Droga do granicy otwarta

  Droga do granicy otwarta

  Marcin Pszczółkowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do ruchu oddano ponad 50-kilometrowy odcinek drogi S-22 - od węzła Wschód koło Elbląga (gdzie S-22 łączy się z trasą krajową nr 7), do przejścia granicznego w Grzechotkach w powiecie braniewskim. Budowa trwała blisko dwa lata i kosztowała 482 mln zł. Droga prowadzi do granicy z Federacją Rosyjską.
  Inwestycja była prowadzona na ogromną skalę. Wybudowano jednojezdniową drogę ekspresową klasy "S", zbudowano i przebudowano 49 obiektów inżynierskich. Powstały nowe węzły w Wilkowie, Błudowie, Chruścielu i Maciejewie. Wybudowano drogi dojazdowe. Stworzono dwa specjalne przepustowe przejścia dla zwierząt.

  W środę, podczas oficjalnego otwarcia odcinka, pojawili się: wojewoda warmińsko-mazurski, Marian Podziewski, marszałek Jacek Protas, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i wykonawcy robót.

  - Udało się oddać do użytku odcinek drogi po naszej stronie - cieszy się Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. - Po stronie rosyjskiej nie jest jednak tak dobrze. Tam prace ciągle trwają. Prawdopodobnie zostaną zakończone w drugiej połowie 2010 r. Droga odciąży teraz ruch graniczny na przejściach w Bezledach oraz w Mamonowie. Wyprowadzi także ruch ciężkich samochodów z Fromborka i Braniewa.

  Zadanie było współfinansowane ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w wysokości 35,66 proc.

  - W związku z przebiegiem drogi S-22 przez cenne przyrodniczo tereny, objęte ochroną w ramach Natura 2000, prowadzono zakrojone na szeroką skalę prace odbudowy środowiska naturalnego. Ich zakres objął ponad 600 hektarów terenu przyległego do drogi, na którym zadbano o zachowanie odpowiednich warunków życia dla gatunków chronionych - mówi Anna Wypych-Namiotko z Ministerstwa Infrastruktury.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo