Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastyczne podwyżki cen gazu w Pucku. Nawet o 170 procent! Samorządowcy apelują do premiera

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Od 1 października 2021 r. ceny gazu dla mieszkańców Pucka (i każdego klienta firmy G.EN. Gaz) drastycznie wzrosły. Podwyżki są tak szokujące, że samorządy powiatu puckiego (również powiatów w całym kraju) robią, co mogą, by nowe ceny przywrócić do cen na kieszeń każdego mieszkańca czy instytucji. O ile wzrosły ceny gazu w Pucku?

Drastyczny wzrost cen gazu w Pucku

W raportach samorządowych mówi się o wzroście cen gazu od dostawcy G.EN. Gaz o nawet 170%. Sięgnęliśmy więc do naszych prywatnych (domowych) rachunków za gaz z tej firmy, by mieć finansowy obraz sprawy.

Do 30 września 2021 stawka za 1 kWh wynosiła 8,01 gr. Od 1 października 2021 stawka ta wzrosła do 21,78 gr/kWh.

Jak odzwierciedla się to w rachunkach? W 2020 roku za październik i listopad razem zapłaciliśmy niecałe 703 zł. W 2021 r. rachunek za ogrzewanie gazowe w samym październiku wyniósł prawie 844 zł!

Dla wielu to znaczna część wypłaty! A skąd wziąć finanse na inne rachunki, nie wspominając o żywności i innych zobowiązaniach? Tak drastyczne podwyżki cen gazu mogą pozostawić wiele domostw bez ogrzewania na zimę bądź z ogromnymi długami, których nie będą w stanie spłacić.

Nie tylko mieszkańcy domów i mieszkań są w trudnej sytuacji, gdyż samorządy również - te muszą utrzymywać m.in. szkoły, a tu rachunki liczy się w kilku, i kilkunastu tysiącach zł, co przy takich podwyżkach daje niewyobrażalne obciążenie budżetowe.

Władze Pucka natychmiast po ogłoszeniu podwyżki cen zorganizowały ankietę dla mieszkańców miasta, a starosta powiatu puckiego w imieniu mieszkańców poszkodowanych przez drastyczne podwyżki cen gazu, spotkał się z innymi samorządowcami z całej Polski w siedzibie głównej G.EN. Gazu w Tarnowie Podgórnym, by zapytać zarząd dostawcy gazu o powody podjętych działań.

- 19 października 2021 r. w Tarnowie Podgórnym spotkali się włodarze z blisko 40 gmin, z pięciu województw oraz dwóch starostów (powiaty: pucki i milicki) - mówi Jarosław Białk. - Celem spotkania było wypracowanie wspólnej strategii działania protestu wobec drastycznych podwyżek cen gazu, jakie dotknęły mieszkańców.

W spotkaniu uczestniczył także członek Zarządu G.EN. GAZ ENERGIA Ireneusz Sawicki, a także posłowie Waldy Dzikowski i Jakub Rutnicki. Obrady były transmitowane na żywo, a na sali były obecne najważniejsze redakcje ogólnopolskie i lokalne.

Całość można obejrzeć tutaj:

G.EN. Gaz: podwyżki cen gazu wynikają jedynie ze zmiany cen surowca, a my, jako sprzedawca, nie mamy na to wpływu

- Niestety w opinii samorządowców tłumaczenia spółki nie były zadowalające, dlatego zostały przygotowane wystąpienia do rządowych instytucji i urzędów: Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych - wyjaśnia Jarosław Białk. - Podpisali je wszyscy obecni na sali włodarze.

Uczestnicy zjazdu w Tarnowie Podgórnym powołali Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Przeciwko Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu, w którego skład wchodzą:

  • Koordynator krajowy: Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego
  • Koordynatorzy regionalni: Jarosław Białk, starosta pucki (woj. pomorskie); Paweł Czuliński, burmistrz Twardogóry (woj. dolnośląskie); Waldemar Miśko, burmistrz Karlina (woj. zachodniopomorskie); Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa (woj. wielkopolski – część wschodnia); Tomasz Szulc, burmistrz Opalenicy (woj. kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie – cz. zachodnia).

Podpisane wystąpienia wraz z kopami list z podpisami mieszkańców zostały wysłane do odpowiednich urzędów.

Swój sprzeciw wobec tak drastycznych podwyżek cen wyraziło blisko 20 tys. osób - to prawie połowa klientów G.EN. Gazu.

28 października 2021 r. władze powiatu puckiego wystosowały także apel do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję w tej sprawie. W dokumencie podkreślono m.in., że ww. konsekwencją podwyżek będzie wzrost kosztów utrzymania szkół, placówek kultury i innych obiektów użyteczności publicznej. Wzrost cen gazu dramatycznie obniży też jakość zdrowia i życia wielu mieszkańców.

Natomiast 2 listopada 2021 r. Rada Miasta Puck podjęła uchwałę w sprawie apelu do premiera RP dotyczącego podwyżek cen gazu, w której czytamy:

Rada Miasta Puck z wielkim zaniepokojeniem przyjęła informację o bezprecedensowym wzroście cen gazu na terenie miasta Puck obowiązujących od dnia 1 października 2021 r. Zgodnie z nim odbiorcy, którym paliwo dostarcza
G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. zapłacą za gaz nawet o 170 procent więcej. W tym samym czasie podwyżka dostarczanego gazu przez innego dostawcę PGNiG S.A. wyniosła ok. 10 procent. Niezrozumiały dla nas mechanizm i drastyczny wzrost cen gazu uderza w całą społeczność lokalną. Wysokie ceny gazu podwyższają koszty działalności przedsiębiorstw, a także wydatki gospodarstw domowych. Wpłyną one również na działalność puckiego samorządu, który poniesie zdecydowanie większe koszty utrzymania szkół, instytucji kultury oraz innych obiektów użyteczności publicznej. W związku z tym Rada Miasta Puck, zaniepokojona tymi działaniami, oczekuje wyjaśnień i ustalenia stanu faktycznego czy dostawca gazu działający na terenie miasta Puck nie wykorzystuje swojej monopolistycznej pozycji na rynku. Od kilku już lat, ostatnio przy nieco większej intensyfikacji działań, miasto Puck, w ramach walki ze smogiem podejmuje działania zachęcające mieszkańców do wymiany starych, nieefektywnych źródeł ogrzewania na ekologiczne, m.in. gazowe. Przykładem tych działań jest program "Lepsze powietrze w moim Pucku" przyjęty uchwałą nr XXXVIII/6/2021 Rady Miasta Puck w dniu 25.02.2021r. (planowany jest podobny celowy program w przyszłym roku). Nie sposób nie wspomnieć o ogólnokrajowych programach "Czyste Powietrze" i ”Stop Smog", w których również bierzemy udział. Wszystko to ma realny wpływ na wspólny interes - czyste powietrze. Niestety obecnie nałożone ceny gazu są tak wysokie, że wielu mieszkańców nie będzie stać na ogrzanie domu przy wykorzystaniu nowej instalacji gazowej, której montaż wiązał się z poniesieniem niemałych kosztów. W trosce o dobro całej społeczności lokalnej miasta Puck apelujemy o ponowną weryfikację nałożonych cen dostarczanego paliwa, a także o ich niezwłoczne obniżenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki