MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczny spadek ofert i podejmujących pracę. Taki był kwiecień na rynku pracy w Gdańsku

MT
Krzysztof Kapica
W kwietniu zna terenie Gdańskiego Urzędu Pracy zarejestrowanych zostało łącznie 849 nowych bezrobotnych, to o 124 osoby więcej niż w marcu, a ogólna liczba zarejestrowanych wzrosła do 7 038 bezrobotnych - wzrost o 606 zarejestrowanych.

Według wstępnych danych GUP stopa bezrobocia w Gdańsku wyniosła w kwietniu 2,8%, co stanowi wzrost o 0,3 punktu procentowego, w ujęciu miesiąc do miesiąca. Na oficjalne dane trzeba będzie jednak poczekać do drugiej połowy maja, wówczas opublikuje je GUS.

- W sposób wyraźny widoczny jest spadek rejestrowanych w GUP wolnych miejsc pracy. W kwietniu przedsiębiorcy zgłosili 1 298 miejsc pracy wobec 1 800 w marcu (o 502 miejsca pracy mniej w ujęciu miesiąc do miesiąca) - informuje Łukasz Iwaszkiewicz, doradca klienta biznesowego, Dział Marketingu i Współpracy z Pracodawcami, Gdański Urząd Pracy.

W minionym miesiącu zarejestrowaliśmy również 2 nowe zawiadomienia o konieczności przeprowadzenia zwolnień grupowych (w marcu były to 4 firmy). Pierwsze z nich pochodzi od firmy Cognizant Technology Solution Poland i nie jest ono związane z ekonomicznymi skutkami trwającej epidemii. Drugie ze zwolnień zgłosił w kwietniu przedsiębiorca Casino sp. z o.o. i zapowiedział iż jest to wywołane pandemią coronawirusa. Również w kwietniu firma AMGS Group podjęła decyzję o wycofaniu się z organizacji zwolnień grupowych zgłoszonych do GUP w marcu br.

- W najnowszych danych na uwagę zasługuje zauważalny wzrost stopy bezrobocia. Nastąpił on, mimo iż liczba rejestrujących się w kwietniu bezrobotnych była jedynie nieznacznie wyższa niż w marcu br. oraz mimo malejącej liczby nowych zwolnień grupowych. Wszystko to może sugerować, że wzrost stopy bezrobocia był po części spowodowany nie postępującą likwidacją miejsc pracy w przedsiębiorstwach, co o ponad połowę mniejszą liczbą podjęć pracy przez osoby bezrobotne zarejestrowane w GUP (o 55% w porównaniu do marca br.). Co było konsekwencją m.in. zawieszenia procesów rekrutacyjnych, mniejszej liczby zgłaszanych miejsc pracy oraz zawieszenia realizacji aktywnych form wsparcia organizowanych przez GUP (staży, szkoleń czy dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej) - dodaje Łukasz Iwaszkiewicz.

MiesiącStopa bezrobociaLiczba bezrobotnychLiczba bezrobotnych zarejestrowanych w danym miesiącuLiczba podjęć pracy
Marzec 20202,5%6 432725444
Kwiecień 20202,8% (prognoza GUP)7 038849200

Analogiczne procesy obserwowane są również w powiecie gdańskim. Tam topa bezrobocia w kwietniu wyniesie wg szacunków GUP 4,3% (wzrost o 0,4 punktu procentowego), a liczba zarejestrowanych zwiększyła się z 1687 do 1841 bezrobotnych. Podobnie jak w przypadku Gdańska, również w powiecie nastąpił wyraźny spadek rejestrowanych miejsc pracy z 919 do 548 oraz spadek podjęć pracy przez osoby bezrobotne (ze 100 w marcu do 54 w kwietniu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki