Dr hab. Grzegorz Berendt pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Wikimedia Commons/Artur Andrzej CC BY-SA 3.0
Udostępnij:
Dr dr. hab. Grzegorzowi Berendtowi powierzono w sobotę 24 lipca 2021 pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Berendt będzie wykonywał obowiązki czasowo – do momentu powołania nowego dyrektora.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powierzył dr. hab. Grzegorzowi Berendtowi pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z dniem 24 lipca 2021.

Dr hab. Grzegorz Berendt pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Dr hab. Grzegorz Berendt związany jest zawodowo z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od maja 2017 r., pełniąc przez ponad 4 lata funkcję zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. naukowych.

Dorobek naukowy Grzegorza Berendta

Dr hab. Grzegorz Berendt (ur. 1964)jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, związanym z Instytutem Historii tej uczelni od 1985 r., w jego ramach obecnie w Zakładzie Historii Kultury Myśli Politycznej. Jako historyk prowadzi badania nad dziejami polskich Żydów i innymi grupami ludności Pomorza Gdańskiego w XX w.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Muzeum II Wojny Światowej, Berendt jest jest autorem około 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku naukowym ma trzy samodzielne monografie i współautorstwo 7 książek. Badał dzieje Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich. Aktualnie realizowane projekty naukowe dotyczą zagłady Żydów na Polesiu i relacji polsko-żydowskich w okresie Holocaustu. Poza Polską prowadził kwerendy archiwalne i biblioteczne na Białorusi i Ukrainie, w Danii, Finlandii, Izraelu, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Instytutu Kaszubskiego. Jest przewodniczącym Rady Muzeum Stutthof oraz członkiem Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau, Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego i Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności. Należy do redakcji pisma naukowego Wydziału Historycznego UG „Studia Historica Gedanensia”.

Odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Karol Nawrocki szefem IPN

W związku z powołaniem dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Nawrocki wystosował do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego prośbę o odwołanie ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Minister przyjął jego rezygnację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie