Dramatyczny mecz w Zabrzu. MMTS Kwidzyn lepszy od Górnika

Rafał Cybulski
Robert Kazaniecki
Szczypiorniści MMTS mieli w tym meczu słabsze momenty i minuty, gdy seriami popełniali błędy, jednak w najważniejszych chwilach pokazali klasę. Znakomite przygotowanie fizyczne i świetna taktyka zadecydowały po tym, że w ostatnich 20 minutach kwidzynianie odrobili 6-bramkowa stratę i pokonali Górnika Zabrze 29:28 (14:18).

Mecz z Górnikiem dla szczypiornistów MMTS Kwidzyn był poważnym testem. Po pierwsze kwidzynianie wracali do gry o punkty po 59 dniach przerwy (Górnik rozegrał już dwa mecze - jeden zaległy, jeden awansem), a po drugie bo raz pierwszy w tym sezonie musieli sobie radzić bez kontuzjowanego Macieja Pilitowskiego (oprócz niego nie w pełni zdrowy jest jeszcze Tomasz Klinger). To oznaczało, że w roli playmakera wystąpił niespełna 21-letni Michał Potoczny, a jego zmiennikiem był 20-letni Arkadiusz Ossowski. Dodajmy, że pierwszy jest wychowankiem Bellatora Ryjewo za młodu "przechwyconym" przez MTS Kwidzyn, a drugi wychowankiem tegoż MTS.

Jeszcze bardziej odmłodzony MMTS zaczął tak, że ręce składały się do oklasków. Po 8 minutach kwidzynianie wygrywali 6:4 i wydawało się, że mają rywali w garści. Wtedy jednak piłka ręczna pokazała jak zmiennym sportem potrafi być. W ciągu następnych pięciu minut podopieczni Patryka Rombla zachowywali się tak jakby doznali szczypiorniakowej amnezji i pozwolili zdobyć rywalom 4 gole z rzędu. Co gorsza w większości przypadków zaliczając asysty przy golach rywali, co aż dwukrotnie zdarzyło się Mateuszowi Seroce. Zaciął się również Michał Potoczny, który zaczął naprawdę dobrze.

W 18 min. MMTS przegrywał nawet 8:13 i dopiero w końcówce pierwszej połowy kwidzynianie zaczęli gasić pożar. W 24 min. po golu Pawła Gendy doszli nawet rywali na 12:14, ale potem znów popełnili kilka prostych błędów a do tego w kilku sytuacjach mieli po prostu pecha. Na przerwę schodzili z wynikiem 14:18, a więc w szatni na pewno było o czym porozmawiać. Zwłaszcza o prostych stratach i skuteczności, bo już w pierwszej połowie kwidzynianie zmarnowali trzy rzuty karne i kilka innych znakomitych sytuacji.

Początek drugiej połowy kibiców MMTS mógł przyprawić o jeszcze większe palpitacje serca. Najpierw Michał Potoczny zmarnował 4 rzut karny w tym spotkaniu, a kolejne błędu sprawiły, że w 40 min. po golu Ivo Sluijtersa kwidzynianie przegrywali 16:22! Klęska? Wcale nie, bo nagle zaczął się budzić Mateusz Seroka, który miał za sobą naprawdę kiepską pierwszą połowę a cały zespół zaczął znakomicie bronić, jakby wszyscy poczuli, że to ostatni dzwonek, by powalczyć o zwycięstwo. Tempo akcji znakomicie czuł również trener Patryk Rombel, który w odpowiednich momentach wykorzystał dwie ostatnie przerwy i obu przypadkach znakomicie podyktował zawodnikom to co mają zagrać.

O zwycięstwie przesądzili jednak sami zawodnicy. Już w 46 min. po golu świetnego tego dnia Michał Pereta kwidzynianie doskoczyli na 21:23, ale by za sprawą Mateusza Seroki doprowadzić do remisu 25:25 potrzebowali kolejnych 9 minut. Do tego w ostatnich minutach szala zwycięstwa kilka razy wahała się to na korzyść MMTS, to na stronę zabrzan. W 58 min. po trafieniu Michała Adamuszka trybuny eksplodowały, bo Górnik objął prowadzenie 28:27, ale kilkadziesiąt sekund później z rzutu karnego wyrównał świetny po przerwie Mateusz Seroka, a zwycięstwo, perfekcyjnym rzutem ze skrzydła na 20 sekund przed końcem zapewnił MMTS Adrian Nogowski.

A teraz podsumowanie. Po pierwsze, znakomity, przede wszystkim po przerwie Mateusz Seroka, który trafiał zarówno z pozycji, z których powinien, jak i z tych zupełnie abstrakcyjnych. Po drugie mistrzowski Michał Peret, który jak magnes ściągał piłki na szósty metr czego efektem były 4 gole i bodaj 9 wywalczonych rzutów karnych. Po trzecie solidny Krzysztof Szczecina w bramce oraz przewaleczny Przemysław Rosiak w defensywie, który ostatnie akcje dosłownie wziął "na klatę". Brawo MMTS!

NMC Górnik Zabrze - MMTS Kwidzyn 28:29 (18:14)
NMC Górnik: Kornecki, Galia - Daćko 5, Sluijters 5, Buszkow 4, Tomczak 4, Tarancijew 3, Adamuszek 2, Ścigaj 2, Tokaj 2, Gliński, Kryński, Niedośpiał. Kary: 12 min.
MMTS: Kiepulski, Szczecina - Seroka 9, Peret 4, Potoczny 4, Szpera 4, Genda 3, Nogowski 3, Krieger 1, Szczepański 1, Janikowski, Rosiak. Kary: 8 min.