Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna sytuacja w pomorskich szpitalach. Brakuje środków ochrony osobistej! Lekarze: Dostawy nie dochodzą. Każdy dzień zwiększa ryzyko

Dorota Abramowicz
Minister zdrowia zapowiedział, że w pierwszej kolejności do sieci 19 szpitali zakaźnych w Polsce trafi sprzęt do ochrony osobistej: po 1000 sztuk kombinezonów ochronnych, maseczek i gogli. Pozostałe szpitale, w tym także na Pomorzu, do obecnej chwili nie otrzymały zamówionych przed tygodniem środków ochrony osobistej. - Sytuacja jest dramatyczna - mówią lekarze, a kolejne szpitale zawieszają przyjęcia planowe.

- Problem jest taki, że nie ma fizycznie dostępu do środków ochrony osobistej oraz środków dezynfekcyjnych - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - To nie jest kwestia pieniędzy, ale braków na rynku.

Koronawirus. Pomorze: Dostawy nie dochodzą. "Każdy dzień zwiększa ryzyko"

Zapotrzebowanie złożone w miniony wtorek w imieniu pomorskich szpitali (m.in. ponad 200 tysięcy maseczek ochronnych, ponad 60 tysięcy jednorazowych fartuchów i ponad 10 tysięcy litrów płynów dezynfekcyjnych) mimo wcześniejszych zapowiedzi nie zostało do tej pory zrealizowane.

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

- Jedziemy na rezerwach - mówi lekarka ze szpitala powiatowego na Pomorzu..- Pracujemy w poczuciu ogromnego zagrożenia. Jeśli chory pacjent zainfekuje niezabezpieczonego lekarza lub pielęgniarkę, to zacznie brakować tych, którzy mogą pomóc wam, pacjentom.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Według informacji uzyskanej przez nas w piątek, dostawy na Pomorze miały trafić w czasie weekendu. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że uzupełnienie braków w szpitalach powinno nastąpić w najbliższych dniach. Lekarze odpowiadają , że każdy dzień opóźnienia zwiększa ryzyko.

- Aktualizujemy informacje na dzisiaj, nadal dramatycznie brakuje sprzętu - dodaje dr Jędrzejczyk - . A jest on niezbędny nie tylko w szpitalach będących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, ale także np.  w szpitalu psychiatrycznym na Srebrzysku, gdzie może trafić również pacjent będący nosicielem, u którego objawy zakażenia wystąpią dopiero w trakcie hospitalizacji.  Wobec czasu oczekiwania na badania i ograniczonych miejsc izolacji pacjentów oraz konieczności przejęcia pacjentów ze Szpitala Marynarki Wojennej oznacza to większe ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa wewnątrz populacji szpitalnej. Dotyczy to oczywiście nie tylko pacjentów długoterminowych.

Pomoc dla szpitali. Właściciele sklepów się skrzykują do pomocy, a krawcowe szyją maseczki
Na portalach społecznościowych od kilku dni pojawiają się apele do właścicieli gabinetów kosmetycznych i weterynaryjnych o przekazywanie szpitalom masek, rękawiczek jednorazowych, fartuchów. Do szpitali zgłaszają się już osoby, oferujące pomoc w szyciu maseczek.

- Znajoma jest krawcową - mówi pielęgniarka z Kościerzyny. - Powiedziała, że jeśli damy jej materiał, może siadać już dziś przy maszynie.

Przeczytaj także:
- Ręce już krwawią od środków dezynfekujących, krem, rękawiczki, znowu dezynfekcja i tak w kółko. Dziś nie było czasu na kawę ani na ciepły posiłek. Nie ja jedyny dziś nie jadłem. - pisze o swojej pracy ratownik medyczny z Gdańska. - System ma nas w d....., praca na kontraktach/własne działalności, słabe płace, 300-400 h w miesiącu, Zus ponad 1400 zł w nagrodę za pracę, brak przerw, siku w szpitalu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki