze w tym roku – informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu.

Monitorowanie jakości powietrza w Tczewie jest bardzo istotne nie tylko z uwagi na duże natężenie ruchu oraz używanie paliw stałych do ogrzewania domów. W mieście funkcjonują też różne przedsiębiorstwa, również te, które w procesie produkcji wykorzystują materiały niebezpieczne.

Według spisu urzędu miejskiego, firm wykorzystujących materiały niebezpieczne na terenie Tczewa jest aż 16. Straż miejska cyklicznie otrzymuje zgłoszenia dotyczące nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z ośrodków fabrycznych.

Największym jednak problemem obniżającym jakość powietrza w Tczewie są paleniska gospodarstw domowych. Największe skupisko domów nadal ogrzewanych węglem, chociaż z roku na rok jest ich coraz mniej, występuje na starym mieście. W 2020 roku straż miejska wykonała 204 interwencje na podstawie Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach art. 191 oraz Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (spalanie odpadów). Uciążliwy dym z kominów odnotowano aż dla 193 nieruchomości.

Mieszkańcy Oksywia mogli skorzystać z porad Straży Miejskiej na temat palenia w piecu

Jak ograniczyć kopcenie i zwiększyć wydajność grzania w piec...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki