Droga krzyżowa i epitafium w renowacji

  Droga krzyżowa i epitafium w renowacji

  Aleksandra Christyniuk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  179 tysięcy złotych przyznali na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni na dofinansowanie prac konserwatorskich przy kilku zabytkach, znajdujących się w kościołach lub przy nich.
  - Pieniądze trafią m.in. na odrestaurowanie XVII-wiecznego epitafium i XV-wiecznej grupy tzw. Ukrzyżowania, znajdujących się w kościele Mariackim w Słupsku, oraz na konserwację oświetlenia i małej architektury wokół kościoła Najświętszego Serca Jezusowego - wyjaśnia Grażyna Kowalska, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury.

  Prace przy renowacji niektórych zabytków już trwają.
  - Renowacji poddawana jest grupa pasyjna z kościoła Mariackiego - mówi Zdzisław Daczkowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Pieniądze pochodzą zarówno z dotacji ratusza, jak i od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Grupa "Ukrzyżowanie" z kościoła Najświętszej Marii Panny w Słupsku to jeden z najcenniejszych późnogotyckich zabytków. Robimy jej pełną konserwację - zmieni się jej wygląd, nawet kolor.

  Grupa pasyjna "Ukrzyżowanie" zachowała się z pierwotnego, gotyckiego wyposażenia kościoła. Przedstawia Chrystusa na krzyżu, a pod nim Matkę Boską Bolejącą i św. Jana. Nad postaciami i pod stopami Chrystusa widać anioły z atrybutami Męki Pańskiej. Ramiona krzyża zdobione są płaskorzeźbami symboli ewangelistów. Autorem tego dzieła był prawdopodobnie mistrz Paweł z Gdańska.

  Drugim odnawianym zabytkiem jest epitafium z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego i klęczącymi postaciami, w bogato rzeźbionej ramie, pochodzące z połowy XVII wieku. Prace konserwatorskie przy tych zabytkach powinny zakończyć się pod koniec listopada.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo