Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowóz seniorów na szczepienia. Co oferują samorządy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Jak się zapisać?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W jaki sposób seniorzy mogą dostać się do punktów szczepień?
W jaki sposób seniorzy mogą dostać się do punktów szczepień? Karolina Misztal
Obecnie w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 trwa etap profilaktyki skierowany do seniorów. Co jednak, gdy osoba z względów zdrowotnych nie jest w stanie samodzielnie dostać się do punktu szczepień? Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Mieszkańcy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności lub seniorzy mający trudności w przemieszczaniu się, mogą skorzystać z darmowego dowozu. W Gdańsku pomoc nie sprowadza się jedynie do samego transportu. Seniorzy mają zapewnioną pomoc asystenta, najczęściej funkcjonariusza straży pożarnej, który pomaga na każdym kroku - od momentu wyjścia z domu, przez czas spędzony w punkcie szczepiennym, po powrót do miejsca zamieszkania.

Pomogą seniorom dojechać na szczepienie i wrócić do domu

- Wozimy mieszkańców Gdańska do różnych lokalizacji - mówi Milena Mieczkowska, koordynatorka ds. komunikacji i PR Fundacji Gdańskiej, która organizuje transport na szczepienia. - Do przychodni, często do szpitali tymczasowych, ale też ostatnio transport zamówiono do punktu szczepień 15 kilometrów od Gdańska. Dzwoni do nas dużo seniorów, którzy są zainteresowani dowozem, wieści o bezpłatnym transporcie rozchodzą się pocztą pantoflową. Słyszymy na przykład, że czyjaś sąsiadka z niego skorzystała, była zadowolona i nas poleciła. Generalnie osoby, które dowozimy, są zadowolone z takiej możliwości.

Pod koniec ubiegłego tygodnia miasto poinformowało, że z dodatkowego transportu skorzystało już przeszło 100 osób. Potrzebę wsparcia można zgłosić w momencie rozmowy z przychodnią POZ, w której będziemy wykonywać szczepienie. Dodatkowo istnieje możliwość rejestracji na dowóz za pomocą formularza na stronie gdanskpomaga.pl lub pod numerem telefonu 500 218 337.

- Zapisy ciągle trwają, nie ma limitu - podkreśla Milena Mieczkowska. - Oferujemy pomoc wszystkim potrzebującym, warto z niej skorzystać.

Busem na szczepienie w Gdyni

W transport na szczepienia zaangażowała się również Gdynia, która w tym celu udostępniła specjalne busy i organizuje pomoc asystenta. Pomoc jest skierowana dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu.

- Busy, które na co dzień oferują transport dla osób z niepełnosprawnościami, zyskają teraz dodatkowe, ważne zadanie. Będą mogły skorzystać z nich osoby, które mają utrudniony dostęp do punktów szczepień. Zgodnie z przepisami Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, do takiego przewozu uprawnione są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, a także osoby powyżej 70. roku życia z trudnościami w poruszaniu się. Do dyspozycji mamy cztery busy, które umożliwią mieszkańcom Gdyni bezpieczny i sprawny dojazd do punktów szczepień oraz cztery pojazdy z usługą dodatkowej asysty „od drzwi do drzwi". W razie potrzeby zwiększymy liczbę tych pojazdów. Aby skorzystać z przewozu, najprościej jest zadzwonić na specjalną, dedykowaną infolinię - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki.

W Gdyni do tej pory zrealizowano 65 takich transportów. Przedstawiciele Urzędu Miasta podkreślają jednak, że obecnie trwa rezerwacja terminów już na marzec.

Darmowy transport można zamawiać pod numerem specjalnej infolinii - 58 505 59 56. Zgłoszenia są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00., natomiast magistrat apeluje o rejestrację ze stosunkowo dużym wyprzedzeniem ze względu na kwestie organizacyjne. Warto podkreślić, że miasto nie organizuje transportu sanitarnego.

W Sopocie do końca marca 70 osób skorzysta z transportu

W Sopocie działa specjalny koordynator transportu powołany w odpowiedzi na pojawienie się zapotrzebowania ze strony mieszkańców. W zakresie dowozu miasto współpracuje z firmą transportową oraz Strażą Pożarną.

- Jak dotąd mamy do końca marca rozpisanych 140 usług transportowych (70 osób) - informuje Anetta Konopacka z Urzędu Miasta Sopotu. - Transport odbywa się w oparciu o umowę z specjalistyczną firmą transportową, w nagłych przypadkach korzystamy również ze wsparcia Straży Pożarnej. Odbiorcami są obecnie osoby starsze, 70+, z bardzo różnymi ograniczeniami i potrzebami – niektórzy potrzebują transportu o podwyższonym standardzie z uwagi na stopień niepełnosprawności bądź inne ograniczenia.

Kontakt do koordynatora transportu:

  • 609 680 956, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00 (telefon tylko w sprawie dowozów)
  • e-mail: [email protected] (całodobowo)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki